Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/54-1/06/DD
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/54-1/06/DD
Data
2007.02.26



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Agencja Rynku Rolnego
podatek dochodowy od osób prawnych
refundacja
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy refundacja wywozowa do eksportu produktów rolnych jest wolna od podatku dochodowego od osób prawnych?


Zapytujący prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu płodami rolnymi m.in. eksportuje jabłka za granicę do odbiorców pochodzących z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Miejsce wykonywania działalności gospodarczej zostało na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie miejsca wyznaczonego lub uznanego przez organ celny, w którym mogą być dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie dokumentów stosowanych w obrocie towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną oraz zasad postępowania z tymi towarami w zakresie przewidzianym dla organów celnych – Decyzją Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 6 stycznia 2006r. uznane jako miejsce uznane dla potrzeb załadunku towarów w celu objęcia procedurą wywozu towarów, co do których składany jest wniosek o refundację wywozową i otrzymało numer identyfikacyjny miejscu uznanemu dla potrzeb załadunku – PL440000MU0165.

Po spełnieniu przez wnioskodawcę określonych warunków otrzymuje za pośrednictwem Prezesa Agencji Rynku Rolnego – na podstawie przepisów:-art.3 i art.5 ust.2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2006r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 97, poz.963 z późn. zm.),-art.11 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. Nr 42, poz.386 z późn. zm.),-art.49 ust.1 Rozporządzenia Komisji Europejskiej (WE) nr 800/1999 z dnia 15 kwietnia 1999r. ustanawiającego wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu refundacji wywozowych do produktów rolnych (Dziennik Urzędowy WE L z 17.04.1999r. z późn. zm.),-art.35 Rozporządzenia Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw (Dziennik Urzędowy WE L 297 z 21.11.1996r. z późn. zm.),-przepisów Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1291/2000 z dnia 9 czerwca 2000r. ustanawiające wspólne szczegółowe zasady stosowania systemu pozwoleń na wywóz i przywóz oraz świadectw o wcześniejszym ustaleniu refundacji dla produktów rolnych (Dziennik Urzędowy WE L 152 z 21.04.2000r.),refundację wywozową do eksportu produktów rolnych.

Refundacja ta należy do kategorii unijnych i jest wypłacana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Zdaniem wnioskodawcy, wymienione wyżej refundacje wywozowe, zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz.1957) do dnia 31 grudnia 2006r. są wolne od podatku – na podstawie art.17 ust.1 pkt 14b ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.).

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:W myśl art.1 pkt 13 lit.„a” tiret czwarte ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz.1957) do art.17 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.) dodano pkt 36, który obowiązuje od dnia 1 stycznia 2004r. i stanowi, iż „wolne od podatku są dopłaty bezpośrednie stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, otrzymane na podstawie odrębnych przepisów”.

Ceny produktów rolno-spożywczych na rynku wewnętrznym UE kształtują się na poziomie wyższym niż ceny światowe. Dlatego też w celu zapewnienia odpowiedniej konkurencyjności produktów rolno-spożywczych przeznaczonych na wywóz Unia Europejska stosuje refundacje wywozowe.

Refundacja wywozowa jest formą dopłaty, która pokrywa, częściowo lub całkowicie, różnicę między wysokością cen produktów na rynkach światowych i na rynku wewnętrznym UE. Jej poziom może być stały, bądź zmienny w zależności od kształtującej się sytuacji na rynku unijnym i światowym. Wykaz produktów objętych systemem refundacji ustalany jest przez Komisję Europejską i publikowany w Dzienniku Urzędowym UE.

Obowiązującym aktualnie aktem prawnym regulującym zasady organizacji unijnego rynku owoców i warzyw jest Rozporządzenie Rady (WE) nr 2200/96 z dnia 28 października 1996r. w sprawie wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw (Dziennik Urzędowy WE L 297 z 21.11.1996r. z późn. zm.).

Ze złożonego przez zapytującego wniosku wynika, iż otrzymuje on refundacje eksportowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej dotyczące wywozu produktów rolnych (m.in. jabłek). Powyższe dopłaty są mu przekazywane za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego.

Generalnie działalność Agencji Rynku Rolnego w zakresie dopłat unormowana jest m.in. w art.11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. Nr 42, poz.386 z późn. zm.), który stanowi, iż Agencja Rynku Rolnego administruje obrotem z zagranicą towarami rolnymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w szczególności przez wydawanie i rozliczanie pozwoleń na przywóz i wywóz, wydawanie dokumentów wymaganych do naliczenia i wypłacenia refundacji wywozowych oraz naliczenia opłat wywozowych, naliczanie i wypłacanie refundacji wywozowych i dopłat przywozowych, oraz, w ustawie z dnia 30 lipca 2003r. o uruchamianiu środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 166, poz.1611 z późn. zm.) i w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004r. w sprawie ustanowienia Agencji Rynku Rolnego agencją płatniczą (Dz. U. Nr 76, poz.713), zgodnie z którym zakres akredytacji udzielonej Agencji Rynku Rolnego obejmuje m.in. administrowanie obrotem towarowym z zagranicą, w tym w szczególności w zakresie przyznawania refundacji przy wywozie do państw trzecich – jako realizację zadań w ramach wspólnej polityki rolnej (§ 2 pkt 2 rozporządzenia).

Z powyższego wynika, że Agencja Rynku Rolnego jest podmiotem powołanym do realizowania Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej a także płatnikiem dopłat stosowanych w ramach realizacji tej Polityki. Z kolei refundacje wywozowe, o które mogą ubiegać się eksporterzy, rekompensujące różnice pomiędzy cenami na rynku Wspólnoty i poza nią, w przypadku, gdy ceny na rynku światowym są niższe niż ceny wspólnotowe, są dopłatami stosowanymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Mając na uwadze wymienione uznać należy, iż stosowane refundacje wywozowe spełniają warunki dopłat bezpośrednich stosowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Źródłem pochodzenia tych środków finansowych jest Unia Europejska, a ich celem jest m.in. stabilizacja rynków i zapewnienie odpowiedniej konkurencyjności produktów przeznaczonych na wywóz.

W związku z tym dopłaty te będą korzystały ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art.17 ust.1 pkt 36 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 z późn. zm.), nie zaś, jak wskazuje zapytujący we wniosku, w oparciu o art.5 ust.1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz.1957) – na podstawie art.17 ust.1 pkt 14b ww. ustawy, obowiązującego do dnia 31 grudnia 2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj