Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD-II/423-36/1/07
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/423-36/1/07
Data
2007.09.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy zbycie przez inwestora certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym opłaconych wkładem niepieniężnym w postaci udziałów w innych jednostkach podlega opodatkowaniu na zasadach analogicznych jak zbycie innych papierów wartościowych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 29 czerwca 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej we wniosku informacji wynika, iż Spółka w najbliższym czasie planuje wniesienie do Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego Aktywów Niepublicznych, na pokrycie wydanych przez ten podmiot certyfikatów inwestycyjnych, udziałów w innych podmiotach. W przypadku wniesienia do funduszu papierów wartościowych lub udziałów, nastąpi przejęcie własności (zbycie) tychże papierów wartościowych lub udziałów w momencie dokonania wpłat uczestników funduszu na skutek nabycia certyfikatów inwestycyjnych.

W przedmiotowej sprawie pytanie Podatnika brzmi:
Czy zbycie przez inwestora certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym opłaconych wkładem niepieniężnym w postaci udziałów w innych jednostkach podlega opodatkowaniu na zasadach analogicznych jak zbycie innych papierów wartościowych?

W ocenie wnioskodawcy, skoro certyfikaty inwestycyjne stanowią jeden z rodzajów papierów wartościowych, to w przypadku zamiaru ich zbycia dochód do opodatkowania powinien być ustalany na zasadach analogicznych jak stosowane do transakcji zbycia innych papierów wartościowych. Spółka stoi na stanowisku, że dochód ze zbycia certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym (pokrytych wkładem w postaci udziałów) ustala się na zasadach analogicznych jak w przypadku zbycia innych papierów wartościowych, z tym, że koszt uzyskania przychodu stanowić będą wydatki poniesione historycznie na objęcie/nabycie przedmiotowych udziałów.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza, przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Zgodnie z art. 128 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.) statut funduszu inwestycyjnego może przewidywać dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi. W przypadku tym następuje więc zamiana, która obok sprzedaży jest jedną z form odpłatnego zbycia i przeniesienia własności. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje jednoznacznie pojęcia przychodów, określa jedynie, co w szczególności stanowi przychód dla tego podatku. Wyliczenie rodzajów przychodów zawiera art. 12 ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przychody wymienione w w/w artykule cechuje to, że stanowią przysporzenie majątkowe o trwałym charakterze powodujące przyrost majątku podatnika bądź też zmniejszenie jego zobowiązań. Natomiast enumeratywnie w art. 12 ust. 4 wyszczególniono przychody, które nie są zaliczane do przychodów podatkowych.

Również art. 2 w/w ustawy zawiera katalog wyłączeń od przychodów podatkowych. W związku z tym, że ustawodawca w żadnym z tych przepisów nie wymienił przychodów nie podlegających opodatkowaniu z tytułu objęcia przez podatnika certyfikatów inwestycyjnych w Funduszu w zamian za wniesienie wpłaty w postaci akcji należy uznać, że przychód powstaje.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7c.

Certyfikaty inwestycyjne stanowią jeden z rodzajów papierów wartościowych zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183 poz. 1538 ze zm.). W świetle powyższego, art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma także zastosowanie do certyfikatów inwestycyjnych, gdzie moment opodatkowania wiąże się zarówno z ustaleniem przychodu do opodatkowania jak i kosztów uzyskania przychodu. Tak więc przychód z przedmiotowej transakcji wystąpi w momencie dokonania obrotu certyfikatami inwestycyjnymi tj. w chwili ich odpłatnego zbycia.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj