Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-404/08-2/MK
z 23 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-404/08-2/MK
Data
2008.04.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
książka
stawki podatku
usługi poligraficzne


Istota interpretacji
Jaka stawka podatku VAT obowiązuje w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę książek wydrukowanych z materiałów własnych.



Wniosek ORD-IN 512 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04 marca 2008 r. (data wpływu 07 marca 2008r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę książek wydrukowanych z materiałów własnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 marca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę książek wydrukowanych z materiałów własnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Ł Drukarnia D S.A. drukuje na zlecenie wydawnictwa książki zużywając do tego materiały własne (papier, okładki itp.). Zamawiającym druk jest podmiot posiadający prawo do rozpowszechniania działa o różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Przedmiotem dostawy jest przeniesienie na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel produktem materialnym (towarem) w postaci wydrukowanej książki. Wykonawcy dzieła w postaci książki co do zasady nie przysługują prawa autorskie. Prawa takie przysługują zamawiającemu bądź samemu autorowi. Z istoty przedmiotu dostawy realizowanego przez drukarnię wynika, iż produkcja i sprzedaż książek odnosi się do towarów. Nie stoi temu na przeszkodzie zasada „n p i in a t p q i h”, gdyż Drukarnia nie przenosi na nabywcę więcej praw niż sama posiada. Nie dysponując autorskimi prawami majątkowymi nie dokonuje ich sprzedaży na żadnym z pól eksploatacji. Drukarnia realizuje dostawę towarów w postaci materialnej i w tym zakresie przenosi prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabywca kupując wydrukowaną przez wnioskodawcę książkę staje się jej właścicielem i to bez względu na to jaki posiada zakres uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje w przypadku sprzedaży przez Wnioskodawcę książek wydrukowanych z materiałów własnych.

Zdaniem Wnioskującego, sprzedaż książek z materiałów własnych winna być opodatkowana stawką 0%., niezależnie od tego czy drukarni przysługują czy też nie przysługują prawa autorskie do wydrukowanego dzieła. Zasadą powinno być, że o kwalifikacji podatkowej realizowanej czynności decydująca jest własność papieru i in. surowców. Rozważanie innych, dodatkowych kryteriów jest zbędne. W sytuacji kiedy druk odbywa się na papierze własnym, dokonywana przez drukarnię, sprzedaż materialnego efektu procesu produkcyjnego powinna być uznana za dostawę towarów. Bez znaczenia dla przeniesienia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel pozostaje również kwestia praw autorskich Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z art. 52 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawa na dobrach niematerialnych (takie jak prawa autorskie) mają charakter autonomiczny i niezależny w stosunku do praw odnoszących się do rzeczy ( w tym przypadku papieru na którym utwory stanowiące przedmiot prawa autorskiego są utrwalone). Oznacza to, że przejście tych praw może się odbyć niezależnie od przejścia własności nośnika i odwrotnie. Własność nośnika może być przeniesiona bez zmiany właściciela praw autorskich. Kwestia ta zatem pozostaje bez znaczenia dla ustalenia czy mamy do czynienia z dostawą towarów dla celów podatkowych. Należy również podkreślić, iż w przypadku sprzedaży książek wytworzonych w całości z materiałów własnych drukarni, co do zasady dochodzi do przeniesienia na nabywcę prawa do rozporządzenia tymi towarami jak właściciel. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT przez dostawę towarów rozumie się „przeniesienia prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel” (art. 7 ust 1). Jest to zapis odmienny od ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, gdyż ustawodawca obecnie nie posługuje się pojęciem sprzedaży towarów. Z aktualnego brzmienia ustawy wynika, iż definicja dostawy opiera się przede wszystkim na ekonomicznym a nie prawnym aspekcie transakcji, w ramach której podatnik przenosi na nabywcę prawo do rozporządzenia towarem tak jak w przypadku własności. W zakresie dostawy, w rozumieniu obecnej ustawy mieszczą się zatem wszelkie transakcje prowadzące do przekazania ekonomicznego władztwa nad rzeczą w taki sposób że nabywca może nią dysponować jak właściciel, niezależnie od tego czy doszło do przeniesienia własności rzeczy w rozumieniu cywilistycznym. Innymi słowy dostawa towarów występuje zawsze gdy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą czyli wtedy kiedy powstanie i zostanie zbyty materialny efekt pracy. Bezdyskusyjne jest bowiem, iż dopiero w wyniku dokonywanej przez drukarnię sprzedaży, nabywca materiałów np. wydawnictwo zlecające, nabywa ekonomiczne władztwo nad nimi i może je dalej odsprzedać.

Nadto, w świetle ustawy o podatku VAT, przed odwołaniem się do klasyfikacji statystycznych należy każdorazowo ustalić czy dana czynność stanowi — zgodnie z ustawową definicją zawartą w art. 7 ust,1 dostawę towarów, czy też nie spełnia tej definicji i w związku z tym należy ją traktować jako świadczenie usług. Dopiero po ustaleniu czy mamy do czynienia z towarem czy usługą uzasadnione jest odwoływanie się do klasyfikacji statystycznych, w celu ustalenia jaką stawką VAT należy opodatkować daną dostawę towarów lub świadczenie usług.

Na gruncie obowiązujących od 1 maja 2004 r. przepisów prawa unijnego w zakresie podatku VAT widać, iż przepisy i praktyka również dają pierwszeństwo ekonomicznemu władztwu nad prawnym aspektem przeniesienia własności. Prawidłowość takiej wykładni potwierdził ETS w sprawie C-320/88 pomiędzy S and F E S BN. a S y Fi ( H ). W wydanym orzeczeniu ETS stwierdził, iż dostawa towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 VI Dyrektywy nie powinna być ograniczona jedynie do prawnego przeniesienia własności. Zdaniem ETS, z powołanego przepisu wynika, iż kładzie on nacisk na faktyczne dysponowanie rzeczą a nie zbycie prawa własności. Praktyka państw Unii Europejskiej wskazuje, iż w takich państwach jak : A C, F H L, N, S W, W, zbycie materiałów drukowanych na papierze należącym do drukarni traktowane jest dla celów podatku VAT w identyczny sposób jak dalsza odsprzedaż tych towarów ( np. gazet, czasopism, książek ) przez wydawców, księgarnie itp. Oznacza to, iż w krajach w których dostawa np. książek przez wydawców podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT, również drukarnie sprzedające takie same towary mogą stosować preferencyjne stawki podatku VAT. Podejście takie jest uzasadnione tym, że we wszystkich krajach sprzedaż materiałów drukowanych na papierze własnym dokonywane przez drukarnie traktowane jest jak dostawa towarów, natomiast sprzedaż materiałów drukowanych na papierze powierzonym drukarni przez wydawcę traktowane jest jako odpłatne świadczenie usług.

Wnioskodawca poniżej przedstawia stanowisko Ministerstwa Finansów oraz organów podatkowych potwierdzających zasadność poglądu Ł Drukarni D SA. W piśmie z dnia 30 grudnia 2004 r. Sygn. akt PP1-811-1900/04/DSz/4045 Ministerstwo Finansów stwierdziło cyt. „w przypadku gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez drukarnię jest wykonywanie produktu w postaci np. wydrukowanego materiału, który został wydrukowany na materiale własnym drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę w świetle art. 7 ustawy o podatku VAT, jeżeli wykonujący to zlecenie przenosi prawo do rozporządzenia tym produktem jak właściciel na nabywcę. Ocena zatem czy przedmiotowa czynność wykonywana przez drukarnię jest dostawą czy usługą wymaga indywidualnego stanu faktycznego u podatnika„.

Postanowienie z dnia 08 czerwca 2005 r. PP-1/443-18608/05/231/123/mk Urząd Skarbowy K Stare Miasto cyt. „gdy w wyniku czynności wykonywanych przez podatnika powstaje produkt ( książka-PKWiU ex 22.11 „oznaczona symbolem ISBN) z materiału własnego podatnika i podatnik przenosi prawo do rozporządzenia tym produktem na nabywcę, jak właściciel, należy uznać te czynności za dostawę książek, opodatkowaną według 0% stawki podatku od towarów i usług.”

Podobne stanowisko prezentuje postanowienie z dnia 06 lipca 2005 r. 1438/443/135-100/05/AP Urząd Skarbowy Warszawa Ursynów cyt. „w przypadku gdy przedmiotem wykonywanych czynności jest wydrukowanie książek, czynności te należy uznać za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku VA T o ile wykonujący to zlecenie przenosi prawo do rozporządzenia tym towarem jak właściciel na nabywcę a towar ten stanowi produkt końcowy występujący samodzielnie w obrocie(...) w związku z powyższym do dnia 31 grudnia 2007 r. strona wykonująca druk książek wraz z ich sprzedażą korzysta z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% jako dostawa towaru zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług „. Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w decyzji z dnia 30 listopada 2005 r. 1401/HT 1/4407/14-97/05/BT stwierdzając nieprawidłowość stanowiska wyrażonego przez Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zauważył „w przypadku gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez stronę jest wykonanie (na zlecenie) produktu w postaci książek, który został wykonany na własnym materiale, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT, jeżeli strona przenosi prawo do rozporządzenia tym produktem jak właściciel na nabywcę W myśl art. 146 ust 1 pkt 3a powołanej ustawy, do dnia 31 rudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostawy w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11). Tak więc w przypadku gdy strona działa na rzecz kontrahenta krajowego, przy założeniu iż przedstawiona klasyfikacja jest prawidłowa, ma ona również zastosowanie stawki 0% do dostawy przedmiotowych książek„.

Podobne stanowisko zawarto w postanowieniu z dnia 17062005 r. PP/443/I-57/O5 Urząd Skarbowy w Cieszynie. Na uwagę zasługuje postanowienie z dnia 27 072005 r. TP/443-5 1/05 Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce w którym czytamy: „zasady opodatkowania i stawki podatku VAT określają przepisy ustawy z dnia 11.03.2004. r. o podatku od towarów ż usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy „ tj. m.in. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o ptu opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa wyżej rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 ww. ustawy). Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art 7 ustawy. Ocena czy wykonywana przez podatnika czynność jest dostawą towarów czy świadczeniem usług wymaga analizy indywidualnego stanu faktycznego. I tak w przypadku, gdy efektem końcowym wykonywanych przez drukarnię na zlecenie wydawcy czynności są nowe produkty gotowe ( książki lub czasopisma )„ które zostały wykonane z materiałów własnych drukakarni „ czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jeżeli wykonująca to zlecenie drukarnia, w oparciu o stosowny zapis zawarty w umowie, przenosi w momencie przekazania wyprodukowanych towarów prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę, tj. w tym przypadku wydawcę. Zgodnie z art 146 ust 1 pkt 3 lit a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług do dostaw w kraju: - książek ( PKWiU ex 22.11 ) — z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów ( PKWiU 22.11.20- 60.10 )„ nut, map i ulotek — oznaczonych stosowanym i na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, - czasopism specjalistycznych w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się 0% stawkę podatku VAT.

Zatem preferencyjne opodatkowanie stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% przy dostawach wydrukowanych przez drukarnię książek PKWiU ex 22.11 i czasopism specjalistycznych możliwe jest jedynie wówczas, gdy drukarnia wykorzystuje do ich wyprodukowania materiały własne, a wykonując zlecenie w toku całego procesu produkcyjnego dysponuje tymi towarami jak właściciel aż do momentu wydania gotowego towaru nabywcy, w którym to następnie przenosi prawo do rozporządzania tymi produktami jak właściciel na nabywcę. Natomiast w przypadku, gdy drukowanie książek lub czasopism specjalistycznych odbywa się z materiałów powierzonych przez odbiorcę, wykonywane przez drukarnię czynności są świadczeniem usług na rzecz zleceniodawcy, które opodatkowane są stawką podatku VAT właściwą dla tego typu usług. Zatem w sytuacji gdy Spółka będzie drukowała książki (PKWiU 22.11) oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN oraz czasopisma specjalistyczne na podstawie zawartych z wydawcą umów o współpracy, z których będzie wynikało, iż z chwilą dostarczenia wydrukowanych książek wydawnictwu drukarnia przeniesie prawo do rozporządzania nimi jak właściciel na nabywcę, a druk będzie wykonywany na materiałach własnych drukarni to przy wykonaniu tych czynności Spółka w oparciu o zapis art. 146 ust 1 pkt 3 ustawy o VAT będzie miała prawo do zastosowania, do dnia 31 grudnia 2007 r., 0% stawki podatku VAT, gdyż przeniesienie na wydawcę prawa do rozporządzania tymi towarami będzie odpowiadało warunkom dostawy w rozumieniu art. 7 ust 1 ustawy o VAT „.

Interpretacja ta jest interesująca co najmniej z dwóch powodów: po pierwsze organ podatkowy zmienił swoje dotychczasowe stanowisko, co wynika z treści postanowienia, a po wtóre we wniosku zostało wyraźnie podkreślone, iż podatnik nie posiada praw autorskich do wykonywanego dzieła. Powód dla którego podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji jest taki sam jak nasz. W obu przypadkach wydawcy, z którymi drukarnie współpracują występują do drukarni z propozycjami podpisania umów o współpracy, przenoszących na wydawnictwo z chwilą dostarczenia wydrukowanych książek, prawa do rozporządzania nimi jak właściciel i ustalających stawkę VAT 0%, powołując się na pismo Ministra Finansów PP-811-1900/O4/DSz/4045 z dnia 30.12.2004 r. skierowane do wszystkich izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej. Dodatkowo przywołane powyżej przykładowe interpretacje kształtują sytuację podatkową tych drukarni na terenie których obowiązuje stawka 0%, co skutkuje tym, iż wnioskodawca jest niekonkurencyjny, gdyż właściwy dla niego urząd wymaga, jako jeden z nielicznych stawki 22%. od dostawy wydrukowanych książek.

W tej sytuacji, zdaniem wnioskodawcy uzasadnione jest stanowisko o zerowej stawce podatku VAT na dostawę wydrukowanych przez Ł Drukarnię D S.A. „z materiałów własnych, książek. Podkreślenia wymaga, iż w przytoczonych we wniosku interpretacjach, organy podatkowe zajmowały stanowisko w oparciu o własną wykładnię przepisów bez odwoływania się do klasyfikacji statystycznych. Nadto należy zauważyć, iż klasyfikacje statystyczne nie stanowią wiążącej dyrektywy dla organu podatkowego tylko są jednym z dowodów w sprawie a organ ocenia je zgodnie z art. 191 ordynacji podatkowej. ( por. wyrok NSA z dnia 05.06.2003r. III S.A. 2214/00 Mon. Pod. 2003/8/4).

Przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel następuje w oparciu o zawartą umowę. Sposobem zawarcia umowy jest najczęściej zamówienie (oferta nabywcy książek ) oraz akceptacja zamówienia przez Drukarnię. Przyjęcie zamówienia odbywa się również poprzez przystąpienie do jego wykonania, często bez pisemnego przyjęcia zamówienia do realizacji. Zamówienie określa podstawowe dane tzn. rodzaj książki, wielkość nakładu, rodzaj materiału, cenę. Zamówienie odnosi się do strony technicznej wykonania i sprzedaży wydrukowanej z materiałów własnych Drukami książki. Dla zastosowania stawki zerowej wydawca musi daną publikację opatrzyć przydzielonym mu nr ISBN. Stąd też sprzedawane książki posiadają nr ISBN. Dlatego też klasyfikacja statystyczna nie może mieć decydującego znaczenia dla rozstrzygnięcia wniosku. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis ten zawęża definicję towaru do towarów wymienionych w klasyfikacji statystycznej, a to jest niezgodne z dyrektywą. W związku z tym można powołać się na przepisy unijne, które mają w takiej sytuacji bezpośrednie zastosowanie - potwierdza to ogłoszenie prezesa Rady Ministrów z 11 maja 2004 r. w sprawie stosowania prawa Unii Europejskiej (MP itr 20/2004, poz. 359), jak również orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej ETS) (C-103/88 i C-224/97). Popularne znaczenie słowa rzecz to „przedmiot materialny”. Przepisy unijne zalecają stosowanie najbardziej potocznego rozumienia słów, zrozumiałego dla ogółu społeczeństwa (wyrok ETS C13 9/84). Niewątpliwie przedmiotami materialnymi są: książki, czasopisma, ulotki, książki wymienno kartkowe, bloki książkowe itp. wytwarzane przez drukarnie, i w każdym przypadku, kiedy powstają one z materiałów własnych drukarni, mamy do czynienia z wytworzeniem nowej rzeczy, towaru od podstaw, a więc w istocie z procesem produkcji. Takie rozumienie produkcji potwierdza wyrok C-139/84 mówiący, że produkcją są czynności, które tworzą nowe dobra materialne.

Można zatem stwierdzić, że drukarnia wytwarza rzeczy, a to powoduje, że przekazanie ich wydawcy spełnia drugie kryterium dostawy. Od 1 maja 2004 r. dostawa towarów nie jest już równoznaczna z pojęciem sprzedaży w sensie cywilnym. Jest transakcją, w wyniku której przenosi się ekonomiczne władztwo nad rzecz czyli prawo dysponowania rzeczą jak właściciel. Dla celów VAT znaczenie ma więc nie cywilistyczna forma danej transakcji, lecz jej ekonomiczny sens. Wielokrotnie potwierdzał to ETS (m.in. w wyrokach C32O/88, C-186/89).

Skoro w wyniku czynności drukarni powstają nowe dobra, którymi drukarnia ma prawo rozporządzać w sferze materialnej, tym samym jest podmiotem uprawnionym do przeniesienia prawa do rozporządzania rzeczą (materialnym efektem drukowania) jak właściciel na inny podmiot - nabywcę. A to oznacza, że przekazanie wydawnictwu za wynagrodzeniem wykonanych przez siebie towarów - książek, spełnia wszystkie warunki konieczne do uznania transakcji za dostawę.

Wnioskodawca jako przykład podobnego jak Drukarnia stanowiska, pragnie przedstawić pogląd Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, wyrażonego w decyzji z dnia 31.10.2007r., III-3/4407/int-59/VAT/06/TK, w którym czytamy,, (…). Reasumując, drukowanie z materiałów własnych-wyrobów poligraficznych (w szczególności książek), do których wykonawca nie posiada praw autorskich a przenosi na kontrahenta prawo do rozporządzenia tym towarem jak właściciel, należy uznać za dostawę towarów(...)” Należy podkreślić, iż wydanie odmiennej niż powyższa interpretacji spowodowałoby naruszenie zasady równego traktowania podatników i to działających na terenie tej samej Izby Skarbowej. Konsekwencje nierównego traktowania podatników w tym przypadku oznaczają iż firma płacąca 22% podatku zamiast 0%, jest nie tylko niekonkurencyjna ale nie jest w ogóle w stanie utrzymać się na rynku. Na zakończenie, wnioskodawca pragnie wyjaśnić kwestię oświadczenia: elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem nie były i nie są przedmiotem postępowania podatkowego ani kontrolnego i w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w formie decyzji lub postanowienia. Czym innym, w ocenie wnioskodawcy, jest natomiast kwestia postępowania w sprawie interpretacji w trybie art. 14 ordynacji, wydanej pod rządem poprzednich przepisów przez Urząd i Izbę Skarbową. Wydanie takiej interpretacji nie stoi na przeszkodzie wystąpienia o interpretację do Ministra Finansów na podstawie obecnie obowiązujących przepisów

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

1.eksport towarów;

2.import towarów;

3.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

4.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy (…). Z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku VAT wynika, że towary i usługi, za wyjątkiem gruntów, usług elektronicznych i usług turystyki, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

W celu uznania, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozważyć czy w danym wypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu, Spółka dysponuje książkami, które w całości zostały wykonane przy użyciu materiałów własnych. Prawo do rozporządzania książką jak właściciel, Spółka przenosi na nabywcę w momencie odbioru przez niego książki.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyżej regulacje, stwierdza się, że przedmiotem działalności Spółki jest w tym przypadku dostawa towaru (książki). Po realizacji zlecenia wykonanego w całości z materiałów własnych, przenoszone jest bowiem prawo do rozporządzania książką jak właściciel - na rzecz ich nabywcy.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 3 lit. a ustawy w okresie od przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia :

  • książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 - 60.10), nut, map i ulotek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  • czasopism specjalistycznych.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż w przypadku dostawy książek oznaczonych symbolami ISBN i mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 22.11 z uwzględnieniem wyłączeń, taka dostawa w okresie od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. była opodatkowana stawką 0%.

Wskazać w tym miejscu należy, iż stawką podstawową podatku VAT jest stawka 22% określona w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast wszelkie preferencje dotyczące wysokości opodatkowania stanowią wyjątek od ogólnej zasady i dlatego, zastosowanie niższej niż podstawowa stawka VAT może być zrealizowane wyłącznie w granicach określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy obecnie obowiązującej ustawy odwołują się do klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej przez podanie symboli pod jakim towary te figurują w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Zgodnie z przywołanym przepisem art. 146 ust. 1 pkt. 3 lit. a cytowanej ustawy, zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT 0% dotyczy wyłącznie sprzedaży książek mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 22.11, oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN. Wskazać przy tym należy, iż symbol „ex” oznacza, że preferencja dotyczy wyłącznie wyrobów z danego grupowania.

W świetle wyżej dokonanej analizy, Spółka, do czynności wytwarzania i dostawy książek (PKWiU ex 22.11) oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, miała prawo - do dnia 31 grudnia 2007 r. - do stosowania stawki podatku 0%.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249, poz. 1861) dodanym pkt. 9 i 10 w § 7 ust. 1 przedłużyło stosowanie obniżonej stawki 0% w odniesieniu do książek i czasopism specjalistycznych, w zakresie w jakim wynikało to z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem zgodnie z ww. § 7 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20 - 60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Oznacza to, iż Spółka ma prawo, również po 1 stycznia 2008 r., do stosowania preferencyjnej stawki 0% w odniesieniu do dostawy książek (PKWiU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj