Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD-II/423-8/07
z 1 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/423-8/07
Data
2007.06.01



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
polisa ubezpieczeniowa


Pytanie podatnika
Dotyczy ujęcia całej zawartości polisy jako kosztu podatkowego w miesiącu jej wystawienia.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. Nr z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 18 kwietnia 2007 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 23 kwietnia 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki dotyczące ujęcia całej wartości polisty jako kosztu podatkowego w miesiącu jej wystawienia nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej we wniosku informacji wynika, iż Spółka otrzymała i opłaciła polisę z ... S.A. dotyczącą obowiązkowego ubezpieczenia prowadzonej przez siebie działalności. Polisa została zawarta na okres 08.04.2007 r. do 07.04.2008 r.

W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, że koszty ubezpieczeń są kosztami bezpośrednio związanymi z przychodami, wobec powyższego, całą wartość polisy ujmuje jako koszt podatkowy w miesiącu jej wystawienia.

Po zapoznaniu sie z wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza, uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważą się:
- dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo
- dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w razie braku faktury (rachunku) z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń miedzyokresowych.

Wprowadzony również od dnia 1 stycznia 2007 r. w do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepis art. 15 ust. 4d. stwierdza, koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potracalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli te koszty dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośrednio odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie.

Tut. Organ podatkowy stwierdza, że koszty otrzymanej i zapłaconej polisy ... S.A. są kosztami pośrednimi, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu, którego dotyczą. W stanie prawnym obowiazującym od stycznia 2007 r. nie ma możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia kosztów pośrednich, które dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy. Konieczne jest bowiem określenie, w jakim zakresie wydatki te dotyczą danego roku podatkowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zalicza się je do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Zatem w sytuacji gdy Spółkanabyła polisę ubezpieczeniową na okres ubezpieczeniowy dotyczący dwóch lat podatkowych, od 08.04.2007 r. do 07.04.2008 r., nie może zaliczyć takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w całości w dacie poniesienia, ale musi ustalić, jaka jego część odnosi się do 2007 r., a jaka do 2008 r.- a więc w praktyce do rozliczenia kosztów według wskazanych proporcji.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza postanawia jak na wstępie.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiąząca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzedu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj