Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/42180-1/07
z 10 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/42180-1/07
Data
2007.01.10



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Udziały w zyskach


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie kapitału zapasowego utworzonego z agio emisyjnego na kapitał zakładowy powoduje powstanie obowiązku podatkowego dla spółki i dla akcjonariusza?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 207 i art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z postanowieniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 10.08.2006 r. Nr PD-3/423/3/06/AP wydanym w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zmienia z urzędu w/w postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 31.05.2006 r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Zarząd Spółki zamierza zwołać Walne Zgromadzenie, które zdecydowałoby o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki i zmianach statutu. Podwyższony na mocy uchwały kapitał zakładowy mógłby zostać pokryty poprzez przeniesienie do kapitału zakładowego części środków z kapitału zapasowego, powstałego z nadwyżki, uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej (tzw. agio emisyjne).

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przeniesienie kapitału zapasowego utworzonego z agio emisyjnego na kapitał zakładowy powoduje powstanie obowiązku podatkowego dla Spółki i dla akcjonariusza.

Zdaniem Podatnika, w świetle art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podwyższenie kapitału zakładowego ze środków pochodzących z kapitału zapasowego, utworzonego z agio emisyjnego nie spowoduje powstania przychodu po stronie Spółki, który podlegałby opodatkowaniu. W opinii Strony obowiązek podatkowy nie wystąpi również po stronie akcjonariusza. Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału, a sytuacja taka – zdaniem Podatnika – nie występuje w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego z tej części kapitału zapasowego, która została utworzona z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej i nie pochodzi z zysku.

W uzasadnieniu postanowienia z dnia 10.08.2006 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego, podzielając stanowisko Spółki stwierdził, że podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego, utworzonego z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyższej ich wartości nominalnej, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego ani w Spółce ani u akcjonariusza.

W wyniku weryfikacji w/w postanowienia Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje.

W świetle art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 wym. ustawy do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach – wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

W świetle powyższego, podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego, utworzonego z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, nie spowoduje w Spółce przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do akcjonariusza natomiast, należy wziąć pod uwagę brzmienie art. 10 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych (...) jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego (...) oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.

Kwota stanowiąca agio jest przekazywana przez akcjonariuszy na rzecz Spółki w momencie nabywania przez nich akcji za cenę wyższą niż wartość nominalna. Cena uiszczona przez akcjonariusza staje się częścią majątku Spółki i jej przekazanie ma charakter definitywny. W związku z tym kwoty przekazywane na kapitał zakładowy są kwotami należącymi do Spółki. Skoro każde podwyższenie kapitału zakładowego z majątku spółki stanowi dla akcjonariusza przychód to brak postaw by uznać, iż źródło pochodzenia tego majątku może wpływać na powstanie tego przychodu.

Zgodnie z powyższymi przepisami podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego, utworzonego z nadwyżki uzyskanej ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, nie spowoduje w Spółce przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Obowiązek podatkowy powstanie natomiast po stronie akcjonariusza Spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje Stronie prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14-tu dni od dnia jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj