Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD/415-17/07
z 16 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD/415-17/07
Data
2007.08.16



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
akt notarialny
prawo do lokalu
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy podatniczka będzie zwolniona z zapłaty podatku od zbycia nieruchomości w przypadku wystąpienia konieczności sprzedaży mieszkania po okresie 12 miesięcy stałego w nim zameldowania?


W 2006 r. wnioskodawczyni zakupiła (jako współwłasność z mężem ) lokal mieszkalny. Dnia 30.03.2006r. została podpisana umowa przedwstępna z deweloperem, a odbiór techniczny mieszkania, rozliczenie należności oraz przekazanie kluczy nastąpiło w dniu 06.02.2007 r. Podatniczka wraz mężem jest zameldowana w ww. mieszkaniu od 07.02.2007r. Zameldowanie zostało potwierdzone na podstawie dokumentu odbioru technicznego mieszkania.

W związku z faktem, iż budynek mieszkalny został wybudowany na gruncie objętym ochroną konserwatora zabytków, w świetle obowiązujących w tej materii przepisów nie jest możliwe podpisanie aktu notarialnego w terminie wcześniejszym, niż po uregulowaniu kwestii podziału gruntu. Podpisanie aktu notarialnego jest przewidziane na grudzień roku 2008.Zdaniem wnioskodawczyni zmiany, które wprowadziła w zasadach opodatkowaniaprzychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustawa z 16 listopada 2006r. ozmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw/Dz.U. Nr 217, poz. 1588/ mają zastosowanie do budynków lub lokali nabytych lub wybudowanych(oddanych do użytkowania) po 1 stycznia 2007r. W związku z tym wnioskodawczyni uważa , że w przypadku zbycia mieszkania po upływie 12 miesięcy od daty zameldowania będzie zwolniona z zapłaty podatku dochodowego, nawet w przypadku dalszego braku aktu notarialnego, gdyż mieszkanie odebrała i formalnie rozliczyła z deweloperem w dniu 06.02.2007 r. Zdaniem wnioskodawczyni, w momencie technicznego odbioru mieszkania, rozliczenia należności, tj. dokonania zapłaty i odebrania kluczy od lokalu jest jego prawnym właścicielem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald stanowisko strony uznaje za nieprawidłowe.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 , poz 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) – c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Natomiast zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt 126 wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:
a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
b) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
c) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
d) prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a ) – d ) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust 21 i 22.
Powyższe zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości złoży oświadczenie w urzędzie skarbowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania, że spełnia warunki przewidziane dla tego zwolnienia.
Wskazane powyżej źródło przychodów oraz zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych kierowane jest do tych osób, które są właścicielami nieruchomości, budynków lub lokali mieszkalnych.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawczyni jest zameldowana w przedmiotowym lokalu mieszkalnym, ale nie posiada aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia jego własności; podpisanie aktu notarialnego przewidziane jest na grudzień 2008 roku.
Natomiast okres zameldowania, który jest warunkiem do skorzystania z ulgi określonej w art.21 ust.1 pkt126 w/ cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być liczony najwcześniej od dnia nabycia prawa do lokalu mieszkalnego. Tym samym fakt zameldowania Wnioskodawczyni w przedmiotowym lokalu mieszkalnym przed dniem jego nabycia (dniem podpisania aktu notarialnego) pozostaje bez znaczenia dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Zatem, biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald stwierdza, że w przypadku sprzedaży przedmiotowego mieszkania po okresie 12 miesięcy stałego w nim zameldowania, Wnioskodawczyni nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od zbycia nieruchomości, przewidzianego w art. 21 ust.1 pkt 126 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald informuje, że niniejsza interpretacja została udzielona w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny i zawiera ocenę prawną na dzień jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj