Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-39/07
z 26 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-39/07
Data
2007.09.26



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
pojazdy specjalne


Pytanie podatnika
Podatnik zawarł umowę leasingu finansowego, której przedmiotem jest pojazd samochodowy marki Bombardier ATV.
Podatnik pyta czy przedmiotowy pojazd spełnia wymogi, o których mowa w w art. 86 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług i czy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w pełnej wysokości.
Według podatnika nabyty pojazd samochodowy jest pojazdem wielozadaniowym, w zależności od urządzeń pomocniczych z którymi może współpracować spełniać może różne funkcje np. być kosiarką, pługiem odśnieżającym itp. W zakresie pełnienia powyższych funkcji jest według Podatnika pojazdem specjalnym o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy, co w konsekwencji daje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego bez zastrzeżeń zawartych w art. 86 ust.3 ustawy.


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Stosownie do art. 86 ust. 3 wymienionej powyżej ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6000zł.
Zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nie dotyczą jednak określonych typów pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług wymieniono pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy.
W załączniku tym znalazły się następujące przeznaczenia:
- agregat elektryczny/spawalniczy,
- bankowóz,
- do prac wiertniczych,
- koparka, koparkospycharka,
- ładowarka,
- oczyszczanie dróg,
- podnośnik do prac konserwacyjno- montażowych,
- pomoc drogowa,
- zimowego utrzymania dróg,- żuraw samochodowy.
Według art. 2 pkt 36 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) pojazd specjalny to pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczona do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonaniem tej funkcji.

Mając na uwadze definicję pojazdu specjalnego zawartą w Prawie o ruchu drogowym, pojazdu samochodowego (quada) marki Bombardier ATV nie można uznać za pojazd specjalny.
Oznacza to, że na tej podstawie Podatnikowi nie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej czynsz (ratę) z tytułu zawartej umowy leasingu
Zatem stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu jest nieprawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj