Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-126/07-4/AA
z 7 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-126/07-4/AA
Data
2008.02.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od spadków i darowizn --> Przedmiot opodatkowania --> Przedmiot podatku


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
sprzedaż lokalu
ulga mieszkaniowa
umowa darowizny


Istota interpretacji
Zbywając lokal mieszkalny nabyty w drodze darowizny przed upływem 5 lat zapłaci Pani podatek od darowizny, gdyż nie zostaną spełnione przesłanki do zachowania ulgi mieszkaniowej przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podatek od darowizny będzie naliczany od wartości rynkowej lokalu mieszkalnego z dnia powstania obowiązku podatkowego, t. j. 13 maja 2005 r



Wniosek ORD-IN 503 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 06.11.2007 r. (data wpływu 09.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny przed upływem 5 lat - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.11.2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny przed upływem 5 lat.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Stan I

13 maja 2005 roku między wnioskodawcą i prababcią została zawarta umowa darowizny. Przedmiotem darowizny było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 27,18 m2. Wartość darowizny na dzień 13 maj 2005 roku została określona na 30.000 PLN. Notariusz stosownie do przytoczonych artykułów ustawy o podatku od spadków i darowizn nie pobrał podatku od darowizny, ponieważ wnioskodawczyni nie była właścicielką innego budynku mieszkalnego lub lokalu stanowiącego odrębną własność, nie dysponowała spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu, nie była właścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ani wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych praw do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, nie była najemcą lokalu lub budynku oraz oświadczyła, że w nabytym lokalu zamieszkuje i mieszkać będzie co najmniej pięć lat.

Stan II

Przed upływem pięciu lat ma Pani zamiar sprzedać otrzymany w akcie darowizny lokal mieszkalny w związku z dokonaniem we wrześniu 2007 roku zakupem większego lokalu mieszkalnego.

Pismem z dnia 19.12.2007 r. Nr IPPB2/436-126/07-2/AA wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Wnioskodawca uzupełnił wniosek poprzez sprecyzowanie, iż sprzedaż lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie nastąpi, w celu polepszenia warunków mieszkaniowych związanych z planami założenia rodziny.

14 września 2007 roku nabyła inny lokal mieszkalny o większej powierzchni. W celu nabycia tego lokalu zaciągnęła kredyt hipoteczny. W zakupionym mieszkaniu przeprowadzany jest w tej chwili remont i na zakupione materiały potrzebne do remontu może przedstawić faktury VAT.

Jednak środki uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie chciałaby tylko częściowo przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego bądź w ogóle nie przeznaczyć ich na tzw. cele mieszkaniowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy będzie pobrany podatek od darowizny od sprzedaży lokalu mieszkalnego przed upływem pięciu lat...
  2. Czy podatek od darowizny będzie liczony od obecnej wartości lokalu mieszkalnego, czy od wartości lokalu w momencie podpisania umowy darowizny t. j. na dzień 13 maj 2005 roku...
  3. Czy będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ nieruchomość została nabyta w drodze darowizny...
  4. Czy jeżeli nie będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych ponieważ nieruchomość została nabyta w drodze darowizny, to czy może być z niego zwolniona jeżeli w ciągu 2 lat przeznaczy pieniądze ze sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a, e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Odpowiedź na pytania 1 i 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie pytania 3 i 4 zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem wnioskodawcy:

Wg wnioskodawcy podatek od darowizny zostanie pobrany ponieważ nie dotrzymałam określonego w ustawie o podatku od spadków i darowizn 5 letniego okresu.

Podatek od darowizny zostanie naliczony od wartości lokalu mieszkalnego w dniu powstania darowizny t. j. od wartości określonej na dzień 13 maj 2005 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe .

W opisanym stanie faktycznym mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w dacie zawarcia umowy darowizny, t. j. w dniu 13 maja 2005 roku.

Stosownie do art. 16 ww. ustawy, w przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku lub darowizny – nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

Ulga ta może być zastosowana, zgodnie art. 16 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku nabycia:

  1. w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
  2. w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
  3. w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy.

Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe. Do I grupy podatkowej zalicza się - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Zstępni są osoby, które łączy stosunek pokrewieństwa i które pochodzą od wspólnego przodka w linii prostej a więc, np: dzieci, wnuki, prawnuki.

Natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

  1. są obywatelami polskimi lub mają miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. nie są właścicielem innego budynku lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nim przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
  3. nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
  4. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu,
  5. będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:

  1. od dnia złożenia zeznania podatkowego – jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
  2. od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku – jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.

Z analizy stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni miała zastosowaną ulgę w podatku od darowizny, ponieważ na dzień zawarcia umowy spełniła warunki zawarte w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zbycie lokalu przed upływem 5-ciu lat w myśl art. 16 ust. 7 ww. ustawy nie stanowi podstaw do wygaśnięcia decyzji, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.

W świetle przytoczonego wyżej art. 16 ust. 7 ustawy, podstawą uzasadniająca zbycie lokalu może być jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powoduje konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania. Konieczność w rozumieniu art. 16 tejże ustawy winna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, gdy chodzi o kwalifikowaną potrzebę takiej zmiany.

Za przesłankę uzasadniającą zbycie lokalu mieszkalnego w świetle omawianej ustawy uznać należy trudne warunki materialne podatnika w sytuacji, gdy przeznaczył on środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży mieszkania na zakup lokalu o mniejszej powierzchni i z mniejszym czynszem, w wyniku czego nastąpiła poprawa położenia materialnego podatnika. Okolicznością uzasadniającą konieczność zmiany warunków mieszkaniowych jest też stan zdrowia, jeśli w sposób oczywisty utrudnia lub uniemożliwia realizację potrzeb mieszkaniowych w lokalu nabytym w drodze darowizny.

Wnioskodawczyni powołuje się, że sprzedaż lokalu mieszkalnego otrzymanego w darowiźnie nastąpi, w celu polepszenia warunków mieszkaniowych związanych z planami założenia rodziny.

Ustawodawca stwierdził, że jedynie „uzasadniona konieczność” zmiany warunków mieszkaniowych pozwala na zachowanie prawa do przewidzianej w art. 16 ust. 1 ulgi. Nie wystarcza zatem dla spełnienia tej przesłanki zwykła potrzeba zmiany warunków mieszkaniowych. Stosując wykładnię językową, pojęcie „konieczność” oznacza nieodzowność, przymus lub, że coś jest nieuchronne, nie dające się uniknąć. Zatem konieczność zmiany warunków mieszkaniowych występuje wówczas, gdy zachodzi nagła nieoczekiwana sytuacja życiowa, w której znalazł się podatnik.

Drugą konieczną przesłanką zachowania ulgi wynikającą z art.16 ust. 7 ww. ustawy jest nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia lokalu darowanego. Ustawodawca jednoznacznie określił kolejność czynności jakie należy wykonać, w przypadku uzasadnionym wyjątkową i nieodzowną potrzebą zmiany warunków mieszkaniowych.

Pierwszą czynnością jest zbycie lokalu mieszkalnego, a następnie nabycie innego lokalu nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. W powyższej sytuacji nabycie innego lokalu już nastąpiło w dniu 14 września 2007 roku, natomiast mieszkanie otrzymane w drodze darowizny nie zostało jeszcze sprzedane.

Opisana przez Wnioskodawcę sytuacja życiowa nie stanowi przesłanki konieczności zmiany warunków mieszkaniowych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczenia obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn) i ciąży solidarnie na obdarowanym i darczyńcy (art. 5 ww. ustawy).

Reasumując stwierdza się, że zbywając lokal mieszkalny nabyty w drodze darowizny przed upływem 5 lat zapłaci Pani podatek od darowizny, gdyż nie zostaną spełnione przesłanki do zachowania ulgi mieszkaniowej przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podatek od darowizny będzie naliczany od wartości rynkowej lokalu mieszkalnego z dnia powstania obowiązku podatkowego, t. j. 13 maja 2005 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj