Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-514/12/AW
z 22 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-514/12/AW
Data
2012.11.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
akcjonariusz
aport
spółka komandytowo-akcyjna
spółka osobowa


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym przeniesienie przez Spółkę własności znaków towarowych w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowo-akcyjnej na pokrycie nowych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tego podmiotu nie prowadzi na moment aportu – w świetle art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – do powstania po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2012 r. (data wpływu 4 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego – uzupełnionym pismem z dnia 16 listopada 2012 r. (data wpływu 20 listopada 2012 r.) – dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z wniesieniem aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki komandytowo-akcyjnej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodu w związku z wniesieniem aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki komandytowo-akcyjnej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Wobec tego pismem z dnia 9 listopada 2012 r. Nr ITPB3/423-514/12-2/AW wezwano Spółkę do jego uzupełnienia. Niniejsze zostało dokonane w dniu 20 listopada 2012 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca to jeden z największych na rynku polskim producentów pasz dla drobiu, trzody i bydła. Spółka prowadzi działalność produkcyjną poprzez sieć kilku wytwórni rozmieszczonych na terenie kraju.

Spółka jest właścicielem praw do znaków towarowych zarejestrowanych oraz praw do znaków towarowych zgłoszonych do rejestracji w Urzędzie Patentowym RP lub/i w Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (dalej łącznie: znaki towarowe). Obecnie Wnioskodawca rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji ukierunkowanej na efektywniejsze wykorzystanie ww. znaków w prowadzonej działalności.

W ramach obecnie rozważanego etapu restrukturyzacji, Spółka zamierza zawiązać spółkę osobową prawa handlowego, tj. spółkę komandytowo-akcyjną, w której Spółka zostanie akcjonariuszem. Następnie, Spółka zamierza przenieść prawa majątkowe związane z posiadanymi przez Spółkę znakami towarowymi do zawiązanej spółki komandytowo-akcyjnej. Powyższy transfer praw majątkowych zostanie przeprowadzony przez wniesienie praw do znaków towarowych do spółki komandytowo-akcyjnej w formie wkładu niepieniężnego.

Spółka przewiduje przy tym, że wartość rynkowa znaków towarowych określona na dzień ich wniesienia do spółki komandytowo-akcyjnej będzie wyższa od wartości kosztów poniesionych przez Spółkę na wytworzenie/nabycie takich znaków. Za dokonany do spółki komandytowo-akcyjnej aport. Spółka uzyska akcje w podwyższonym kapitale zakładowym tego podmiotu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym przeniesienie przez Spółkę własności znaków towarowych w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowo-akcyjnej na pokrycie nowych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tego podmiotu nie prowadzi na moment aportu – w świetle art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – do powstania po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych...


Zdaniem Wnioskodawcy, przeniesienie przez Spółkę własności znaków towarowych w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowo-akcyjnej na pokrycie nowych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tego podmiotu nie prowadzi na moment aportu – w świetle art. 12 ust 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – do powstania po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Uzasadnienie


W zakresie wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci znaków towarowych do spółki komandytowo-akcyjnej zastosowanie znajdzie – w ocenie Spółki – art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się „(...) przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osoba prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki”.

Wskazana norma stanowi, że przeniesienie przez osobę prawną będącą podatnikiem podatku dochodowego wkładu niepieniężnego do spółki nie będącej osobą prawną nie stanowi dla owego podatnika (osoby prawnej) przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z punktu widzenia brzmienia ww. przepisu nie ma przy tym znaczenia, co stanowi przedmiot aportu.

W konsekwencji, powołana wyżej norma znajduje w pełni zastosowanie na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego co powoduje, że planowane przez Spółkę działanie (aport) będzie czynnością neutralną podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Powyższe oznacza, że objęcie w zamian za wkład niepieniężny akcji w spółce komandytowo-akcyjnej nie powoduje po stronie wspólnika takiej spółki (Wnioskodawcy) powstania przychodu, ponieważ znajduje w takim przypadku zastosowanie przepis art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji na dzień wniesienia takiego wkładu niepieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej Spółce nie będzie przysługiwało także prawo do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów.

Nie powinno zatem ulegać wątpliwości, iż planowana przez Spółkę czynność przeniesienie własności znaków towarowych w ramach wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowo-akcyjnej na pokrycie nowych akcji w podwyższonym kapitale zakładowym tego podmiotu nie prowadzi na moment aportu – w świetle art. 12 ust. 4 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – do powstania po stronie Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie ww. przepisu przychodem jest – co do zasady – każda wartość wchodzącą do majątku podatnika, powiększającą jego aktywa, mającą definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych mocą art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Użycie w powyższym przepisie sformułowania „otrzymane” oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania, czyli wpływu bezpośrednio do majątku podatnika (względnie na jego rachunek) wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwości dysponowania tymi środkami.

Jednocześnie, na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 12 ust. 4 enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju przysporzenia podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów.

I tak, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3c ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji pasz dla drobiu, trzody i bydła. W skład majątku Spółki wchodzą prawa do znaków towarowych zarejestrowanych oraz prawa do znaków towarowych zgłoszonych do rejestracji, które zamierza wnieść w postaci aportu do nowopowstałej spółki komandytowo-akcyjnej, w której będzie akcjonariuszem.

Odnosząc powyższe do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stwierdzić należy, iż wniesienie przez Spółkę aportu (w postaci opisanej we wniosku) do spółki osobowej, tytułem wkładu niepieniężnego, nie będzie skutkowało powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

Końcowo wyjaśnić należy, iż z uwagi na zakres wniosku, a w szczególności treść postawionego pytania, niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy skutków podatkowych po stronie Wnioskodawcy w zakresie rozpoznania przychodu w związku z wniesieniem aportu w formie niepieniężnej do spółki osobowej. Nie dokonano w niej natomiast oceny stanowiska Spółki w części dotyczącej rozpoznania kosztów podatkowych na tej operacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj