Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/423/14/06/KW
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/423/14/06/KW
Data
2006.10.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy w przypadku jeśli podatnik przeznacza dochody na cele statutowe, korzystając ze zwolnienia (działalność naukowa) - równowartość dochodu z tytułu wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podlega opodatkowaniu podatkiwm dochodowym od osób prawnych czy też może korzystać ze zwolnienia jako dochód przeznaczony na cel statutowy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Instytutu znak: GK-220/2006 z dnia 11 września 2006 r. uzupełnionym pismem znak:GK-226/2006 z dnia 6 października 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem znak: GK-220/2006 z dnia 11 września 2006 r. uzupełnionym pismem znak: GK-226/2006 z dnia 6 października 2006 r. Podatnik zwrócił się do tutejszego Organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Instytut prowadzi działalność statutową, której celem jest prowadzenie pracnaukowo – badawczych w dziedzinie nauk biologicznych. Stosownie do przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochód Podatnika w części przeznaczonej na ten cel korzysta ze zwolnienia od podatku. Instytut dokonuje wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a poniesione wydatki traktuje jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym dochód stanowiący równowartość tych wydatków nie korzysta ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Prawidłowość takiego postępowania Instytutu budzi wątpliwość w świetle uzasadnienia zawartego w opublikowanym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 czerwca 2003 r. sygn. III SA 388/03 LEX nr 158481 zgodnie z którym dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna lub inna wymieniona w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne są od opodatkowania także wówczas, gdy przeznaczone i wydatkowane zostały na uiszczenie wpłaty na PFRON na zasadach określonych w art. 17 ust. 1b tej ustawy. Zdaniem WSA w Warszawie wydatek w postaci wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na mocy art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych jest obligatoryjny, stanowi rodzaj danin publicznych, do których zaliczane są podatki i uiszczenie tego rodzaju daniny publicznej konieczne jest do prowadzenia zgodnej z prawem działalności statutowej. Zgodnie z powyższym uznać należy, iż wpłata ta przeznaczona i wydatkowana została na cele statutowe. Skutkiem podatkowym przeznaczenia całego dochodu na cele statutowe jest zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z wykładnią art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 17 ust. 1b tej ustawy.

W związku z powyższym Podatnik pyta czy dochody Instytutu którego celem jest działalność naukowa (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) wolne są od opodatkowania także w przypadku gdy przeznaczone i wydatkowane zostały na uiszczenie wpłat na PFRON na zasadach określonych w art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W opinii Instytutu poniesione wydatki na PFRON nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. W związku z powyższym dochód stanowiący równowartość wydatków na PFRON nie korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych i opodatkowaniu podlega wpłata na PFRON do wysokości osiągniętego dochodu podatkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego informuje:
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym celem statutowym Wnioskodawcy jest działalność naukowo-badawcza w dziedzinie nauk biologicznych a zatem w odniesieniu do Instytutu zastosowanie ma przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stanowi on, że wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.
Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
Nadmienić należy, iż pomimo, że wydatek na PFRON jest obligatoryjny na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 36 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych co w konsekwencji wpływa na zwiększenie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W świetle powołanych powyżej przepisów wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są dochody podatników, których celem statutowym jest między innymi działalność naukowa, w części przeznaczonej na te cele a nie wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie można przyjąć, iż dochód stanowiący równowartość tych wydatków jest wolny od podatku na podstawie wskazanego powyżej przepisu gdyż nie może być przeznaczony na cele statutowe, jakimi dla Podatnika jest działalność naukowa, bowiem został wydatkowany na inne cele tj. zasilenie Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.
W przypadku obowiązujących wpłat na PFRON nie będzie miał zastosowania cytowany wyżej przepis art. 17 ust. 1b ponieważ zaliczenie wpłat na PFRON jako podatku nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa. Definicja podatku została określona w przepisie art. 6 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którą podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Aby zatem dane świadczenie mogło być podatkiem winno spełniać wszystkie cechy zawarte w w/w przepisie. Wpłata na rzecz PFRON nie jest wpłatą na rzecz któregokolwiek z wymienionych podmiotów. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest Funduszem celowym, posiadającym odrębność organizacyjną, prawną i finansową. Środki zgromadzone na Funduszu nie stanowią środków budżetowych a gospodarowanie nimi należy do organów Funduszu. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że dochód równy wpłatom na PFRON nie jest wydatkowany na cele statutowe oraz nie jest podatkiem w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa w związku z czym nie podlega on wyłączeniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od opodatkowania.
Tym samym dochody odpowiadające równowartości wpłat na PFRON nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych i dochód ten podlega w całości opodatkowaniu. Natomiast w przypadku, jeśli podatnik za dany okres rozliczeniowy osiągnął dochód podatkowy w wysokości mniejszej niż równowartość zapłaconych za ten okres wydatków z tytułu wpłat na PFRON, to od różnicy pomiędzy poniesionymi wydatkami a osiągniętym dochodem podatkowym winien zapłacić podatek dochodowy, lecz tylko wtedy, gdy pozostał dochód z lat poprzednich, zadeklarowany jako przeznaczony na cele statutowe, a dotychczas nie wydatkowany na preferowaną działalność. Również jeśli za dany okres rozliczeniowy nie wystąpił dochód podatkowy tylko strata podatkowa to obowiązek podatkowy od dochodu stanowiącego równowartość dokonanych wpłat na PFRON powstanie tylko w przypadku jak powyżej tj. jeśli pozostał dochód z lat poprzednich, zadeklarowany jako przeznaczony na cele statutowe, a dotychczas nie wydatkowany na preferowaną działalność. Dochód z lat poprzednich przeznaczony na cele statutowe (korzystający ze zwolnienia) a dotychczas jeszcze nie wydatkowany na tę działalność powinien zostać przekazany na pokrycie wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (wpłaty na PFRON) i opodatkowany, bowiem w konsekwencji zostaje on wydatkowany na inne cele niż statutowe.
W świetle przedstawionych przepisów prawnych sposób postępowania Instytutu w kwestii dotyczącej niezaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu wpłat na PFRON oraz opodatkowanie dochodu, odpowiadającego równowartości dokonanych wpłat na ten Fundusz jedynie do wysokości osiągniętego dochodu podatkowego nie jest prawidłowe.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście zaznacza jednocześnie, że wyroki sądowe nie są źródłem obowiązującego prawa a jedynie rozstrzygają w indywidualnych sprawach podmiotów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzj i, w trybie określonym w § 5 tej ustawy.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj