Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
DF/415-18/07/DC
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-18/07/DC
Data
2007.03.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
diety
działalność wykonywana osobiście
koszty uzyskania przychodów
stowarzyszenia
zarząd


Pytanie podatnika
Zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 rok wypłat wynagrodzeń członkom zarządu jako należności z tytułu pełnienia obowiązków społecznych.


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 8, z 2005 r., poz. 60, z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 marca 2007 roku Stowarzyszenia o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 rok wypłat wynagrodzeń członkom zarządu jako należności z tytułu pełnienia obowiązków społecznych stwierdzam, że: stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stowarzyszenie, którego celem działania jest dbanie o interesy kandydatów i członków będących taksówkarzami – w drodze wyborów na Walnym Zgromadzeniu członków powołało zarząd, do reprezentacji grupy zrzeszonej w Stowarzyszeniu poprzez udział w rozwiązywaniu jej problemów oraz działaniu w interesie tej grupy na zewnątrz. Z tego tytułu członkom zarządu mają zostać przyznane wynagrodzenia nazwane dietami za pełnienie obowiązków społecznych, których wysokość mieściłaby się w kwocie zwolnionej od podatku.

Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska – płatnik stwierdza, że wypłacane członkom zarządu Stowarzyszenia wynagrodzenia należy uznać za diety z tytułu pełnienia obowiązków społecznych podlegające zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania określoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, z 2000 r., poz. 176, z późn. zmian.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na gruncie przepisów cyt. ustawy o podatku dochodowym w myśl art. 10 ust. 1 pkt 2 do źródeł przychodów zalicza się między innymi działalność wykonywaną osobiście. Natomiast stosownie do treści art. 13 pkt 7 tej ustawy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. W myśl zaś art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,-zł. Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności samorządu terytorialnego lub zawodowego) jako reprezentant pewnej społeczności jednakże funkcje tego rodzaju należy odróżnić od usług świadczonych w celach zarobkowych. Natomiast w ocenie tut. Urzędu członkowie zarządu Stowarzyszenia nie pełnią obowiązków społecznych a wykonują czynności na rzecz tego Stowarzyszenia. Zatem, co do zasady, wypłacane wynagrodzenie członkom zarządu Stowarzyszenia (nazwane dietami) stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, określonej w cyt. powyżej przepisie art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym. Jednakże w myśl art. 8 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1588) w 2007 roku koszty uzyskania przychodów z tytułów określonych w art.13 pkt 5, 7 i 9 ustala się w wysokości 108,50 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1302,-zł, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, roczne koszty uzyskania przychodu nie mogą przekroczyć 1.953,23 zł.

Reasumując wypłacone członkom zarządu Stowarzyszenia wynagrodzenia stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 17 tej ustawy. Tym samym postanawia się jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj