Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-7A/07/MZ
z 10 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-7A/07/MZ
Data
2007.05.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
reklama
wspólnota mieszkaniowa
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Na terenie Wspólnoty Mieszkaniowej znajduje się reklama, za którą zgodnie z zawartą umową Wspólnota otrzymuje zapłatę. Czy zaistniałe zdarzenie zobowiązuje Wspólnotę Mieszkaniową do uiszczania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych?
Tożsamy z
152233


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.01.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Wspólnoty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 16.01.2007r. (data wpływu 23.02.2007r.) Podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii obowiązku uiszczania zaliczek na podatek dochodowy w związku z czynszem uzyskiwanym z tytułu reklamy.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na terenie wspólnoty mieszkaniowej znajduje się reklama, za którą zgodnie z zawartą umową Podatnik otrzymuje czynsz.
We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca stwierdza, że podlega obowiązkowi wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu dochodów uzyskanych z umieszczenia na terenie wspólnoty mieszkaniowej reklamy.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.
Z zapisów zawartych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (jednolity tekst Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) wynika, że wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (art. 6 ustawy) i którzy ponoszą wydatki związane z utrzymaniem swoich lokali (art. 13 tejże ustawy) oraz wydatki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 15 cytowanej ustawy).
Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych... uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi –w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Z punktu widzenia podatku dochodowego istotny jest więc zarówno cel, na jaki ma być przeznaczony osiągnięty przez Podatnika dochód, jak również źródło pochodzenia tego dochodu.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik osiąga dochody z pożytku czerpanego przez Wspólnotę z tytułu udostępnienia części nieruchomości dla celów reklamowych, które są opodatkowane, ponieważ pochodzą z innego niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi źródła dochodu. Potwierdzeniem powyższego jest stanowisko zawarte w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 22.12.2006r. Nr DD6-8213-438/WK/06/339/391, zgodnie z którym „opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Działalnością taką jest np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych...”.
W związku z powyższym w oparciu o stan prawny istniejący w dniu udzielenia niniejszej interpretacji organ podatkowy informuje, że wpłaty z tytułu umieszczenia na terenie wspólnoty reklamy powiększają przychody Podatnika, które pomniejszone o koszty uzyskania przychodów określone na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powodują powstanie dochodu lub starty podatkowej.
Tak więc osiągnięta w opisanym stanie faktycznym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania stanowi dochód, który uzyskany z tytułu umieszczenia na terenie wspólnoty reklamy, a zatem z działalności nie będącej podstawową działalnością prowadzoną przez wspólnotę mieszkaniową, jest opodatkowany i podlega obowiązkowi wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy.
Z akt Wspólnoty wynika, że pismem z dnia 12.02.2007r. (data stempla urzędu pocztowego 20.02.2007r.), zawiadomiła (w trybie art. 25 ust. 1e w/w ustawy) naczelnika tutejszego urzędu skarbowego, że jest małym podatnikiem, o którym mowa w art. 4a ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i wybiera kwartalną metodę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Tak więc, mając na uwadze zapisy art. 25 ust. 1b i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wspólnota Mieszkaniowa ma obowiązek wpłacania na rachunek urzędu skarbowego zaliczek kwartalnych w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Przez kwartał rozumie się kwartał roku kalendarzowego. Powyższe zawiadomienie dotyczy lat następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu o rezygnacji z kwartalnych wpłat zaliczek.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że wprowadzone z dniem 1 stycznia 2007r. opodatkowanie podatkiem dochodowym tej części dochodów wspólnot mieszkaniowych, które nie spełniają jednocześnie dwóch przesłanek wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje konieczność rozgraniczenia przychodów, kosztów i dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, a więc wolnych od podatku od pozostałych nie spełniających w/w warunków.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz aktualnego stanu prawnego i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236§ 2 pkt 1 i i 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zgodnie z art. 222 w/w ustawy zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj