Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III/443/117/BK/06
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443/117/BK/06
Data
2007.02.05



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
koszt
podwyższenie kapitału zakładowego
prawo do odliczenia
wydatek


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami, tj.: koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego (doradztwo finansowe, biegły rewident), koszty administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego), koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, koszty kampanii reklamowych i promocyjnych jakie spółka ponosi w celu podwyższenia kapitału zakładowego.


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowestanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.10.2006r. – bez znaku, (data wpływu do tut. Organu 07.11.2006r.)

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki w drodze publicznej emisji akcji przeznaczonych do obrotu na rynku regulowanym. W związku z w/w decyzją Jednostka ponosi wydatki takie jak: koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego (doradztwo finansowe, biegły rewident), koszty administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego), koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego, koszty kampanii reklamowych i promocyjnych.

Spółka zwraca się z pytaniem czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem wyżej wymienionych usług w celu podwyższenia kapitału.

Zdaniem Podatnika Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem wyżej wymienionych usług w celu podwyższenia kapitału. Celem podwyższenia kapitału Spółki poprzez emisję akcji jest pozyskanie kapitału, który będzie wykorzystywany przez Spółkę do ściśle określonych celów: rozwoju produktów oferowanych przez spółkę i rozwoju sieci sprzedaży. Pozyskany w drodze emisji kapitał będzie zatem służyć w konsekwencji do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Koszty emisji akcji mogą być według Spółki uznane za koszty ogólne zarządu i tym samym mają wpływ na cenę produktów, co skutkuje prawem do odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem Jednostki, prawo do odliczenia podatku naliczonego stanowi integralną część systemu VAT i jest ukierunkowane na całkowite odciążenie przedsiębiorcy od VAT w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, iż w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek udzielania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art.14a §1 ustawy Ordynacja Podatkowa.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Przy czym kwotę podatku naliczonego (zgodnie z art. 86 ust. 2) stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:
1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a) z tytułu nabycia towarów i usług,
b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu-z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego.

Z powyższego wynika, że prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w dokonywanych zakupach (wydatkach) uzależnione jest od istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami i uzyskiwanymi przychodami, pozwalającymi na zakwalifikowanie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ciężar udowodnienia powyższego faktu spoczywa na podatniku, a możliwość obniżenia należnego podatku od towarów i usług o podatek naliczony przy zakupie towarów lub usług jest ściśle związana z dopuszczalnością zaliczenia wydatków poniesionych na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W zakresie analizy przedstawionego stanu faktycznego, pod kątem wykładni przepisów ustawy podatku od towarów i usług - należy uznać, że Stronie przysługiwać będzie prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisję akcji, jeśli wydatki poniesione przy podwyższeniu kapitału zakładowego będą zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, o ile wszystkie czynności dokonane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane.

Ustawa o podatku od towarów i usług uzależnia bowiem w/w prawo podatnika od uznania faktu, że dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodów.
Reasumując, zaliczenie - w analizowanym przypadku – przedmiotowych wydatków Spółki do kosztów uzyskania przychodów (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych) skutkować musi zaistnieniem prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tych wydatków – zgodnie z art. 86 ust. 1-2, w związku z art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj