Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-64/AT/06
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-64/AT/06
Data
2007.03.08



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
nabycie
podatek naliczony
przedstawicielstwa


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej przez niemiecką firmę, działającą w Polsce jako przedstawicielstwo, rozliczającą się z tytułu podatku VAT na terenie Polski?


Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku VAT z faktury wystawionej przez niemiecką firmę, działającą w Polsce jako przedstawicielstwo i rozliczającą się z tytułu podatku VAT na terenie Polski,

postanawia

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zakupiła papier gazetowy do drukarni od niemieckiej firmy, która zarejestrowana jest w Polsce dla potrzeb VAT (jako podatnik VAT czynny). Kontrahent niemiecki nie posiada w Polsce oddziału ani magazynu, natomiast działa w Polsce jako przedstawicielstwo i rozlicza się w polskim urzędzie skarbowym z tytułu podatku VAT. Towar razem z fakturą, wystawioną w dniu 21.11.2006 r. dostarczono do drukarni 27.11.2006 r. z niemieckiego oddziału firmy w S. Na fakturze doliczono podatek VAT według 22% stawki. Transakcję tę Spółka potraktowała jako zakup krajowy i podatek od towarów i usług naliczony w fakturze odliczyła w deklaracji VAT-7 za miesiąc listopad 2006r.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy postąpiła słusznie, rozliczając taką transakcję jako zakup krajowy. Czy zakup papieru od niemieckiego dostawcy zarejestrowanego dla potrzeb podatku VAT na terenie Polski winna potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i jednocześnie wystawić fakturę wewnętrzną do powyższej transakcji. Jeśli w/w transakcję Spółka winna uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, to w jaki sposób w informacji podsumowującej uzupełnić pozycje dotyczące kodu kraju i numer identyfikacji podatkowej, skoro na fakturze dostawca podał polski numer NIP. Wątpliwość Spółki dotyczy też podstawy, od jakiej należy w takim wypadku naliczyć podatek VAT należny, skoro firma niemiecka naliczyła podatek VAT według 22% stawki.

Zdaniem Strony, w przedstawionej sytuacji potraktowanie powyższej transakcji jako zakup krajowego było słuszne, ponieważ po uzyskaniu informacji telefonicznej od przedstawiciela niemieckiej Spółki, firma ta rozlicza się z tytułu przemieszczenia towarów (chociaż Spółka nie dostała dokumentów potwierdzających taką czynność), natomiast dla Spółki sprzedała towar, stosując zasady ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej na terenie Polski i rozliczając się z podatku należnego w Polsce. Dlatego przedmiotowa transakcja stanowi dla Spółki zakup krajowy i z tego tytułu naliczony na fakturze podatek VAT podlega odliczeniu.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Spółkę, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Art. 11 ust. 1 w/w ustawy stanowi natomiast, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Z powyższego wynika, że czynność przesunięcia własnych towarów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej firma niemiecka jako podatnik podatku od wartości dodanej potraktowała jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium Polski, celem wykonania na tych towarach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zatem Spółka dokonała nabycia towarów od podmiotu zarejestrowanego na potrzeby podatku VAT na terytorium kraju.

Transakcje pomiędzy kontrahentem niemieckim zarejestrowanym jako podatnik podatku VAT w Polsce a Spółką należy więc rozpatrywać w kategoriach nabycia na terytorium kraju, a te podlegają opodatkowaniu zgodnie z w/w ustawą o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach z tytułu nabycia towarów i usług.

Zatem jeżeli faktura została wystawiona przez podatnika zarejestrowanego jako podatnika czynnego i jest związana z czynnościami opodatkowanymi, to Spółka postąpiła słusznie rozliczając taką transakcję jako zakup krajowy. Przedmiotowy zakup nie stanowi dla Spółki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny i prawny obowiązujący na dzień wydania niniejszego postanowienia, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14 § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowa.

Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj