Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/423-54-432/07/ZDB
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/423-54-432/07/ZDB
Data
2007.09.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
akcja
aport
objęcie (nabycie) akcji
wartość
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Spółka, która nabyła akcje od spółki jawnej rozważa jej likwidację. Spółka otrzyma w ramach postępowania likwidacyjnego majątek sp.j. powstały po zaspokojeniu wierzycieli.
  1. Jak ustalić koszt nabycia otrzymanych w formie aportu udziałów i akcji ?
  2. Czy będzie to wartość rynkowa określona w aporcie ?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.07.2007r., data stempla pocztowego 30.06.2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 06.07.2007r. (data stempla pocztowego 30.06.2007r.) wynika, iż spółka jawna będąca wspólnikiem Spółki z o.o. wniosła do Spółki aportem swoje przedsiębiorstwo. Jako wkład niepieniężny na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego, spółka jawna wniosła m. in. udziały i akcje. W celu określenia wartości aportu dokonano wyceny jego poszczególnych składników (w tym udziałów i akcji). Wycena została oparta o wartość rynkową. Obecnie Spółka, która nabyła akcje od spółki jawnej rozważa jej likwidację. Oznacza to, że Spółka otrzyma w ramach postępowania likwidacyjnego majątek sp.j. powstały po zaspokojeniu wierzycieli. Pytanie sprowadza się do ustalenia kosztu nabycia otrzymanych w formie aportu udziałów i akcji. Zdaniem Spółki będzie to wartość rynkowa określona w aporcie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także: wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się: „zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.”

Z powyższego wynika, że do dochodu zalicza się wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, pomniejszoną o wydatki na jego nabycie m. in. o wartość aportu wniesionego w postaci udziałów i akcji, w wartości ustalonej w oparciu o ich cenę rynkową. Oznacza to, że wartość rynkowa udziałów i akcji wniesionych do Spółki z o.o. w formie aportu stanowi koszt nabycia tych udziałów i akcji w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Udziały i akcje otrzymane przez Spółkę z o.o. w formie wniesionego aportu przez sp. jawną, stanowiły zapłatę za udziały wydane przez Spółkę z o.o.

W świetle powyższego, w przypadku likwidacji spółki jawnej, której udziały i akcje posiada Spółka z o.o., z chwilą otrzymania z tytułu likwidacji majątku, Spółka z o.o. winna zaliczyć do kosztów nabycia tych udziałów i akcji ich wartość rynkową określoną w aporcie.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj