Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PDI-2/415/83/2007
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-2/415/83/2007
Data
2007.07.23


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
odrębna własność lokalu
podatek dochodowy od osób fizycznych
źródła przychodu


Pytanie podatnika
W kwietniu 2004 roku na wniosek Pana spółdzielnia ustanowiła odrębną własność wyżej wymienionego lokalu mieszkalnego i przeniosła własność.
Czy w opisanym przypadku istnieje obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu zbycia tego lokalu mieszkalnego w roku 2007?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa /Dz. U. Nr. 8 poz.60 z 2005 r. ze zm./ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22.06.2007 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie terminu, od którego liczy się nabycie lokalu stwierdza, iż przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego w piśmie z dnia 22 czerwca 2007 roku stanu faktycznego wynika, iż w roku 1994 wspólnie z żoną na prawach współwłasności ustawowej kupił Pan od spółdzielni mieszkaniowej lokal mieszkalny, położony w Krakowie, nabywając tym samym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W kwietniu 2004 roku na wniosek Pana spółdzielnia ustanowiła odrębną własność wyżej wymienionego lokalu mieszkalnego i przeniosła własność.

W piśmie zwraca się Pan z zapytaniem czy w opisanym przypadku istnieje obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu zbycia tego lokalu mieszkalnego w roku 2007.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku i obowiązujący stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2006 r. Nr 217 poz. 1588/ do przychodu/dochodu/ z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ nabytych lub wybudowanych - oddanych do użytkowania do dnia 31 grudnia 2006 roku, stosuje się zasady określone w wyżej wymienionej ustawie w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 roku.

Wynika z nich, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie:
a/ nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b/ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c/ prawa wieczystego użytkowania gruntów - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, położonego w Krakowie przysługiwało Panu oraz żonie od roku 1994 na podstawie umowy kupna, a więc bieg terminu pięcioletniego liczyć należy od daty kupna.

W roku 2004 nastąpiła jedynie zmiana formy prawnej co stanowi, iż w wyniku tego uzyskał Pan pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości.

W niniejszym wniosku Podatnik oświadczył, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Odpowiedzi udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wiślna 7 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7-dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj