Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/415-20/07
z 19 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/415-20/07
Data
2007.06.19



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
najem
opodatkowanie
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy mogę uzyskiwane przychody z tytułu najmu opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Panią Z., wnioskiem z dnia 19.04.2007r. , uzupełnionym w dniu 08.06.2007r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z najmu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. W złożonym wniosku Pani Z. informuje, iż jest osobą fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest właścicielką lokalu, który zamierza przeznaczyć pod wynajem do czasowego zamieszkania przez osoby fizyczne. Informuje, że będą to umowy najmu krótkoterminowe ,a nie usługi hotelarskie, a za usługi będą wystawiane dowody kasowe-rachunki uproszczone. Ponadto umowy na wynajem będą zawierane zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. Nadmienia, że osiągane z tego tytułu przychody chciałaby opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zdaniem wnioskodawczyni , wystawiony przez nią rachunek uproszczony, jest wystarczającym dokumentem w celu skorzystania z opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stanowisko strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach , stwierdza co następuje:Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144, poz.930 ze zm.) , przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W myśl art. 6 ust. 1a, 1b ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnych charakterze. Podstawą generowania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Zgodnie z art. 659 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) najem jest umową, przez którą wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. W przypadku umowy najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok umowa powinna być zawarta na piśmie, jednakże w myśl przepisu art. 660 ww. ustawy kodeks cywilny, niedochowanie warunku pisemnej umowy nie powoduje nieważności umowy, lecz skutkuje uznaniem umowy za zawartą na czas nieoznaczony. Przepisy kodeksu cywilnego regulujące najem nie wymieniają bezwzględnego obowiązku dochowania pisemnej formy umowy. Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Panią stan faktyczny oraz wymienione wyżej uregulowania prawne należy stwierdzić, że możliwe jest zawarcie umowy najmu bez zachowania jej formy pisemnej. Zgodnie z wykazem usług zwolnionych od podatku od towarów i usług – poz.4 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwolnieniu podlegają – usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe, stąd też nie ciąży na Pani obowiązek wystawiania faktur VAT. W Pani przypadku dokumentem potwierdzającym najem będą rachunki. Treść rachunku określa przepis § 14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. z 2005r. Nr 165, poz. 1373).

Otrzymany czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w rozumieniu podatkowym. Jednakże aby powstał przychód po stronie wynajmującego muszą zaistnieć przesłanki określone w art. 6 ust.1a, czyli czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego. W świetle powyższych przepisów, należy uznać, iż uzyskane przez Panią przychody z najmu mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym.Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem tutejszego organu podatkowego, stanowisko Pani zawarte we wniosku uważa się za prawidłowe. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj