Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP1-443/111/05
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443/111/05
Data
2006.02.15



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
stawki podatku
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii obowiązku dopłacenia różnicy podatku VAT (dodatkowe 15% tj. różnica pomiędzy stawką 7% na lokale mieszkalne a 22% na lokale użytkowe) w razie przekształcenia lokali mieszkalnych w lokale użytkowe?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 14 grudnia 2005 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 23 grudnia 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Z treści wniosku złożonego przez Podatnika wynika, iż Spółka zawarła umowę przedwstępną na wybudowanie 2 lokali mieszkalnych (termin oddania do 30 września 2006 r.) oraz przeniesienia odrębnej własności tych lokali. Spółka zobowiązała się do zapłaty za lokale w 12 ratach do dnia 16 maja 2006 r., na podstawie wystawianych faktur VAT. Z uwagi na fakt iż, przedmiotem sprzedaży są lokale mieszkalne, faktury obciążone są stawką podatku VAT w wysokości 7%. Wnioskodawca podjął starania o przekształcenie w/w lokali w lokale użytkowe, jednakże będzie to możliwe dopiero po odbiorze lokali tj. po 30 września 2006 r.

Pytanie Spółki dotyczy kwestii obowiązku dopłacenia różnicy podatku VAT (dodatkowe 15% tj. różnica pomiędzy stawką 7% na lokale mieszkalne a 22% na lokale użytkowe) w razie przekształcenia lokali mieszkalnych w lokale użytkowe.
Zdaniem Spółki obowiązek dopłaty nie powstanie, gdyż zgodnie z art. 19 ust. 4 z związku z art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.)- jeśli dostawa lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, które wystawiane są w okresie kiedy w/w nieruchomości będą nadal lokalami mieszkalnymi.

Ocena prawna:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 (w opisanym przypadku zastrzeżenia te nie mają zastosowania) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez Podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług oraz potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a i lit. b ustawy o VAT). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres w którym Podatnik otrzymał fakturę lub za następny okres rozliczeniowy i jest nierozłącznie związane z istnieniem bezpośredniego związku dokonanego zakupu ze sprzedażą opodatkowaną.

Z treści wniosku złożonego przez Podatnika wynika, że lokale będące przedmiotem zakupu będą wykorzystywane przez Stronę do wykonywania czynności opodatkowanych. Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego wg stawki 7% z faktur VAT dokumentujących przyjęcie przez Inwestora rat regulowanych przez Nią zgodnie z zawartą w dniu 16.06.2005 r. umową przedwstępną ustanowienia odrębnej własności lokali. Przekształcenie lokali mieszkalnych w lokalu użytkowe będzie mogło nastąpić dopiero po 30 września 2006 r. tj. już po uregulowaniu ostatniej raty. (zgodnie z pismem Spółki ostania rata winna zostać zapłacona do dnia 16 maja 2006 r.)
Dokonanie przez Podatnika w terminie późniejszym faktycznej zmiany przeznaczenia zakupionych lokali (z mieszkalnych na użytkowe) nie będzie miało wpływu na wysokość odliczonego podatku naliczonego wg stawki 7% gdyż w momencie otrzymania faktur VAT dotyczących rozliczenia zaliczek na zakup lokali mieszkalnych ich wystawca określał kwotę podatku VAT zgodnie ze stanem obowiązującym w dniu ich wystawienia i brak było przesłanek do opodatkowania tych czynności wg 22% stawki podatku.

Powyższa interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj