Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PMiCC/436/1/07/KZ
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PMiCC/436/1/07/KZ
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
zakład pracy chronionej
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z pytaniem czy w związku z art. 31 ust.1 pkt.1b ustawy z dnia 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz.776 ze zm.) zakłady pracy chronionej są zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli dokonywana czynność pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z 2005r. tekst jedn. ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany :- uznaje stanowisko Strony przedstawione w zapytaniu z dnia 09.01.2007r. w sprawie zwolnienia podmiotowego zakładów pracy chronionej z podatku od czynności cywilnoprawnych jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 10.01.2007r. do tutejszego Organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zwolnienia podmiotowego zakładów pracy chronionej z podatku od czynności cywilnoprawnych. W dniu 13.03.2007r. wniosek został uzupełniony o stanowisko Strony.

Stan Faktyczny:Podatnik zamierza dokonać czynności cywilnoprawnej związanej bezpośrednio z prowadzeniem zakładu pracy chronionej, polegającej na ustanowieniu hipoteki zwykłej do kredytu ogólnoobrotowego.

Stanowisko Wnioskodawcy:Zdaniem Podatnika zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt.1b w/ w ustawy czynność dokonana przez podmiot mający status zakładu pracy chronionej jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Artykuł 8 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41, poz.399 z 2005r. tekst jedn. ze zm.) stanowi katalog podmiotów zwolnionych z podatku od czynności cywilnoprawnych- zwolnienia podmiotowe.Zwolnienie takie jest zawarte także w ustawie z dnia 27.08.1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz.776 ze zm.). Zgodnie z art.31 ust.1 pkt.1 lit. „b” w/ w ustawy prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony podatku od czynności cywilnoprawnych- jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych stanowi lex specialis w stosunku do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i stanowi niezależnie od niej podstawę do zwolnienia zakładów pracy chronionej po spełnieniu następujących przesłanek: podmiot musi mieć status zakładu pracy chronionej oraz dokonywana czynność musi być w bezpośrednim związku z prowadzeniem takiego zakładu.

Zgodnie z art. 10 ust.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.Z treści tego przepisu wynika jednoznacznie obowiązek składania deklaracji przez podatników.

Zgodnie z art. 7 §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz.60 z 2005r. tekst jedn. ze zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.W sytuacji kiedy podmiot zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych dokona takiej czynności nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest więc obowiązku składania deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych przez taki podmiot. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj