Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
IV/443-5/07
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443-5/07
Data
2007.04.02



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawca towaru
fakturowanie
opakowania
stawki podatku


Pytanie podatnika
Według jakiej stawki podatku VAT opodatkowana jest dostawa transporterów i butele oraz czy istnieje obowiązek wystawienia faktury przy sprzedaży tych towarów dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ),w podanym stanie faktycznym sprawy, na wniosek z dnia 20.02.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie pytania przedstawionego w piśmie w stanie faktycznym dotyczącym opodatkowania podatkiem VAT opakowań to jest transporterów i butelek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli uznaje stanowisko Podatnika jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.02.2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opakowań to jest opodatkowania podatkiem VAT transporterów i butelek, a mianowicie wysokości stawki podatku VAT na te towary i czy istnieje obowiązek wystawienia faktury przy sprzedaży tych towarów dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą ?

Strona w piśmie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że prowadzi sklep spożywczy. W asortymencie sprzedaży znajduje sie piwo. Na kasie fiskalnej butelki są wprowadzone jako opakowanie zwrotne ( pobierana jest kaucja za butelki i przy tej kaucji nie występuje podatek VAT). Dla jednej ze współpracujących firm dostarczających piwo Podatniczka zamierza sprzedać 30 transporterów z butelkami. Do pamięci kasy nie są wprowadzone transportery i butelki.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, że w tym przypadku nie ma podstaw do wystawienia faktury VAT.

Odpowiadając w trybie art. 14a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, na powyższe zapytanie złożone dnia 20.02.2007r., dotyczące udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do dyspozycji zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ), jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż.

Sprzedaż opakowań, które nie są opakowaniami zwrotnymi takich jak transportery i butelki, jest sprzedażą towaru, a więc jest dostawą towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy ustawy o podatku od towarów i usług i zgodnie z at. 41 ust. 1 ww. ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 %.

Zgodnie z treścią art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Obowiązek wystawiania faktur zawarto w art. 106 ust. 1 ustawy ww., który stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast z ust. 4 tego artykułu wynika, że podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

W przypadku, gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż - § 11 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów powyżej wymienionego.

Mając powyższe przepisy na uwadze tutejszy organ podatkowy stwierdza, że w stanie faktycznym sprawy sprzedaż opakowań dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą powinna być udokumentowana fakturą VAT i sprzedaż tych opakowań podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podstawową w wysokości 22 %.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia – art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj