Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-520/06/FW
z 20 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-520/06/FW
Data
2006.07.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
podatek dochodowy
przychody z innych źródeł
świadczenie alimentacyjne
świadczenie pieniężne
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy zasądzone przez sąd świadczenie na podstawie art. 27 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. nr 9, poz. 59 ze zmianami) na zaspokajanie potrzeb rodziny stanowi w myśl art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z tytułu alimentów podlegający opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

  • Czy zasądzone przez sąd świadczenie na podstawie art. 27 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. nr 9 poz. 59 ze zmianami) na zaspokajanie potrzeb rodziny stanowi w myśl art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z tytułu alimentów podlegający opodatkowaniu, stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w wyżej wymienionym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Płatnik potrąca od świadczeniobiorcy na rzecz jego żony, zasądzone wyrokiem sądu na podstawie art. 27 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. nr 9 poz. 59 ze zmianami), kwoty tytułem zaspokojenia potrzeb rodziny. W przedmiotowej sprawie nie orzeczono rozwodu ani separacji.

Płatnik stoi na stanowisku, że zasądzone wyrokiem sądu na podstawie art. 27 cytowanej wyżej ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy kwoty tytułem przyczynienia się do zaspokojenia potrzeb rodziny nie są alimentami, od których należy odprowadzać w myśl art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), podatek dochodowy od osób fizycznych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przywołuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 01.04.1998r. o sygnaturze I S.A./GD 1216/97.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Innymi słowy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy bądź, od których Minister Finansów zaniechał poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Specyfikacja źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych została ujęta w treści art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł ten w ust. 1 pkt 9 określa przychody z innych źródeł, które zostały sprecyzowane w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 20 ust. 1: „ Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Należy zauważyć, że w ustawie z dnia 25 lutego 1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy obowiązek alimentacyjny został uregulowany odrębnie niż wynikający z postanowień art. 27 i 28 tej ustawy obowiązek zaspakajania potrzeb rodziny, którego celem jest zapewnienie środków materialnych umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie rodziny jako całości oraz zaspokajanie uzasadnionych potrzeb poszczególnych jej członków przy zachowaniu równej stopy życiowej.

Art. 27 powołanej w zdaniu poprzednim ustawy stanowi, iż oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, wówczas zgodnie z art. 28 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, sąd może nakazać, aby wynagrodzenia za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi (świadczenia emerytalne) były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.

Zatem, świadczenia alimentacyjnego nie można utożsamiać ze świadczeniem wynikającym z postanowień art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W związku z powyższym świadczenia mające na celu zaspokojenie potrzeb rodziny nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem świadczenia te wobec trwania małżeństwa należy traktować jako wspólny dorobek małżonków.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj