Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
SD/415-88/06
z 14 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SD/415-88/06
Data
2007.03.14



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
udział
zwrot


Pytanie podatnika
Czy przychód otrzymany w związku ze zwrotem udziału w wysokości wniesionego wkładu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Jeżyce po zapoznaniu się ze złożonym wnioskiem z dnia 19.12.2006 r. stanowisko Wnioskodawcy dotyczące opodatkowania przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem udziałów w likwidowanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością postanawia uznać za nieprawidłowe.

W dniu 19.12.2006 r. podatniczka złożyła zawarty w piśmie z dnia 07.12.2006 r. wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania przychodów otrzymanych w związku ze zwrotem udziałów w likwidowanej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W wyniku likwidacji spółki otrzyma zwrot udziału w wysokości wniesionego wkładu.

Zdaniem Wnioskodawcy przychód otrzymany w związku ze zwrotem udziału w wysokości wniesionego wkładu ww spółce jest wolny od podatku dochodowego. Podatniczka powołuje art.9 ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) , zgodnie z którym dochodem ze źródła przychodu, jeżeli przepisy art.24 -25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Strona stwierdza, że jeżeli przychód przypadający na danego wspólnika z podziału majątku likwidowanej spółki jest mniejszy lub równy wniesionemu wkładowi, nie występuje podatek dochodowy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, tut. Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Podział między wspólników majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w związku z jej likwidacją wywołuje u nich określone skutki podatkowe, bowiem otrzymują z tego tytułu środki pieniężne lub rzeczowe składniki majątku likwidowanej spółki. Dla celów podatkowych otrzymanie przez wspólników będących osobami fizycznymi majątku polikwidacyjnego, oznacza uzyskanie przychodów z kapitałów pieniężnych.

Otrzymany majątek likwidowanej spółki, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwalifikuje się do przychodów z kapitałów pieniężnych, których źródłem są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały w spółce mającej osobowość prawną, w tym również podział majątku likwidowanej spółki.

Dochodem (przychodem) z udziałów w zyskach osób prawnych, w myśl art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek ten pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 6 ustawy).

Zryczałtowany podatek od przychodu otrzymanego w związku z podziałem majątku likwidowanej spółki, w myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest obowiązana jako płatnik pobrać likwidowana spółka.

Zatem przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko, że jeżeli przychód przypadający na danego wspólnika z podziału majątku likwidowanej spółki jest mniejszy lub równy wniesionemu wkładowi, nie występuje podatek dochodowy, jest nieprawidłowe.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj