Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-126/12-3/ŁM
z 10 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocników, przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2012 r. (data wpływu 10 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej ujawnionych składników majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • momentu rozpoczęcia amortyzacji od ujawnionych składników majątkowych,
  • ustalenia wartości początkowej ujawnionych składników majątkowych,
  • możliwości dokonania korekty wstecz zeznań podatkowych CIT-8.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka z siedzibą w Polsce jest przedsiębiorstwem energetyki zawodowej prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Na potrzeby tej działalności, wraz z rosnącymi potrzebami energetycznymi odbiorców energii oraz wymogami ochrony środowiska, Spółka zrealizowała nową inwestycję - budowę bloku gazowego [dalej: Turbozespół]. Turbozespół składa się z zespołu urządzeń osadzonych na fundamencie (w sposób stały [dalej: Blok Gazowy], bądź okresowo wymienny [dalej: Części Bloku]), umożliwiających produkcję energii elektrycznej.

Ze względów technologicznych, niektóre składniki majątkowe (przykładowo: dysze, łopatki, pokrywy, bandaże) muszą być okresowo (raz na rok, bądź raz na trzy lata) regenerowane / naprawiane / wymieniane. Mając to na uwadze, Spółka nabyła dwa komplety (A i B) Części Bloku oraz podpisała umowę na serwis Turbozespołu.

Posiadanie dwóch kompletów Części Bloku jest warunkiem koniecznym prawidłowego działania Turbozespołu w ramach działalności Spółki. Interesariusze Spółki wymagają bowiem, by działała Ona efektywnie zarówno energetycznie, jak i ekonomicznie. Produkcja energii musi być więc prowadzona w sposób ciągły, a wszelkie konieczne przerwy w procesie - minimalizowane. W momencie oddania Turbozespołu do użytkowania, w jego skład wchodził komplet A Części Bloku.

Części Bloku są integralnym elementem Turbozespołu i łącznie z Blokiem Gazowym warunkują jego prawidłowe działanie. Demontaż kompletu Części Bloku nie powoduje wprawdzie zniszczenia czy uszkodzenia Bloku Gazowego, całkowicie uniemożliwia jednak jego funkcjonowanie do momentu zainstalowania drugiego kompletu Części Bloku.

Konieczność serwisu poszczególnych części urządzenia skutkuje wymianą Części Bloku stanowiących komplet A na komplet B. Po zakończeniu czynności serwisowych, poszczególne elementy wchodzące w skład kompletu A przekazywane są do magazynu Spółki w celu renowacji / serwisu / ewentualnie naprawy. Analogicznie, gdy składniki kompletu B poddawane są serwisowi, w Turbozespole montowany jest ponownie komplet A.

Na potrzeby ujęcia w Ewidencji Środków Trwałych i Wartości Niematerialnych i Prawnych [dalej: Ewidencja ŚT], Turbozespół pierwotnie został zaewidencjonowany jako dwa odrębne środki trwałe:

  • pierwszy środek trwały - Blok Gazowy - obejmuje te części Turbozespołu, które zamontowane są w nim na stałe, zasadniczo nie podlegają wymianie / naprawie,
  • drugi środek trwały składa się z kompletu Części Bloku, ale tylko A.

Oba środki trwałe amortyzowane są nieprzerwanie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wprowadzone do Ewidencji ŚT. Spółka zaliczyła je do grupy 3 Klasyfikacji Środków Trwałych „Kotły i maszyny energetyczne” i amortyzuje je metodą liniową przy użyciu stawki 7%.

Wewnętrzna kontrola rozliczeń podatkowych Spółki w listopadzie 2011 r. ujawniła nieprawidłowość w postaci nieujęcia kompletu B Części Bloku w Ewidencji ŚT w momencie oddania powyższych składników majątkowych do używania. Spółka nie alokowała również wydatku poniesionego na zakup kompletu B Części Bloku w żaden inny sposób do kosztów uzyskania przychodów. W efekcie przeoczenia, od momentu rozpoczęcia używania wskazanych składników majątkowych, Spółka wykazywała zaniżone koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W celu korekty popełnionego błędu, Spółka w listopadzie 2011 r. wprowadziła komplet B Części Bloku do Ewidencji ŚT, stosując jako wartość początkową cenę jego nabycia. Ponadto, od grudnia 2011 r. komplet B Części Bloku jest amortyzowany dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Spółka postąpiła prawidłowo, rozpoczynając proces amortyzacji kompletu B Części Bloku w miesiącu następującym po miesiącu wpisu składników majątku do Ewidencji ŚT?
  2. Jak Spółka powinna ustalić wartość początkową kompletu B Części Bloku?
  3. Czy jednocześnie Spółka ma prawo dokonać tzw. „korekty wstecz” zeznań podatkowych CIT-8 za lata, w których komplet B Części Bloku nie był amortyzowany i wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania nr 2 obejmującego stan faktyczny. Jednocześnie wniosek Spółki w zakresie pytania nr 1 obejmującego stan faktyczny i nr 3 obejmującego opis zdarzenia przyszłego został rozpatrzony odrębnymi interpretacjami w dniu 10 lipca 2012 r. nr ILPB4/423-126/12-2/ŁM oraz nr ILPB4/423-126/12-4/ŁM.

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawą wartości początkowej kompletu B Części Bloku powinna być cena jego nabycia.

Uzasadnienie.

Odnosząc się do wartości początkowej ujawnionego Kompletu B Części Bloku, Spółka stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jego wartością początkową powinna być cena nabycia (pierwotnie nieujęta w Ewidencji ŚT). W ocenie Spółki fakt, że komplet B Części Bloku jest użytkowany (realnie jego wartość się obniżyła) nie ma w powyższej kwestii znaczenia. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera bowiem żadnego szczególnego sposobu określania wartości początkowej w związku z planowanym ujawnieniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Spółka zrealizowała nową inwestycję - budowę bloku gazowego (dalej: Turbozespół), składającego się z zespołu urządzeń osadzonych na fundamencie (w sposób stały [dalej: Blok Gazowy], bądź okresowo wymienny [dalej: Części Bloku]), umożliwiającego produkcję energii elektrycznej. Ponieważ niektóre elementy bloku gazowego muszą być okresowo regenerowane / naprawiane / wymieniane Spółka nabyła dwa komplety (A i B) Części Bloku, gdyż wymagane jest aby produkcja energii była prowadzona w sposób ciągły. Na potrzeby prowadzonej przez Spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, Turbozespół został zaewidencjonowany jako dwa odrębne środki trwałe: pierwszy środek trwały – stanowią te części Turbozespołu, które zamontowane są w nim na stałe i zasadniczo nie podlegają wymianie / naprawie, natomiast drugi środek trwały składa się z kompletu Części Bloku, ale tylko A. W wyniku wewnętrznej kontroli okazało się, iż Spółka nie ujęła komplet B Części Bloku w Ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w momencie oddania powyższych składników majątkowych do używania. W celu korekty popełnionego błędu, Spółka wprowadziła komplet B Części Bloku do ww. ewidencji, stosując jako wartość początkową cenę jego nabycia.

Na wstępie należy wskazać, iż fakt ujawnienia składników majątku trwałego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie zmienia zasad ich wyceny, a zatem podstawę dokonania odpisów amortyzacyjnych winna stanowić wartość początkowa ustalona na zasadach wskazanych w art. 16g ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Zasady ustalania wartości początkowej składników majątku trwałego są jednak zróżnicowane w zależności od sposobu ich nabycia.

W myśl art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 – 14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia.

Stosownie natomiast do art. 16g ust. 3 tej ustawy, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Wobec powyższego, na cenę nabycia stanowiącą wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych składa się „kwota należna zbywcy” oraz „koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania”. Te ostatnie koszty obejmują zarówno koszty bezpośrednio związane z samą czynnością kupna, jak i wszelkie koszty poniesione w wyniku zakupu danego składnika majątkowego aż do momentu przyjęcia go do używania.

Reasumując, wartość początkową kompletu B Części Bloku powinna stanowić cena jego nabycia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj