Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P2/415-18/07
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P2/415-18/07
Data
2007.05.31



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku pozostałych wydatków np. kosztów rozmów telefonicznych dla celów podatkowych faktura powinna zostać ujęta w rozliczeniu za miesiąc, w którym została wystawiona, czy też w miesiącu, w którym otrzymałem fakturę ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 18.03.2007r. złożonym w tut. organie w dniu 19.03.2007r. – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać przedstawione stanowisko we wskazanym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 19.03.2007r. wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawił Pan następujący stan faktyczny:

Jest Pan przedsiębiorcą i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu - pozostała sprzedaż hurtowa. Uzyskiwane dochody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej rozlicza Pan zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów stosując tzw. „kasową metodę ewidencjonowania kosztów” dokonując w podatkowej księdze zapisów chronologicznie, tj. według zasad określonych dla biur rachunkowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej importuje Pan towary handlowe. Faktury wystawione przez kontrahenta zagranicznego otrzymuje Pan wraz z towarem handlowym ze znacznym opóźnieniem od daty wystawienia faktury, z uwagi na transport towaru handlowego np. drogą morską. Przed dostawą importowanego towaru handlowego otrzymuje Pan fakturę pro forma w celu dokonania zapłaty lub przedpłaty za towar. Dopiero po odprawie celnej towar jest przyjmowany do magazynów.

Dla zobrazowania sytuacji przedstawionej we wniosku przytoczył Pan przykład :
1. Data wystawienia faktury importowej 06.01.2007 r.
2. Data odprawy celnej 15.03.2007 r.
3. Data otrzymania i przyjęcia towaru do magazynu (faktycznego otrzymania) 16.03.2007 r.

W związku z powyższym zwrócił się Pan z zapytaniem:

Czy w przypadku pozostałych wydatków np. kosztów rozmów telefonicznych dla celów podatkowych faktura powinna zostać ujęta w rozliczeniu za miesiąc, w którym została wystawiona czy też w miesiącu, w którym otrzymałem faktycznie tę fakturę ?

Zdaniem Pana, faktury dotyczące np. kosztów rozmów telefonicznych dla celów podatkowych należy ująć w rozliczeniu za miesiąc, w którym zostały wystawione.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuję Pana o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zaliczają poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z zasadą określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przy czym należy również podkreślić, że w prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić koszty, które można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie po ich zapłaceniu, np. wynagrodzenie, składki opłacane do ZUS, koszty podróży służbowej, a więc niezależnie od metody ewidencjonowania kosztów. Jednakże do tych kosztów ustawodawca nie zaliczył wydatków dotyczących usług telekomunikacyjnych. Należy zatem uznać, że o momencie ujęcia tych kosztów w księdze podatkowej nie decyduje moment ich zapłaty.

Zgodnie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (jest to tzw. metoda „kasowa”).

Art. 22 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym odosób fizycznych stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Ponadto w myśl § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 ze zm), zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się z zastrzeżeniem § 20 i § 30 jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym. W świetle powyższych przepisów, wybraną metodę rozliczenia kosztów powinien Pan konsekwentnie stosować przez cały rok podatkowy.

Momentem ujęcia kosztu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będzie data jego poniesienia, czyli data wystawienia faktury, ale wpisu do księgi dokona Pan w dniu, w którym Pan otrzymał fakturę VAT.

Zatem stanowisko przedstawione przez Pana w przedmiotowym wniosku jest prawidłowe.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj