Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zabrzu
USPDFN/415/49/2006/2007/NM
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPDFN/415/49/2006/2007/NM
Data
2007.02.12



Autor
Urząd Skarbowy w Zabrzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
alimenty


Pytanie podatnika
Czy zasądzone lecz nie otrzymywane od męża alimenty podlegają opodatkowaniu ?


Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w ZabrzuSTWIERDZA

że stanowisko Pani.. przedstawione we wniosku z dnia 05 grudnia 2006 r. uzupełnione pismem z dnia 05 stycznia 2007 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania zasądzonych, lecz nie otrzymywanych alimentów od męża jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 05 grudnia 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pani .. dotyczący opodatkowania zasądzonych lecz nie otrzymywanych alimentów od męża . Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca – Pani .. wraz z mężem .. od 29 maja 2003 r. mają rozdzielność majątkową. Zgodnie z protokołem dotyczącym ugody z dnia 26 listopada 2003 r. podatniczka otrzymywała od męża alimenty . Sytuacja w małżeństwie podatniczki zmieniła się i w związku z tym od kwietnia 2004 r. Pani ..odstąpiła od egzekwowania alimentów od męża i rozpoczęto prowadzenie, jak dawniej , wspólnego gospodarstwa domowego. Na dowód tego załączono kserokopię umowy kupna-sprzedaży samochodu, który pomimo prawnej rozdzielności majątkowej małżonkowie nabyli wspólnie. Do wniosku dołączono również oświadczenie Pana .. o zaprzestaniu od kwietnia 2004 r. płacenia żonie alimentów.

Stanowisko podatnika :

W ocenie podatniczki , nie powinna ona płacić podatku za zasądzone, lecz nie otrzymywane alimenty, gdyż wg niej byłoby to podwójne opodatkowanie wspólnego dochodu.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W myśl przepisów art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. ( Dz. U. Z 2000 r. poz 176 ze zm.) alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci podlegały w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i stanowiły przychód z innych źródeł.
W konsekwencji osoby otrzymujące alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, były obowiązane wykazać kwoty otrzymanych w danym roku podatkowym alimentów w zeznaniu podatkowym , doliczając do pozostałych dochodów i łącznie opodatkować według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej na dany rok podatkowy.
Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Zatem alimenty, za wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, opodatkowane są tylko raz u osoby je otrzymującej. Tylko dla tej osoby alimenty stanowią źródło przychodu (zakwalifikowane przez ustawodawcę do innych źródeł – art. 20 st. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Natomiast począwszy od 01 stycznia 2007 r. ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o mianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) wprowadzony został przepis art. 21 ust. 1 pkt 127 lit b , na mocy którego zwolnione zostały alimenty zasądzone przez sąd na rzecz innych osób niż dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Jednakże, aby powstał przychód po stronie podatnika muszą zaistnieć przesłanki określone w wyżej powołanym art. 11 ustawy, czyli świadczenie musi zostać otrzymane lub postawione do dyspozycji osoby, której zostało przyznane świadczenie.
Ponieważ Pani .. zawarła ugodę przed sądem, na mocy której mąż jej miał wypłacać alimenty, jednakże Pani odstąpiła od ich egzekwowania, a Pan .. zaprzestał płacenia tych alimentów, nie spełniona została przesłanka wymieniona w art. 11 ust. 1 ustawy pdof, który stanowi, iż przychodem sa pieniądze otrzymane. Ponieważ nie otrzymuje Pani alimentów, po Pani stronie nie występuje przychód podlegający opodatkowaniu.
Biorąc pod uwagę powyższe należy uzna, iż stanowisko podatniczki wyrażone we wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj