Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPR1/423-96/07/KK
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPR1/423-96/07/KK
Data
2007.09.20



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dywidendy
inwestycje
nabycie udziałów
objęcie (nabycie) akcji
odsetki od pożyczki
podatek naliczony
pożyczka
sprzedaż akcji
sprzedaż udziałów
zakup akcji


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT naliczony związany z zakupami Spółki, której jedynym przedmiotem działalności jest nabywanie, posiadanie oraz ewentualna sprzedaż udziałów innych spółek, a także udzielanie im pożyczek, stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 18.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 28.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy podatek VAT naliczony związany z zakupami Spółki, której jedynym przedmiotem działalności jest nabywanie, posiadanie oraz ewentualna sprzedaż udziałów innych spółek, a także udzielanie im pożyczek, stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest nabywanie oraz posiadanie udziałów innych spółek. Udziały nabywane są w celach inwestycyjnych. Spółka nie prowadzi działalności mającej na celu obrót udziałami albo pośrednictwo w ich nabywaniu i zbywaniu. Ponadto Strona udziela oprocentowanych pożyczek podmiotom, których jest udziałowcem, a także otrzymuje od nich dywidendy. Reasumując, na przychody Spółki składają się wyłącznie dywidendy, odsetki od pożyczek oraz przychody z ewentualnej sprzedaży udziałów (dotychczas Spółka nie sprzedała żadnych udziałów). W ramach prowadzonej działalności Spółka ponosi następujące koszty udokumentowane fakturami VAT zawierającymi podatek naliczony:koszty najmu powierzchni biurowych,koszty usług doradczych, księgowych i prawniczych,koszty innych usług, np. telekomunikacyjnych, towarów biurowych, itp.
W związku z powyższym Strona wnosi o odpowiedź na pytanie, czy podatek VAT naliczony związany z zakupami Spółki, której jedynym przedmiotem działalności jest nabywanie, posiadanie oraz ewentualna sprzedaż udziałów innych spółek, a także udzielanie im pożyczek, stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka stoi na stanowisku, iż naliczony podatek VAT w związku z zakupami dokonywanymi przez Spółkę stanowi koszt uzyskania przychodów. Strona zwraca uwagę, iż prowadzona przez nią działalność w zakresie nabywania i zbywania udziałów nie jest objęta zakresem podatku VAT, natomiast udzielanie pożyczek, jako usługa pośrednictwa finansowego jest czynnością zwolnioną od tego podatku. W związku z powyższym Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. W ocenie Strony, w przypadku gdy pozbawiona jest ona prawa do odliczania podatku naliczonego, podatek ten winien, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowić koszt uzyskania przychodów. Spółka zwraca ponadto uwagę na fakt, iż wydatki, z którymi podatek naliczony jest związany, są niezbędne w prowadzonej przez nią działalności.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko Strony, Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.Z treści powyższego przepisu wynika, że podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli podatnik:korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług, lubnabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenie usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Ponadto warunkiem zaliczenia w koszty uzyskania przychodów podatku naliczonego jest, aby kwota tego podatku nie podwyższała wartości początkowej środka trwałego albo wartości niematerialnej i prawnej, albowiem doprowadziłoby to do zaliczenia do kosztów podatkowych tego samego wydatku. Uogólniając, podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli nie może zostać odliczony od podatku należnego lub zwrócony.Stosownie zaś do treści art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Art. 43 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy stanowi natomiast, iż zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego. Natomiast regułę odliczania podatku naliczonego określa art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Z zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi VAT, jeżeli nabywane przez niego towary i usługi wykorzystywane są następnie do wykonywania czynności nieopodatkowanych VAT. Jeżeli służą one czynnościom zwolnionym z VAT lub w ogóle niepodlegającym temu podatkowi, prawo do odliczenia podatku naliczonego od ich nabycia nie przysługuje.Z powyższych przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że u podatnika występują obydwa wymienione wyżej przypadki, tj. udzielanie pożyczek jest czynnością zwolnioną od podatku VAT, a nabywanie i zbywanie udziałów jest czynnością, która nie jest w ogóle objęta zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z cytowanym wyżej art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret 1 ustawy o pdop, podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku, gdy podatnik jest zwolniony od podatku od towarów i usług. Skoro więc czynność udzielania pożyczek jest zwolniona z VAT to, zgodnie z powołanym wyżej przepisem Spółka będzie miała możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatku naliczonego. Analogiczna sytuacja wystąpi w przypadku zbywania i nabywania udziałów. Skoro czynność ta nie jest objęta zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług, a w konsekwencji Stronie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT, to na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a tiret 2 Strona będzie miała możliwość zaliczenia tego podatku do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu, przedstawione we wniosku stanowisko Strony jest prawidłowe.Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj