Interpretacja Urzędu Celnego w Radomiu
444000-PA-911/14a-11/07/DJ
z 3 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
444000-PA-911/14a-11/07/DJ
Data
2007.08.03



Autor
Urząd Celny w Radomiu


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Podatnicy akcyzy. Właściwość organów podatkowych


Słowa kluczowe
agencja celna
akcyza
pełnomocnictwo
pełnomocnicy
upoważnienia


Pytanie podatnika
Czy agenci celni, którzy nie zdali egzaminu uzupełniającego w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy mogą podpisywać i składać deklaracje akcyzowe oraz prowadzić inne sprawy z zakresu podatku akcyzowego, działając jako pełnomocnicy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą związaną z produkcją, sprzedażą lub nabywaniem towarów tzw. akcyzowych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 w związku z art. 216 i 219 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Strony – opatrzonego datą 04.05.2007r. (data wpływu do Urzędu Celnego w Radomiu 04.05.2007 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu

uznaje przedstawione we wniosku stanowisko Strony za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 04.05.2007.r. do Urzędu Celnego w Radomiu wpłynął wniosek Podmiotu w sprawie udzielenia w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono 09.05.2007r. oraz 17.07.2007r. i 01.08.2007r.

Z wniosku wynika następujący stan faktyczny:

Osoby fizyczne i przedsiębiorcy nabywający na terytorium innego państwa członkowskiego (terytorium Wspólnoty Europejskiej) samochody osobowe upoważniają agencje celne, z których ramienia dokonują czynności agenci celni do reprezentowania ich przed organami celnymi w sprawach akcyzy. Agenci celni zatrudnieni w danej agencji celnej sporządzają, podpisują oraz składają w urzędzie celnym deklaracje akcyzowe, a także odbierają potwierdzenie zapłaty akcyzy. Wszystkie te czynności odbywają się na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Artykuł 17 ust. 1 i ust. 2 stanowi, że jeżeli postępowanie dotyczy towaru, którego rodzaj lub ilość wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej, pełnomocnikiem podatnika w postępowaniach w zakresie akcyzy prowadzonych przed organami podatkowymi może być wyłącznie pracownik podatnika, agent celny, adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy z tym, że agent celny może być pełnomocnikiem takiego podatnika po zdaniu przez niego egzaminu uzupełniającego w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy.

Pytanie Strony:

Czy agenci celni, którzy nie zdali egzaminu uzupełniającego w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy mogą podpisywać i składać deklaracje akcyzowe oraz prowadzić inne sprawy z zakresu podatku akcyzowego działając jako pełnomocnicy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarcza związana z produkcją, sprzedażą lub nabywaniem towarów tzw. akcyzowych?

Stanowisko Strony:

Osoba fizyczna nabywająca na terytorium innego państwa członkowskiego samochód osobowy może udzielić pełnomocnictwa agencji, z której ramienia wykonują czynności agenci celni do reprezentowania jej przed organem celnym, tzn. do sporządzenia deklaracji AKC-U, podpisania jej oraz do odebrania potwierdzenia zapłaty akcyzy. Agenci celni mogą również prowadzić inne sprawy z zakresu akcyzy działając na podstawie udzielonego pełnomocnictwa.

Przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest między innymi handel samochodami osobowymi nabywający takie samochody w innym państwie członkowskim z przeznaczeniem do swojej działalności może udzielić pełnomocnictwa agencji celnej, z której ramienia wykonują czynności agenci celni, którzy zdali egzamin uzupełniający w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy do reprezentowania go przed organem celnym, tzn. do sporządzania deklaracji AKC-U, podpisania jej oraz odbierania na jej podstawie potwierdzenia zapłaty akcyzy. Agenci celni, którzy zdali egzamin mogą również prowadzić inne sprawy z zakresu akcyzy działając w ramach udzielonego pełnomocnictwa.

Art. 17 ust. 1 i ust. 2 wymienia krąg osób, które mogą być pełnomocnikiem podatnika w przypadku, jeśli postępowanie dotyczy towaru, którego ilość lub rodzaj wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej. Krąg ten jest zamknięty. Wobec powyższego ani agencja celna, ani agenci celni, którzy nie zdali egzaminu nie mogą reprezentować przed organami celnymi przedsiębiorców nabywających samochody osobowe z przeznaczeniem do działalności gospodarczej. Należy dodać, że analogiczna sytuacja ma miejsce przy reprezentowaniu przedsiębiorców, których przedmiotem działalności jest nabywanie, produkcja, sprzedaż innych niż samochody osobowe towarów akcyzowych.

Naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu wyjaśnia:

Ustawa z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmian.) w art. 17 ust. 1 stanowi; „ jeżeli postępowanie dotyczy towaru, którego rodzaj lub ilość wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej, pełnomocnikiem podatnika w postępowaniach w zakresie akcyzy prowadzonych przed organami podatkowymi może być wyłącznie: pracownik podatnika, agent celny, adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy, z zastrzeżeniem ust.2.

Przepis ten ma zastosowanie do agentów celnych po zdaniu przez nich egzaminu uzupełniającego w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy ( art. 17 ust.2 ustawy).

Istotę pełnomocnictwa stanowi umocowanie do działania w cudzym imieniu z bezpośrednim skutkiem czynności prawnych dokonanych przez pełnomocnika dla reprezentowanego, oparte na oświadczeniu reprezentowanego (art. 96 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny – Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmian.). Z literalnego brzmienia przepisu art. 17 ust.1 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że zawarto w nim pełen katalog podmiotów upoważnionych do reprezentowania podatnika (podmioty te wymieniono enumeratywnie, a zatem w/w ustawa nie przewiduje możliwości udzielania pełnomocnictwa innym osobom).

Ponadto przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) stanowią, że w przypadkach, w których charakter czynności nie wymaga osobistego stawiennictwa strony, może ona działać przez pełnomocnika. Stosownie do art. 137 § 2 Ordynacji podatkowej pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu. Oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa powinien być, zgodnie z art. 137 § 3 Ordynacji podatkowej dołączony do akt sprawy, a złożenie jednego z tych dokumentów podlega opłacie skarbowej .

Wobec powyższego należy jednoznacznie uznać, że w sytuacji, gdy postępowanie dotyczy towaru, którego rodzaj lub ilość wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej pełnomocnikiem podatnika w postępowaniach w zakresie akcyzy prowadzonych przed organami podatkowymi może być wyłącznie:

-pracownik podatnika, agent celny, adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy.

Obligatoryjną przesłanką stanowiącą jednak o tym, że agent celny może być pełnomocnikiem podatnika w postępowaniach w zakresie akcyzy prowadzonych przed organami podatkowymi, (w przypadkach gdy postępowanie dotyczy towaru, którego rodzaj lub ilość wskazuje na przeznaczenie do działalności gospodarczej) jest zdanie przez tego agenta celnego egzaminu uzupełniającego w zakresie przepisów dotyczących poboru akcyzy.

Podkreślenia wymaga jednocześnie fakt, że podmiotem, któremu udzielono pełnomocnictwa - na mocy art.17 ustawy - może być wyłącznie agent celny, nie agencja celna.

Czynności podpisywania oraz składania deklaracji podatkowych, jak również inne czynności w zakresie podatku akcyzowego, mogą być dokonywane przez inne osoby niż podatnik na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Produkcja, sprzedaż lub nabywanie towarów akcyzowych są to czynności niewątpliwie związane z poborem akcyzy i w tym też zakresie ustawodawca przewidział konieczność uzupełnienia egzaminu przewidzianego dla agentów celnych

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego wynikającego z przepisów podatkowych obowiązujących w dniu wydania. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj