Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PP/443/20/07/MC
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PP/443/20/07/MC
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
adres
opłata za użytkowanie wieczyste
stawki podatku
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
W związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 roku Sygn. akt I FPS 1/06, w którym zadecydowano, że umowy o użytkowanie wieczyste, które zostały ustanowione przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o VAT nie podlegają opodatkowaniu Starostwo Powiatowe obecnie zamierza wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT. Podstawą do złożenia wniosku będzie skorygowanie rejestrów VAT za poszczególne miesiące oraz korekta deklaracji.Podatnik- Starostwo Powiatowe zapytuje czy winien skorygować wszystkie nienależnie wystawione faktury oraz z jaką stawką ująć skorygowaną kwotę skoro nie podlega ona podatkowi?


Pismem z dnia 12 marca 2007 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 13.03.2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2007 r. Podatnik - Starostwo Powiatowe w ......... zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym: W związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 roku Sygn. akt I FPS 1/06, w którym zadecydowano, że umowy o użytkowanie wieczyste, które zostały ustanowione przed dniem wejścia w życie nowej ustawy o VAT nie podlegają opodatkowaniu Starostwo Powiatowe obecnie zamierza wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku VAT. Podstawą do złożenia wniosku będzie skorygowanie rejestrów VAT za poszczególne miesiące oraz korekta deklaracji.Podatnik- Starostwo Powiatowe zapytuje czy winien skorygować wszystkie nienależnie wystawione faktury oraz z jaką stawką ująć skorygowaną kwotę skoro nie podlega ona podatkowi?Zdaniem Wnioskodawcy zachodzi konieczność wystawienia faktur korygujących . Pozycję korygowaną należy umieścić na fakturze jako niepodlegającą opodatkowaniu VAT w kwocie brutto. Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w ..........postanowił co następuje: Jak wynika ze złożonego wniosku Wnioskodawca zamierza dokonać korekt uprzednio wystawionych faktur za użytkowanie wieczyste dotyczące umów zawartych przed dniem 1 maja 2004 roku. Zgodnie z Uchwałą Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007r., sygn. I FPS 1/06, która rozstrzyga wątpliwości związane użytkowaniem wieczystym – oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed dniem 1 maja 2004 r nie było czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT, a po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 roku opłata z tego tytułu nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być na podstawie ustawy o ten podatek powiększona.

Wobec powyższego różnice wynikające z wartości netto lub podatku VAT Starostwo Powiatowe obowiązane jest skorygować w prowadzonych ewidencjach oraz deklaracjach dla podatku od towarów i usług VAT-7 i zwrócić niesłusznie pobrany podatek w przypadku jego doliczenia. Jeżeli przedmiotowe czynności były dokumentowane fakturami VAT, zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm) Podatnik winien wystawić fakturę korygującą, zgodnie z § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur oraz listy towarów i usług dla których nie mają zastosowania zwolnienia w podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, ze zm.) W § 16 ust. 4 cytowanego powyżej rozporządzenia postanowiono, że sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę.Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi (u sprzedawcy) podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu z a m i e s i ą c, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie. W przypadku gdy nabywcami czynności wskazanych w zapytaniu były osoby fizyczne niebędące podatnikami podatku od towarów i usług, dla których nie były wystawiane faktury VAT Podatnik VAT może zaewidencjonować w ewidencji sprzedaży w poszczególnych miesiącach prawidłowe kwoty określające przedmiot i podstawę opodatkowania oraz wysokość podatku należnego zgodnie z art. 109 ust 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie skorygowanej ewidencji sprzedaży Podatnik ma obowiązek złożyć korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za poszczególne miesiące.

Stosownie do art. 73 § 1 pkt. 6 ustawy - Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) nadpłata powstaje z dniem złożenia korekty deklaracji w podatku od towarów i usług obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego, w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego lub obniżeniem kwoty podatku należnego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj