Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2BV/443/2006/16/MKB
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2BV/443/2006/16/MKB
Data
2006.06.09



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
opodatkowanie
podatek od towarów i usług
projekt
środki finansowe


Pytanie podatnika
Czy w opisanym stanie faktycznym środki finansowe przyznane podatnikowi przez Ministra na wykonanie projektów badawczych będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 – 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek z dnia 03.03.2006r. (wpływ do tut. urzędu dnia 17.03.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dotyczący kwestii opodatkowania bądź zwolnienia od podatku od towarów i usług środków finansowych przyznanych podatnikowi decyzjami Ministra Edukacji i Nauki na wykonanie projektów badawczych, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście

p o s t a n a w i a

uznać przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku Instytut Ochrony Środowiska podał, że zostały mu przyznane (decyzjami Ministra Edukacji i Nauki) i przekazane środki finansowe na sfinansowanie trzech projektów badawczych:

1 ,,Metodyczne aspekty oceny i prognozowania tła zanieczyszczenia atmosfery na podstawie pomiarów i obliczeń modelowych”.

2 ,,Przestrzenne i profilowe rozmieszczenie rtęci w glebach o zróżnicowanym zanieczyszczeniu”.

3 ,,Opracowanie metodycznych podstaw adaptacji produkcji roślinnej w gospodarstwach rolniczych o różnych typach gospodarowania i skali produkcji do oczekiwanych zmian klimatycznych”

W wyjaśnieniu z dnia 06.06.2006 podatnik uzupełnił wniosek z dnia 17.03.2006 o dodatkowe informacje podaje, iż projekty badawcze wykonywane w ramach umów, których dotyczy wniosek – wykorzystywane są przede wszystkim w praktyce społecznej lub gospodarczej. Wykonywane są w celu realizacji krajowego programu ramowego określającego kierunki badań naukowych lub prac rozwojowych związanych z programami rozwoju określonych dziedzin nauki, gospodarki i życia społecznego, przyjętych w planach wieloletnich przez Państwo. Przy przyznawaniu środków na sfinansowanie powyższych projektów badawczych pod ocenę bierze się ich przydatność społeczną i gospodarczą oraz przydatność dla potrzeb edukacyjnych lub złożenia publikacji do druku, zaprezentowanie referatu na konferencji, przekazania wyników badań naukowych.

W związku z powyższym Instytut zwrócił się z zapytaniem czy środki te podlegają opodatkowaniu czy są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy środki finansowe przyznane na realizacje w/w projektów badawczych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Wnioskodawcę problemu, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług obrót zwiększa się o otrzymane dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną )dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Unormowanie to jest zgodne z art.1(A)(1a) VI Dyrektywy Rady Europejskiej.

Zgodnie z art. 29 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług obrót zwiększa się o otrzymane dotacje , subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną )dostarczanych towarów lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Unormowanie to jest zgodne z art.1(A)(1a) VI Dyrektywy Rady Europejskiej.

Z regulacji tej wynika, że w sytuacji gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu ( może to być organ administracji rządowej, samorządowej lub organizacja społeczna) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację,subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi to do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usług. Tym samym dotacja, subwencja niemająca bezpośredniego wpływu na wartość dostawy lub usługi nie wchodzi do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym nie zachodzą przesłankiopodatkowania dotacji (czy przekazanych środków finansowych o podobnym charakterze) podatkiem od towarów i usług, środki te nie są bezpośredniego związane z dostawą towarów lub świadczeniem usług (brak w przedstawionej sytuacji związku z obrotem gospodarczym), nie powiększają obrotu i nie podlegają opodatkowaniu. W świetle art.5 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 20904 o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust 1 pkt 1 w/w ustawy rozumie się każde świadczenie usług, co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 tej ustawy. Przez pojęcie świadczenia, zdefiniowane w art. 8 ust. 1 w/w ustawy należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby lubjednostki. Świadczenie o którym mowa wyżej zakłada istnienie podmiotu będącego odbiorcą. W pojęciu świadczenia usług mieszczą się zatem świadczenia na rzecz innych podmiotów i ostatecznych konsumentów. Jeżeli więc otrzymane środki finansowe od dysponenta środków budżetowych są przeznaczone na realizację projektów badawczych natomiast nie występuje odbiorca tych prac tzn. przez instytut nie jest wykonywane żadne świadczenie w zakresie tych prac na rzecz innych podmiotów (tj. osoby fizycznej , prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej), wówczas nie występuje czynność (świadczenie usługi podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedstawione powyżej stanowisko tutejszego organu jest tożsame, ze stanowiskiem, wnioskodawcy w związku z czym Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj