Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PP/423-3/A/07/MZ
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PP/423-3/A/07/MZ
Data
2007.03.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki od depozytów bankowych
wspólnota mieszkaniowa
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy od 1 stycznia 2007r.w przypadku wspólnot mieszkaniowych wpłaty z tytułu pożytku (adaptacja strychu na mieszkanie) oraz odsetki bankowe uzyskane ze zgromadzonych środków pieniężnych podlegają zwolnieniu od podatku dochodoweho od osób prawnych?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.01.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga
stwierdza, że stanowisko Wspólnoty w części dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym wpłat z tytułu pożytku (adaptacja strychu na mieszkanie) oraz odsetek bankowych od zgromadzonych środków pieniężnych, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 22.01.2007r. Podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii opodatkowania (od 1 stycznia 2007r.) podatkiem dochodowym wpłat z tytułu pożytku (adaptacja strychu na mieszkanie) oraz odsetek bankowych od zgromadzonych środków pieniężnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wspólnota uzyskuje dochody między innymiz wpłat eksploatacyjnych, na fundusz remontowy oraz z będących przedmiotem niniejszego pytania wpłat z pożytku (mieszkanie zaadoptowane ze strychu) oraz z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym i lokatach bankowych.
We własnym stanowisku w sprawie Wnioskodawca stwierdza, że osiągane dochody przeznaczane są zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na utrzymanie zasobów mieszkaniowych Wspólnoty, a zatem są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych... uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. A zatem dla zwolnienia z podatku istotny będzie nie tylko cel, na jaki ma być dochód przeznaczony, ale również źródło pochodzenia tego dochodu.
Z zapisów zawartych w ustawie z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (jednolity tekst Dz. U.z 2000r., Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) wynika, że wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (art. 6 ustawy) i którzy ponoszą wydatki związane z utrzymaniem swoich lokali (art. 13 tejże ustawy) oraz wydatki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 15 cytowanej ustawy). Pokrywaniu wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej służą również pożytki i inne przychody z tej nieruchomości, które w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów (art. 12 ust. 2).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik osiąga zarówno dochody z wpłat dokonywanych przez właścicieli lokali, a zatem bezsprzecznie uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, jak i dodatkowo dochody z tytułu odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym i lokatach bankowych oraz pożytku czerpanego przez Wspólnotę z adaptacji strychu na mieszkanie, które co prawda przeznaczane są na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, ale pochodzą z innego, niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi źródła dochodu.
Zgodnie z definicją wynikającą z literatury prawa, przez odsetki należy rozumieć wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy lub innych rzeczy oznaczonych tylko rodzajowo, gdy zostaje ono obliczone według pewnej stopy procentowej, czyli w stosunku do wartości sumy, od której są pobieranei w stosunku do czasu użycia tej sumy. W przedmiotowej sprawie jest więc to wynagrodzenie otrzymane przez Podatnika od banku z tytułu ulokowania środków pieniężnych na rachunku bieżącym i lokatach terminowych. Również wpłaty z tytułu pożytku czerpanego przez Wspólnotę dzięki adaptacji strychu,a więc części nieruchomości wspólnej na mieszkanie uzyskiwane są z innej działalności gospodarczej Wnioskodawcy niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, a zgodnie z zapisami zawartymiw cytowanej wyżej ustawie o własności lokali służą utrzymaniu nieruchomości wspólnej, zaś w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.
Definicję pożytku odnajdujemy w art. 53 § 2 Kodeksu Cywilnego, który rozróżnia pożytki naturalne i cywilne, gdzie pożytkiem cywilnym jest dla właściciela mieszkania, np. czynsz z tytułu jego wynajmu.
W przedmiotowej sprawie spotykamy się z pożytkami cywilnymi rzeczy, którymi są dochody jakie ta rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego, np. z tytułu wpłat uzyskiwanych przez Wspólnotę w związku z udostępnieniem do ykorzystania części nieruchomości wspólnej.
W związku z powyższym w oparciu o stan prawny istniejący w dniu udzielenia niniejszej interpretacji organ podatkowy informuje, że odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bieżącym i lokatach bankowych oraz wpłaty z tytułu pożytku czerpanego przez Wspólnotę z adaptacji strychu na mieszkanie powiększają przychody Wspólnoty Mieszkaniowej, które pomniejszone o wykazane przez Podatnika koszty uzyskania przychodów określone na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powodują powstanie dochodu lub straty podatkowej, tak więc osiągnięta przez Podatnika w opisanym stanie faktycznym nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania stanowi dochód Wspólnoty, który będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie organ podatkowy informuje, że wprowadzone z dniem 1 stycznia 2007r. opodatkowanie podatkiem dochodowym tej części dochodów wspólnot mieszkaniowych, które nie spełniają jednocześnie dwóch przesłanek wymienionych w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powoduje konieczność rozgraniczenia przychodów, kosztówi dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, a więc wolnych od podatku od pozostałych nie spełniających w/w warunków.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz aktualnego stanu prawnego i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236§ 2 pkt 1 i i 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).
Zgodnie z art. 222 w/w ustawy zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj