Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PD1/4111/415/0013/07
z 7 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/4111/415/0013/07
Data
2007.09.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
dokumentowanie wydatków
faktura
lokal mieszkalny
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy w przypadku ponoszenia wydatków na zakup materiałów budowlanych oraz innych wydatków związanych z budową realizowaną w ramach współwłasności faktury mogą być wystawione łącznie na dwie osoby czy też każdy ze współwłaścicieli powinien posiadać faktury wystawione tylko dla siebie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 czerwca 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dokumentowania wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego pokrytych przychodem uzyskanym ze sprzedaży lokalu mieszkalnego

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w maju 2007 roku dokonał Pan sprzedaży udziału wynoszącego #189; część w lokalu mieszkalnym, nabytym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ustawowym terminie złożył Pan oświadczenie o przeznaczeniu w ciągu dwóch lat środków uzyskanych ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Część środków pieniężnych przeznaczył Pan na zakup udziału wynoszącego #189; część w nieruchomości stanowiącej działkę budowlaną (pozostały udział wynoszący #189; część w w/w nieruchomości nabyła osoba, która była współwłaścicielem sprzedanego mieszkania).

Na zakupionej nieruchomości zamierza Pan wspólnie z drugim współwłaścicielem wybudować dom – współwłasność w udziałach po #189; – i wszystkie koszty związane z budową ponosić po połowie.

Nadmienia Pan również, iż współwłaściciel jest dla Pana osobą obcą.

W złożonym wniosku prosi Pan o wyjaśnienie czy w celu dokonania prawidłowego rozliczenia środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w przypadku ponoszenia wydatków na zakup materiałów budowlanych oraz innych wydatków związanych z budową może Pan posiadać faktury wystawione łącznie na dwie osoby, czy też każdy musi posiadać faktury wystawione tylko dla siebie.

Zdaniem Pana posiadanie faktur na zakup materiałów budowlanych i usług związanych z budową domu wystawionych łącznie na Pana i drugiego współwłaściciela nieruchomości pozwoli prawidłowo rozliczyć się z przychodu uzyskanego ze sprzedaży – każdy w wysokości połowy kwoty wynikającej z faktury.

Źródłem przychodów wskazanym przez ustawodawcę w treści art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do treści art.7 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217 poz.1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art.10 ust.1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w tej ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r.

W świetle powyższego podatek od przychodu z w/wym. źródła, zgodnie z art.28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a) lub lit.e).

Na podstawie art.21 ust.1 pkt 32 lit.a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

- na nabycie na terytorium RP budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- na nabycie na terytorium RP spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- na nabycie na terytorium RP gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

- na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP,

- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP.

Z powyższego wynika, iż podstawową okolicznością decydującą o stosowaniu powyższego zwolnienia jest wyłącznie przeznaczenie przychodów (lub ich części) uzyskanych ze sprzedaży w wyznaczonym terminie i na cele określone w wyżej przytoczonym przepisie m.in. na budowę własnego budynku mieszkalnego.

W maju 2007 roku dokonał Pan sprzedaży udziału wynoszącego #189; część w lokalu mieszkalnym, nabytym przed dniem 1 stycznia 2007r.

Część środków uzyskanych ze sprzedaży przeznaczył Pan na zakup udziału wynoszącego #189; część w nieruchomości stanowiącej działkę budowlaną. Wspólnie z drugim współwłaścicielem zamierza Pan wybudować na zakupionej nieruchomości budynek mieszkalny i wszystkie koszty związane z budową ponosić po połowie.

W związku z tym zamierza Pan dokumentować wydatki dotyczące zakupu materiałów budowlanych i usług związanych z budową domu fakturami wystawionymi łącznie na Pana i drugiego współwłaściciela i przedstawić do rozliczenia przychodu uzyskanego ze sprzedaży wydatki w wysokości połowy kwoty wynikającej z w/w faktur.

Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi tylko odmianę własności.

W związku z tym każdy ze współwłaścicieli ponosi określone wydatki na budynek wznoszony na wspólnym gruncie.

Zatem, jeżeli faktycznie będą spełnione warunki opisane we wniosku tj. grunt będzie współwłasnością po połowie, pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego zostanie wydane przez właściwy organ administracyjno-budowlany na nazwiska obu współwłaścicieli, wydatki dotyczące zakupu materiałów budowlanych i usług związanych z budową domu będą ponoszone przez współwłaścicieli po połowie z przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i udokumentowane fakturami wystawionymi łącznie na dwie osoby, to będzie mógł Pan przedstawić do rozliczenia przychodu ze sprzedaży wydatki poniesione na w/w cel w wysokości połowy kwoty wynikającej z tych faktur.

W tym stanie faktycznym i prawnym stanowisko Pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj