Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-21/GJ/07
z 9 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-21/GJ/07
Data
2007.07.09



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
akt notarialny
działalność gospodarcza
sprzedaż nieruchomości
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy wymóg uczestniczenia w transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości męża podatniczki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami uniemożliwi jej rozliczenie przychodów i kosztów transakcji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn.zm.), art. 5a pkt 6, art. 10 ust. 1 pkt 3, art. 22c pkt 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 1 lit.a) ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm.), art. 158 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), art. 31 i 37 ustawy z dnia 25.02.1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 20.04.2007r. w sprawie rozliczania przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko podatnika i uznaje je za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Podatniczka rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami na własny rachunek. Od notariusza uzyskała informację, że pozostając z mężem nie prowadzącym działalności gospodarczej we wspólnocie majątkowej, w akcie notarialnym kupna czy sprzedaży nieruchomości stroną dokonującą transakcji będą oboje małżonkowie. Czy taki wymóg uniemożliwi jej rozliczenie przychodu i kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem podatniczki, wymóg uczestniczenia w transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości jej męża, nie stanowi przeszkody w rozliczeniu przychodów i kosztów z kupna i sprzedaży nieruchomości w ramach jej działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska:

Ustawodawca wymieniając w art. 10 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) źródła przychodów zaliczył do nich określoną w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednocześnie wprowadził definicję działalności gospodarczej jako działalności zarobkowej:

1.wytwórczej, budowlanej, handlowej, usługowej,

2.polegającej na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

3.polegającej na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzonej we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9 ustawy ( art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przedmiot działalności gospodarczej określony jest w ewidencji działalności gospodarczej.

W sytuacji, gdy przedmiotem działalności gospodarczej, prowadzonej przez jednego małżonka jest obrót nieruchomościami , aby transakcje wywołały skutki prawnopodatkowe po stronie przedsiębiorcy w postaci przychodów i kosztów uzyskania przychodów , muszą być spełnione wymogi w zakresie formy czynności prawnych, określone w przepisach kodeksu cywilnego oraz warunki określone w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm. ) umowy zobowiązujące do przeniesienia własności nieruchomości powinny być zawarte w formie aktu notarialnego. Gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, sprzedaż lub kupno nieruchomości , wymaga do jej ważności spełnienia warunków, wynikających z istoty wspólności ustawowej istniejącej między małżonkami, uregulowanej w przepisach ustawy z dnia 25.02.1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa ( wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich ( majątek wspólny). W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym określono, jakie czynności prawne muszą być dokonane przez oboje małżonków albo ( gdy jakaś czynność jest samodzielnie wykonywana tylko przez jednego małżonka ), kiedy wymagana jest bezwzględnie zgoda drugiego. Zgody współmałżonka wymaga kupno i sprzedaż nieruchomości, budynku, lokalu oraz gospodarstwa rolnego lub przedsiębiorstwa; transakcja dokonana bez przyzwolenia drugiej strony jest nieważna ( art. 37 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ). Z powyższego wynika, że przy zawieraniu umowy kupna - sprzedaży nieruchomości stronami umowy będą podatniczka i jej mąż, którzy będą figurowali w akcie notarialnym. W zastosowaniu tej zasady nie stoi na przeszkodzie fakt, że kupno czy później sprzedaż nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dla celów podatkowych udokumentowana będzie fakturą, wystawioną przez żonę – przedsiębiorcę. Podatniczka w ramach swojej działalności rozliczy przychody i koszty z dokonanych transakcji.

Biorąc powyższe pod uwagę , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uznaje stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku za prawidłowe.

Kwestia dotycząca opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług nie jest przedmiotem niniejszego rozstrzygnięcia, ponieważ postanowienie dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych. Postanowienie w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane w ustawowym terminie.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj