Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/21P/07/TA
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/21P/07/TA
Data
2007.06.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie
przychód


Pytanie podatnika
Czy wynajem lokalu mieszkalnego, stanowiącego współwłasność małżeńską może być opodatkowany podatkiem dochodowym wyłącznie przez jednego małżonka?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.05.2007r., uzupełnionego w dniu 18 czerwca 2007r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 04.05.2007r., uzupełnionym w dniu 18.06.2007r. wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w kwestii możliwości opodatkowania przez Pana całości przychodów z najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego wspólną własność Pana i małżonki.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.Wraz z małżonką jest Pan współwłaścicielem mieszkania, które zamierzacie Państwo wynajmować.

Wynajem mieszkania nie będzie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przy wyborze opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu najmu na zasadach ogólnych chciałby Pan skorzystać z możliwości opodatkowania całości dochodu osiągniętego z najmu. W związku z powyższym prosi Pan o potwierdzenie słuszności swojego stanowiska jednocześnie zadając pytanie: czy wymagana jest miesięczna odrębna deklaracja na zaliczkę miesięczną PIT z tytułu najmu i na jakie konto należy dokonywać wpłaty podatku?

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w niniejszej sprawie jak również obowiązujący w 2007r. stan prawny, tut. organ podatkowy udziela następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Przepis art.10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wymienia najem, podnajem, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą – jako odrębne źródło przychodu.

Dochodem z tego źródła jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Każda osoba podlega odrębnemu opodatkowaniu od uzyskanych dochodów. Dotyczy to również uzyskujących dochody ze wspólnej własności, czy też wspólnego przedsięwzięcia.

Mianowicie, zgodnie z przepisem art. 8 ust.1 w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody (....) ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust.1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej, o której mowa w art.27 ust.1.Powyższe unormowania dotyczą również małżonków uzyskujących dochody z najmu przedmiotów objętych wspólnością małżeńską.

Stąd, zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 w/wym. ustawy, zasady o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art.10 ust.1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Oświadczenie, o którym mowa w w/wym. art. 8 ust.3, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art.10 ust.1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy (art.8 ust. 4 w/w ustawy).

Stosownie do zapisu art. 8 ust.5 tej ustawy, wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym w ust.3, obowiązuje przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba, że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty) z tego tytułu.W świetle przedstawionego stanu faktycznego i przytoczonych regulacji prawnych - może Pan opodatkować cały dochód z najmu lokalu pod warunkiem złożenia stosownego oświadczenia w tym zakresie.

W kwestii dotyczącej składania deklaracji podatkowych, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 44 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)podatnicy osiągający dochody: 1) z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art.14, 2) z najmu lub dzierżawy - są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy wg zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f – 3h tej ustawy.

Począwszy od 01 stycznia 2007 nie występuje obowiązek składania miesięcznych deklaracji na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy. Powyższe wynika z treści zmienionego przepisu art 44 ust. 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2007r., zgodnie z którym: zaliczki miesięczne od dochodów z tyt. działalności gospodarczej za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do 20 grudnia roku podatkowego.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani, w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, składać urzędom skarbowym odrębne zeznania według ustalonych wzorów o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty).

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że:

Do osiąganych przychodów z tytułu najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej mają również zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zgodnie z art. 2 ust.1a tej ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle wyżej przytoczonych przepisów ma Pan prawo do opodatkowania całości osiąganych przychodów z tytułu najmu ryczałtem pod warunkiem złożenia pisemnego oświadczenia:

1. o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego, do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia przychodu, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu,

2. o wyborze zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków ( art.12 ust.6 i 7 ww ustawy ) - najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Podatek dochodowy od osób fizycznych należy wpłacać na konto: NBP O/O Warszawa75101010100165642223000000.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj