Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
II/423/11/07
z 18 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II/423/11/07
Data
2007.05.18



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
usługi organizowania wystaw, targów i kongresów


Pytanie podatnika
Czy faktura za usługę związaną z organizacją targów, wystawiona przez kontrahenta zagranicznego, stanowi koszty uzyskania przychodów w kwocie brutto, tj. łącznie z naliczonym podakiem VAT ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpni 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź–Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2007 r. (data wpływu 26.02.2007 r.) w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w kwocie brutto faktury dotyczącej usługi wykonanej przez kontrahenta niemieckiego z/s w Niemczech.

W dniu 26.02.2007 r. do tut. Organu został złożony wniosek, w którym Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji przepisu prawa podatkowego dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości faktury, którą Strona otrzymała od kontrahenta niemieckiego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa faktura dotyczyła usługi, której przedmiotem było przygotowanie miejsca wraz z wyposażeniem w hali targowej położonej na terenie Niemiec, gdzie w terminie odbywających się targów Sp. z o.o. „F...T...” mogła reklamować swoje wyroby.

Kontrahent niemiecki do wartości netto wynikającej z przedmiotowej faktury doliczył podatek VAT w wysokości 19% . Zdaniem Spółki do zapłaty podatku zobowiązany jest kontrahent zagraniczny co zdaniem Spółki związane jest z miejscem świadczenia usługi oraz siedzibą wykonującego usługę, gdyż wynika to z treści przepisów art. 27 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Spółka dodatkowo wyjaśnia, że jako nabywca usługi jest zobowiązana do zapłaty firmie niemieckiej kwoty brutto wynikającej z faktury i kwota ta zdaniem podatnika w całości stanowić będzie koszt uzyskania przychodów.

Tut. Organ podatkowy ustosunkowując się do przestawionej wyżej kwestii, stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust 1 tejże ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 w/cyt. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów:

a/ podatek naliczony:

#61485; jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług,

#61485; w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek do towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego,

b/ podatek należny w przypadku:

#61485; importu usług, jeśli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu odrębnych przepisów,

#61485; przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dokonując analizy ww. przepisów nie można pominąć ich związku z przepisem art. 4a pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o ustawie o podatku od towarów i usług – oznacza to ustawę z dnia 11 marca 204 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Łączna interpretacja przywołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych prowadzi bowiem do wniosku, że skoro podatek wynikający z faktury firmy niemieckiej, który w ramach płatności za wykonaną usługę musi uiścić Sp. z o.o. „F...T...” nie jest podatkiem wynikającym z ustawy o podatku od towarów i usług i nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego to w zakresie zaliczenia tego podatku do kosztów uzyskania przychodów nie mają zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 46.

Biorąc pod uwagę powyższe można stwierdzić, że wydatek na opłacenie usługi opisanej przez podatnika może zostać uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów w globalnej w kwocie.

Należy jednocześnie podkreślić, że wydatek ten powinien ponadto czynić zadość przesłankom wskazanym przez ustawodawcę w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych cytowanym na wstępie, w świetle którego warunkiem do zaliczenia danego wydatku, nie wymienionego w art. 16 ust. 1, do kosztów uzyskania przychodów jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami, a przychodami osiąganymi przez podatnika.

Interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego. Nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj