Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USI/406-7/179/JM/07
z 27 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/406-7/179/JM/07
Data
2007.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
klub sportowy
koszty bezpośrednie
koszty pośrednie
koszty uzyskania przychodów
wartości niematerialne i prawne
zmiana barw klubowych


Pytanie podatnika
  1. Czy z punktu widzenia podatkowego wydatki na zakup praw do zawodników i opłaty na rzecz związku z tym zakupem związane należy traktować jako wartość niematerialną i prawną i amortyzować ?
  2. Jak wtedy ustalić długość okresu amortyzacji ?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie stwierdza, że stanowisko KLUBU SPORTOWEGO S.S.A. przedstawione we wniosku z dnia 17.01.2007r. znak: L.Dz.64/01/2007 uzupełnione pismem z dnia 02.03.2007r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup praw do zawodników i opłat związanych z tym zakupem jest nieprawidłowe.


Na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art.14a §4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W dniu 17.01.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bełchatowie wpłynął wniosek Klubu Sportowego S.S.A. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten uzupełniono pismem z dnia 02.03.2007r.
Podstawową działalnością Spółki jest działalność związana ze sportem. Podatnik przedstawiając stan faktyczny sprawy, informuje, iż uczestniczy w rozgrywkach I ligi piłki nożnej, posiada drużynę składającą się z profesjonalnych zawodników. Bardzo często prawo do karty zawodniczej mają inne kluby. Aby dany zawodnik mógł podpisać kontrakt i rozpocząć grę w nowym klubie, Spółka musi zapłacić określoną kwotę z tytułu transferu zawodnika byłemu klubowi. Wówczas dopiero Klub wchodzi w posiadanie prawa do jego karty zawodniczej i zawodnik może reprezentować barwy klubu. Zapłacona przez Klub kwota transferu stanowi podstawę do wyliczenia kwoty opłat za potwierdzenie do gry piłkarza na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej i Okręgowych Związków Piłki Nożnej. Ponadto w uzupełnieniu z dnia 02.03.2007r. do złożonego wniosku Spółka oświadcza, iż wydatków związanych z zakupem praw do zawodnika nie można z góry przypisać do konkretnego okresu w przyszłości oraz, że trudno określić w jakim konkretnym czasie (okresie) będą kreowały przychody. Ponadto podatnik informuje, iż zdarza się, że zawarty z zawodnikiem kontrakt na określony czas zostaje przed upływem tego terminu bądź przedłużony bądź skrócony.

W złożonym wniosku Spółka zwraca się z zapytaniem:

  • Czy z punktu widzenia podatkowego wydatki na zakup praw do zawodników i opłaty na rzecz związku z tym zakupem związane należy traktować jako wartość niematerialną i prawną i amortyzować? Jak wtedy ustalić długość okresu amortyzacji ?

Zdaniem wnioskodawcy wymienione wyżej wydatki nie zawierają się w katalogu wartości niematerialnych i prawnych i należy je podatkowo zaliczać do kosztu uzyskania przychodu w całości w chwili otrzymania faktury lub innego dokumentu potwierdzającego wydatek.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wyjaśnia:

  • Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
  • Natomiast w oparciu o zapis art. 15 ust. 4d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
  • Stosownie do postanowień art. 15 ust. 4e cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w ww. przepisach oparta jest na klauzuli generalnej stanowiącej, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkami enumeratywnie wymienionymi w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Podatnik ma więc prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatki jeżeli pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodu. Będą to koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty związane z całokształtem działalności podatnika, pod warunkiem, że wykaże on ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.


W sytuacji przedstawionej w zapytaniu poniesionym wydatkom związanym z pozyskiwaniem zawodników oraz opłat związanych z potwierdzeniem ich do gry nie można odmówić celowości.
W ocenie organu podatkowego, całość wydatków związanych z transferem zawodnika należy uznać jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Trudno bowiem przypisać poniesionym wydatkom związanym z transferem konkretne przychody.
Z wniosku Spółki wynika, że po uzyskaniu karty zawodniczej Klub zawiera z danym zawodnikiem kontrakt na ściśle określony okres – np.: 2 lata.
Zdaniem organu podatkowego poniesione wydatki związane z transferem zawodnika mają wpływ na przychody Spółki nie tylko w roku poniesienia wydatków ale również w okresie trwania całego kontraktu, dlatego zgodnie z zapisem art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy je rozliczyć proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą – okresu na jaki został zawarty kontrakt.
Natomiast ustosunkowując się do kwestii zaliczenia powyższych wydatków jako wartości niematerialnych i prawnych, organ podatkowy wyjaśnia, iż w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca zawarł zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych.
W związku z tym, że zakup prawa do karty zawodniczej oraz opłaty związane z jego potwierdzeniem do gry, nie zostały uwzględnione w powyższym przepisie, nie można do nich stosować przepisów art. 16m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy więc uznać, że pozyskanie zawodnika oraz wniesienie opłat za jego potwierdzenie do gry nie stanowi nabycia wartości niematerialnej i prawnej, a więc nie podlega amortyzacji.
W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki zawarte we wniosku z dnia 17 stycznia 2007 roku. w zakresie zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup praw do zawodników i opłat związanych z tym zakupem jest nieprawidłowe.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.
Powyższa interpretacja traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj