Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDD/423/403/BŁ/2006/2007
z 16 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDD/423/403/BŁ/2006/2007
Data
2007.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
przychód podlegający opodatkowaniu
wierzytelności nieściągalne
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy podatnik opłacajacy zryczałtowany podatek dochodowy ma zapłacić podatek od całości przychodu wynikającego z wystawionych faktur, czy też od tej części przychodu, która została przez niego faktycznie otrzymana ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a,art.216 par.1 i 2 oraz art.236 par.1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r Nr.8 poz.60 z póź.zm./,Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego, zawarte we wniosku złożonym dnia 24.11.2006r uzupełnionym dn.19.12.2006r. za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego we wniosku w 2004r w ramach działalności gospodarczej ”usługi remontowo-budowlane” wykonał Pan prace na rzecz zleceniodawcy. Firma, na rzecz której wykonał Pan prace w pewnym momencie ogłosiła upadłość i nie zapłaciła na rzecz Pana faktur na łączną kwotę 38.998,77 zł.

Od całości przychodu wykazanego na fakturach, za które nie dostał Pan zapłaty został odprowadzony ryczałt i z całej sumy rozliczył się Pan PIT-28 za 2004rok. W wyniku układu prowadzonego przez Sąd Gospodarczy, odbiorca usług został zobowiązany postanowieniem Sądu do przelania na rzecz Pana kwoty 19.499,38 zł co stanowiło 50% wartości niezapłaconych faktur.

W związku z powyższym zadaje Pan pytanie, czy ma szanse na zwrot nadpłaconego podatku t.j czy nie powinien zapłacić podatku jedynie od sumy, którą przyznał Sąd.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest działalność gospodarcza. Zgodnie z art.9a powołanej ustawy podatnicy mogą dokonać wyboru opodatkowania działalności gospodarczej w formie zryczałtowanej.

Zgodnie z art.6 ust.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku podatku dochodowych od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej o których mowa w art.14 ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z art.14 ust.1 ustawy o podatku dochodowym za przychód z działalności, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 3 uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przepis ten wyraźnie wskazuje, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne niezależnie od ich faktycznego otrzymania .

Tak więc stanowisko Pana, że powinien zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy jedynie od kwoty przyznanej przez Sąd jest bezzasadne.

Nadmienić należy, że zgodnie z art.12 ust.2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania. W związku z tym, że jest Pan opodatkowany w formie zryczałtowanej, nie ma Pan możliwości – nawet w przypadku uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności w sposób określony w art.23 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu w związku z uprzednim zarachowaniem wierzytelności jako przychód należny.

Powyższa interpretacja , w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj