Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD-1/443-14-6/07
z 13 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-1/443-14-6/07
Data
2007.04.13



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja
kasa rejestrująca
olej opałowy
paragon fiskalny


Pytanie podatnika
Czy prawidłowym jest zaewidencjonowanie w kasie fiskalnej łącznej wartości tych zdarzeń gospodarczych i zaewidencjonowanie ich jako jednej operacji odpowiadającej wielkości łącznie wlanego oleju opałowego do jednego środka transportu


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po analizie złożonego w dniu 18 stycznia 2007r. wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe

Uzasadnienie

W dniu 18 stycznia 2007r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) uzupełniony pismem z dnia 22 stycznia 2007r.

W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Firma sprzedaje olej opałowy odbiorcom indywidualnym. W przypadku odbioru towaru w firmie nalewany jest on do jednego, wspólnie przez kilku odbiorców wynajętego, środka transportu. Sprzedaż jest ewidencjonowana w kasie fiskalnej dla każdego odbiorcy osobno zgodnie ze złożonym przez niego oświadczeniem o przeznaczeniu oleju opałowego dla celów grzewczych i aktualnej cenie za 1 litr , a co za tym idzie wystawianych jest kilka paragonów fiskalnych. Podatnik pyta czy prawidłowym jest zaewidencjonowanie w kasie fiskalnej łącznej wartości tych zdarzeń gospodarczych i zaewidencjonowanie ich jako jednej operacji odpowiadającej wielkości łącznie wlanego oleju opałowego do jednego środka transportu?

Zdaniem Jednostki fakt łącznego zakupu przez kilku odbiorców nie upoważnia do łącznego traktowania takiej operacji i zapisu tych zdarzeń w kasie fiskalnej łącznie. Należy zatem zaewidencjonować w kasie fiskalnej każdą sprzedaż oddzielnie ,przy czym fakt, iż olej opałowy nalewany był do jednego środka transportu dla kilku odbiorców indywidualnie nie ma tu znaczenia.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy Organ stwierdza, co następuje:

Stosowanie do art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Zatem każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi być zarejestrowana na kasie fiskalnej, poprzez wprowadzenie prawidłowych danych do kasy fiskalnej, wydruk paragonu i wydanie go nabywcy. Wlanie oleju opałowego zakupionego przez kilka osób do jednego środka transportu nie może być traktowane jako jedna transakcja, gdyż podmiotem transakcji jest każda osoba fizyczna czy też rolnik ryczałtowy z osobna i każdą taką sprzedaż należy traktować oddzielnie.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art. 14 b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenia, zgodnie z art. 223 § 1 w związku z art. 239 i 236 § 2 pkt 1 wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tutejszego Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj