Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-74/07/MAS
z 12 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-74/07/MAS
Data
2007.06.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
emisja akcji
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego dotyczącego wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału spółki poprzez emisję akcji oraz ich wprowadzeniem do obrotu na rynku regulowanym.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.03.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 29.03.2007 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego dotyczącego wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału spółki poprzez emisję akcji oraz ich wprowadzeniem do obrotu na rynku regulowanym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka podjęła czynności faktyczne i prawne określone obowiązującymi przepisami prawa w celu podwyższenia kapitału zakładowego w drodze oferty publicznej, w tym również ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na Giełdzie akcji Spółki oraz praw do akcji, jak również dematerializacji akcji serii A, B, C oraz D.W związku z podjętymi czynnościami Spółka poniosła wydatki ściśle związane z podwyższeniem kapitału zakładowego, w tym wydatki na opłaty notarialne, skarbowe, sądowe, giełdowe, koszty sporządzenia oraz dystrybucji prospektu emisyjnego, koszty oferowania papierów wartościowych i koszty innych usług doradczych. Strona podnosi, iż bez poniesienia ww. wydatków niemożliwym byłaby rejestracja przez właściwy sąd podwyższenia kapitału zakładowego i pozyskanie przez Spółkę środków pieniężnych wykorzystywanych zgodnie z określonymi w prospekcie emisyjnym celami emisji, tj. przeprowadzenia przez Spółkę inwestycji w celu zwiększenia przychodów z rynku reklamy, z usług telekomunikacyjnych, z rynku oprogramowania biznesowego, z rynków zagranicznych.

W przedmiotowej sprawie Spółka przedstawia stanowisko, iż w oparciu o treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, przysługuje jej prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na podwyższenie kapitału zakładowego, gdyż celem emisji akcji jest pozyskanie środków na finansowanie działalności gospodarczej Wnioskodawcy, której efekty podlegają opodatkowaniu. W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.Z powyższego wynika, że prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w dokonywanych zakupach (wydatkach) uzależnione jest od istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami i uzyskiwanymi przychodami, pozwalającymi na zakwalifikowanie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W postanowieniu z dnia 28.05.2007 r. nr 1434/PP/423-20/07 tutejszy organ podatkowy potwierdził, iż poniesione przez Spółkę wydatki dotyczące podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji, mimo iż należą one do kosztów, których wprost nie można przyporządkować do określonego przychodu, to zabezpieczają funkcjonowanie źródeł przychodów, pozwalają na zwiększenie konkurencyjności na rynku usług telekomunikacyjnych i reklamowych, pozyskanie nowych inwestorów, mają związek z prowadzoną działalnością Spółki i stanowią koszt uzyskania przychodu.

Jeżeli poniesione wydatki służą bezpośrednio emisji akcji (niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług), a ta z kolei dokonywana jest w celu zwiększenia w przyszłości przychodów ze sprzedaży opodatkowanej, tj. obrotu, to w konsekwencji stwierdzić należy, iż wydatki te służą pośrednio przyszłym czynnościom opodatkowanym – świadczonym przez Spółkę usługom reklamowym, telekomunikacyjnym itp., spełniony jest zatem warunek, o którym mowa w ww. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym Wnioskodawca jest uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z ponoszonymi wydatkami, pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów, z których wynika kwota tego podatku, wymienionych w art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej–do czasu jej zmiany lub uchylenia–zgodnie z art. 14b §1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj