Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1068/12/EB
z 3 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2011 r. (data wpływu 4 września 2011 r.), uzupełnionym w dniu 20 listopada 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu samochodów ciężarowych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 września 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 20 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do napędu samochodów ciężarowych.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodrczą polegającą na świadczeniu usług transportowych. Przewozi buraki cukrowe z pola plantatora do cukrowni. Zawiera Pan umowy z przewoźnikami na świadczenie usługi transportowej. Podpisane umowy zawierają informację, że świdczenie usług transportowych odbywa się samochodami ciężarowymi (o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony). Wynika to z rodzaju przewożonego towaru oraz z wymogów cukrowni. Przewoźników nie stać na zakup paliwa, gdyż czas od wykonania usługi do dnia zapłaty za fakturę jest bardzo długi. W związku z powyższym przyjęto, że Pan jako nabywca usługi dokonuje zakupu paliwa tankowanego do baku smochodów, które wykorzystywane są do świadczenia usługi transportowej. Odbywa się to w ten sposób, że na pole przyjeżdża cysterna z paliwem, które jest tankowane do samochodów. Pan jest nabywcą paliwa i na Pana są wystawiane faktury. W treści faktur podany jest numer rejestracyjny samochodu oraz załączone zestawienie do jakiego samochodu zostało zatankowane. Za nabywane usługi otrzymuje Pan fakturę VAT pomniejszoną o wartość paliwa.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ma Pan prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa przeznaczonego do napędu samochodów ciężarowych, które świadczą dla Pana usługę przewozu?


Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, powołującego treść art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliwa do napędu samochodów przysługuje podatnikom podatku od towarów i usług pod warunkiem, że było ono wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Stwierdził Pan, że w związku z powyższym oraz z uwagi na fakt, iż są to samochody ciężarowe (o masie całkowitej powyżej 3,5 tony) i są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powołanego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 ze zm.), w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 ww. ustawy, w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6 000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do ust. 8 powołanego artykuły, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodrczą polegającą na świadczeniu usług transportowych. Przewozi buraki cukrowe z pola plantatora do cukrowni. Zawiera Pan umowy z przewoźnikami na świadczenie usługi transportowej, z których wynika, iż świdczenie ww. usług odbywa się samochodami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Przewoźników nie stać na zakup paliwa, ze względu na długi czas oczekiwania na zapłatę za fakturę. W związku z powyższym przyjęto, że Pan jako nabywca usługi dokonuje zakupu paliwa tankowanego do baku smochodów, które wykorzystywane są do świadczenia usługi transportowej. Odbywa się to w ten sposób, że na pole przyjeżdża cysterna z paliwem, które jest tankowane do ww. samochodów. Pan jest nabywcą paliwa i jako taki widnieje na wystawianych fakturach. W treści faktur podany jest numer rejestracyjny samochodu oraz załączone zestawienie do jakiego samochodu zostało zatankowane paliwo. Za nabywne usługi otrzymuje Pan fakturę VAT pomniejszoną o wartość paliwa.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że w niniejszej sprawie - pomimo iż paliwo zostało wydane bezpośrednio przez sprzedawcę przewoźnikowi - występują dwie dostawy towaru (paliwa) w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 8 ustawy, tj. pomiędzy sprzedawcą paliwa i Panem oraz Panem i kontrahentem (przewoźnikiem). Ponadto z okoliczności sprawy wynika, iż pomiędzy Panem i kontrahentem występują dwie transakcje, tj. z jednej strony ww. dostawa paliwa dokonywana przez Pana na rzecz kontrahenta, z drugiej strony świadczenie przez przewoźnika na Pana rzecz usług transportowych. W zamian za świadczenie usług transportowych przewoźnikowi przysługuje określona przez strony należność. Z treści wniosku wynika, iż kwota wynagrodzenia za usługę transportową zostaje obniżona o wartość nabywanego przez Pana paliwa. Zatem kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wartością usługi ustaloną pomiędzy stronami a kwotą, którą jest Pan obowiązany za tę usługę zapłacić stanowi ekwiwalentne wynagrodzenie za zbywane przez Pana paliwo.

W konsekwencji należy stwierdzić, że skoro nabywane przez Pana paliwo w całości podlega odprzedaży, przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących jego nabycie, o ile nie zachodzą przesłanki wyłączające to prawo, o których mowa w art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług.

Pomimo, że prawidłowo Pan stwierdził, iż przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia przedmiotowego paliwa, ze względu na podanie błędnej argumentacji, stanowisko Pana należało uznać za nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj