Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US.PB-I-415/61/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US.PB-I-415/61/06
Data
2006.11.21



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
przychody ze stosunku pracy
składki na ubezpieczenia społeczne
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
czy naliczone od różnicy pomiędzy wynagrodzeniem brutto, a kwotą przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej i pokryte w całości przez zakład pracy składki na ubezpieczenia społeczne pracownika zatrudnionego za granicą stanowią jego przychód ze stosunku pracy, oraz kto powinien pokryć kwotę naliczonych zaliczek na podatek od tego przychodu.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.08.2006 r. w sprawie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 12 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) postanawia stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 29.08.2006 r., który został złożony w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 8.09.2006 r., T. sp. z o o zwróciła się z zapytaniem: czy naliczone od różnicy pomiędzy wynagrodzeniem brutto, a kwotą przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej i pokryte w całości przez zakład pracy składki na ubezpieczenia społeczne pracownika zatrudnionego za granicą stanowią jego przychód ze stosunku pracy, oraz kto powinien pokryć kwotę naliczonych zaliczek na podatek od tego przychodu.

Z treści złożonego zapytania wynika, że spółka będzie świadczyć usługi budowlane w Danii. Zatrudnieni pracownicy otrzymywać będą minimalne wynagrodzenie za pracę. Od różnicy pomiędzy wynagrodzeniem brutto, a kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, spółka naliczać będzie składki ZUS i pokrywać je z własnych środków.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U nr 137 poz. 887 z późn. zm.), obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są pracownikami. Na równi z zatrudnieniem na obszarze Polski uważa się zatrudnienie obywateli polskich za granicą w polskich placówkach, instytucjach, przedsiębiorstwach (art 8 ust. 14 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, również tych zatrudnionych czasowo za granicą, stanowi przychód osiągany przez pracownika u pracodawcy z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18.12.1998 r. (Dz. U nr 161 poz. 1106 z późn. zm.), z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników wyłączona została część wynagrodzenia pracowników zatrudnionych za granicą w polskich zakładach pracy, odpowiadająca równowartości diety przysługującej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, z tym zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód tych osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Natomiast zapis art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mówi, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników finansują z własnych środków, w równych częściach ubezpieczeni i płatnicy składek. W przypadku, gdy od różnicy pomiędzy kwotą przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, a wynagrodzeniem brutto, płatnik pokrywa całość składki na ubezpieczenia społeczne pracownika z własnych środków, to kwota zapłaconych składek za pracownika będzie stanowiła jego przychód. Wynika to z zapisu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W myśl powołanych wyżej przepisów, opłacenie składki na ubezpieczenie społeczne za pracownika spowoduje powstanie po jego stronie przychodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach – zaliczki na podatek dochodowy potrącane są z wynagrodzenia pracownika.

Odnośnie zawartego we wniosku zapytania dotyczącego naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne od opłaconych za pracownika składek ZUS, interpretacja zostanie udzielona osobnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj