Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UDD-415-199/06/GS
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UDD-415-199/06/GS
Data
2007.03.12



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
transport


Pytanie podatnika
Spółka z o.o. zwróciła się z zapytaniem czy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów koszty fakturowane przez Przewoźnika – w całości, czy też w kwocie, która następnie została refakturowana?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (teks jednolity Dz.U. Nr 8, poz.60 z 2005r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości kosztów transportu dotyczących transakcji, która nie doszła do skutku, przedstawione we wniosku z dnia (...), jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1.Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Z dniem 18.05.2006r. pomiędzy firmą El... (Sprzedający), a Sp. z o.o. (Kupujący) został zawarty kontrakt handlowy na dostawę węgla. Zgodnie z kontraktem Sprzedający zobowiązał się dostarczyć Kupującemu węgiel według parametrów jakościowych określonych w załączniku do kontraktu (faktura z dnia 07.07.2006r. za przedpłatę na towar nie została opłacona). Jednocześnie (23.05.2006r.) Sp. z o.o. (Zamawiający) zawarła kontrakt na przewóz w/w towaru do granicy polskiej z firmą X (Przewoźnik). Faktura za transport towaru wystawiona przez Przewoźnika 16.06.2006r.na kwotę 89.328,82 USD została częściowo opłacona w dniu 11.08.2006r. (44.665,00 USD). W miesiącu październiku Sprzedający przekazał Kupującemu wiadomość o wysyłce towaru na jego adres. W związku z tym, iż towar ten niezgodny był parametrami z towarem gwarantowanym kontraktem Kupujący poinformował Sprzedającego, że zmuszony jest odmówić przyjęcia towaru, a wszystkie rozliczenia, które wynikną z powodu zawrócenia wagonów na adres nadawcy, zostaną „przeadresowane” na Sprzedającego.Przewoźnik został przez Kolej Rosyjską obciążony kosztami zwrotu wagonów, w związku z czym – i zgodnie z nadesłanym Zamawiającemu aktem rozliczenia odjął od kwoty wpłaconej przez Zamawiającego, sumę poniesionych przez siebie kosztów (40.944,77 USD, wynikających z jego rozliczenia z Koleją Rosyjską), czego ostatecznym wynikiem jest saldo 3.695,23 USD (kwota przypadająca do zwrotu Zamawiającemu, tj. Spółce z o.o.). Zgodnie z wcześniejszą informacją Spółka z o.o. postanowiła o obciążeniu Sprzedającego (firmę El...) kosztami poniesionymi w wyniku umowy z Przewoźnikiem, tj. sumą 40.944,77 USD (według aktu rozliczenia otrzymanego od Przewoźnika). Zgodnie z tym Kupujący wystawił Sprzedającemu fakturę tytułem refaktury kosztów transportu poniesionych w wyniku wysyłki węgla niezgodnego z parametrami zawartymi w kontrakcie.W dniu 22.11.2006r. firma El... (Sprzedający) wpłaciła na rachunek Spółki z o.o. kwotę 19.990,00 USD, deklarując o uregulowaniu całej faktury w najbliższym okresie. W dniu 30.11.2006r. Zamawiający zwrócił się z pismem do Przewoźnika o zwrot środków w kwocie 3.695,23 USD.

2.Przedmiot interpretacji: Spółka z o.o. w związku z przedstawionym stanem faktycznym zwróciła się z zapytaniem czy mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów koszty fakturowane przez Przewoźnika – w całości, czy też w kwocie, która następnie została refakturowana?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Spółka z o.o. uważa, iż koszty transportu stanowią koszty uzyskania przychodów w całości, ponieważ dotyczą transakcji, która to miała przynieść przychody.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654, ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1. Użycie określenia „w celu” oznacza, że dla pozytywnej kwalifikacji danego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu niezbędne jest istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a uzyskanym lub przynajmniej możliwym do osiągnięcia przychodem. Powiązanie kosztów uzyskania przychodów z celem osiągnięcia przychodów oznacza więc, iż cel ten musi być widoczny (możliwy do zdefiniowania), a ponoszone koszty powinny co najmniej zakładać go jako realny. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują wprost zasad rozliczania kosztów związanych z poniesionymi wydatkami dotyczącymi transakcji zakupu towaru, która to transakcja nie doszła do skutku. Z tego też względu do przedstawionej w zapytaniu sytuacji zastosowanie mają ogólne zasady dotyczące ponoszonych przez podatników kosztów, określone w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy. Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, iż Spółka z o.o. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, koszty związane z transportem towaru w części refakturowanej (40.944,77 USD), gdyż jedynie w tej wysokości koszty te zostały poniesione.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku informuje, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrócone kwoty według wystawionych faktur tytułem refaktury kosztów transportu stanowią przychody Spółki. Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji udzielono zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj