Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/4/2007/PD II/415-3/07
z 7 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/4/2007/PD II/415-3/07
Data
2007.03.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
diety
działalność wykonywana osobiście
obowiązek obywatelski
obowiązek społeczny


Pytanie podatnika
Czy diety wypłacane osobom pełniącym funkcje społeczne polegające na wykonywaniu zadań statutowych na rzecz Związku organów PZD w ROD powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Z wniosku z dnia 19.01.2007 r. (data wpływu - 22.01.2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12.02.2007 r. wynika, że Polski Związek Działkowców Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Stanisława Staszica w K.... powołując się na uchwałę Nr 13/2002 z dnia 18.10.2002 r. Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w sprawie zryczałtowanych diet obowiązujących w pracowniczych ogrodach działkowych uznał, że osoba pobierająca dietę za pełnienie obowiązków społecznych związanych z wykonywaniem zadań statutowych PZD - Skarbnik nie ma obowiązku odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż dieta nie stanowi wynagrodzenia lecz zryczałtowaną formę pokrycia utraconych korzyści i poniesionych kosztów związanych z pełnieniem obowiązków społecznych polegających na wykonywaniu zadań statutowych na rzecz PZD w ROD. W przypadku ROD im. St. Staszica osobą pobierającą diety jest Skarbnik mający pełną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie ogrodu. Zadaniem Skarbnika jest dbanie o pełną ściągalność wszelkich opłat statutowych, co wiąże się z wykonywaniem telefonów z prywatnego telefonu, wypisywaniu wezwań do zapłaty, dojazd własnym samochodem do punktu kasowego (zbieranie opłat), do banku itp.

Jednostka zadaje pytanie:

Czy diety wypłacane osobom pełniącym funkcje społeczne polegające na wykonywaniu zadań statutowych na rzecz Związku organów PZD w ROD powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Jednostka zajmuje stanowisko, że diety za wykonywaną pracę społeczną, która nie stanowi wynagrodzenia w rozumieniu przepisów prawa pracy, nie powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pobierana dieta w wysokości 275 zł miesięcznie jest jedynie formą pokrycia utraconych korzyści i poniesionych kosztów przez tę osobę.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 53c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy podatkowej zaliczona została działalność wykonywania osobiście.

Zgodnie z art. 13 pkt 5 w/w ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Natomiast w myśl art. 13 pkt 7 ustawy podatkowej za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w przypadku ROD im. St. Staszica osobą pobierającą diety jest Skarbnik wykonujący zadania statutowe i mający pełną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie ogrodu. Zadaniem Skarbnika jest dbanie o pełną ściągalność wszelkich opłat statutowych, co wiąże się z wykorzystywaniem prywatnego telefonu, wypisywaniu wezwań do zapłaty, dojazd własnym samochodem do punktu kasowego, do banku, itp.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2.280 zł.

Do uznania określonego wynagrodzenia za „dietę” nie wystarczy takie nazwanie tego wynagrodzenia przez wypłacającego lub stronę otrzymującą określony dochód, lecz konieczne jest, aby wynagrodzenie to było w taki sposób nazwane przez ustawodawcę i następowało w wykonaniu ustawowego uprawnienia do tego rodzaju świadczenia.

O pełnieniu obowiązku obywatelskiego możemy mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel, zgodnie z zasadami demokratyzmu instytucji publicznych.

Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy zaś do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności instytucji samorządu terytorialnego) jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności (tego rodzaju funkcje należy odróżnić od udziału w obradach mających charakter wynagrodzenia za pełnienie tych czynności).

Obowiązujące ustawodawstwo nie definiuje pojęcia obowiązków obywatelskich i społecznych. W tym zakresie zatem odnieść należy się do funkcjonującego orzecznictwa podatkowego i sądowego. Za pełnienie obowiązków obywatelskich i społecznych należy rozumieć czynności wykonywane w związku z pełnieniem funkcji publicznych i państwowych, czyli np. działalność posłów i senatorów, radnych i innych przedstawicieli samorządu terytorialnego, składów komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym zwolnione od podatku są tylko diety lub zwrot kosztów, które zostały tak nazwane ustawowo. Stanowisko takie wynika z uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25.11.1997 r. sygn. akt TK U 6/97.

Natomiast ustawa z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. z 1981 r. Nr 12 poz. 58 ze zm.) oraz ustawa z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 169 poz. 1419 ) nie zawiera postanowień o wypłacie diet dla skarbnika.

Z powyższego wynika, że dokonanie wypłat należności nazwanych „dietami” stanowiących zryczałtowaną formę pokrycia utraconych korzyści i poniesionych kosztów związanych z pełnieniem obowiązków społecznych polegających na wykonywaniu zadań statutowych na rzecz Związku przez skarbnika w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w oparciu o normy ustanowione przepisami niższej rangi niż ustawa, nie daje prawa do zastosowania zwolnienia od podatku.

Wypłacone należności stanowią natomiast przychód z działalności wykonywanej osobiście o którym mowa w art. 13 pkt 7 w/w ustawy o podatku dochodowym.

Biorąc powyższe pod uwagę Polski Związek Działkowców Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Stanisława Staszica, jako płatnik, obowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2007 roku, tj. stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art.27 ust.1. Obliczone zaliczki, stosownie do art. 41 ust. 1a ustawy, należy zmniejszyć z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnik obowiązany jest na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Ponadto w myśl art. 42 ust. 1a ustawy podatkowej w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru (PIT-4R). W razie zaprzestania przez płatników prowadzenia działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym deklarację PIT-4R płatnik przekazuje w terminie do dnia zaprzestania tej działalności. Ponadto stosownie do art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy podatkowej w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika – imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art.41 ust.1, sporządzone według ustalonego wzoru. W razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnik przekazuje w/w informację, w terminie do dnia zaprzestania tej działalności.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko zawarte we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj