Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD-II/423-36/2/07
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/423-36/2/07
Data
2007.09.03



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez inwestora certyfikatów inwestycyjnych opłaconych wkładem w postaci udziałów, stanowią historyczne wydatki poniesione na objęcie lub nabycie w/w udziałów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28 czerwca 2007 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 29 czerwca 2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej we wniosku informacji wynika, iż Spółka w najbliższym czasie planuje wniesienie do Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego Aktywów Niepublicznych, na pokrycie wydanych przez ten podmiot certyfikatów inwestycyjnych, udziałów w innych podmiotach. Wobec tych planów, dla jednoznacznego określenia sytuacji podatkowej Spółki jako osoby prawnej opłacającej certyfikaty inwestycyjne ... udziałami w innych jednostkach, pojawiła się w szczególności potrzeba określenia zasad opodatkowania certyfikatów jw. W przypadku zamiaru ich zbycia.

W przedmiotowej sprawie pytanie Podatnika brzmi:
Czy koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez inwestora certyfikatów inwestycyjnych opłaconych wkładem w postaci udziałów, stanowią historyczne wydatki poniesione na objęcie lub nabycie w/w udziałów ?

W ocenie wnioskodawcy, koszt ten winien odpowiadać wartości wydatków poniesionych przez Podatnika w przeszłości na nabycie/objęcie udziałów, które zostały przeznaczone na pokrycie certyfikatów inwestycyjnych i stanowiły cenę ich objęcia/nabycia. Spółka stoi na stanowisku, iż samo wniesienie przedmiotowych udziałów do funduszu inwestycyjnego dla uzyskania certyfikatów inwestycyjnych, pozostaje neutralne podatkowo i nie wiąże się z koniecznością ustalenia ani przychodu, ani też kosztu uzyskania przychodu. Zatem wydatki poniesione w przeszłości na uzyskanie (objęcie, nabycie) udziałów przeniesionych następnie na rzecz funduszu inwestycyjnego, mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu dopiero na etapie odpłatnego zbycia uzyskanych w zamian certyfikatów inwestycyjnych.

Zdaniem Spółki w przypadku zbycia w/w certyfikatów objętych za udziały wniesione przez Społkę do funduszu, koszt nabycia certyfikatów powinien zostać ustalony w wysokości historycznego kosztu nabycia udziałów wniesionych do funduszu.

Z uwagi na brak przepisów, które określałyby sposób ustalenia dochodu na takiej specyficznej transakcji, wniesienie udziałów do funduszu nie stanowi momentu podatkowego (tj. podatnik nie rozpozna przychodu w dacie opłacenia certyfikatów w funduszu wznoszonymi udziałami i nie jest zobowiązany rozpoznać dochodu/straty z tej transakcji). W związku z powyższym, w celu określenia kosztu nabycia certyfikatów należy posłużyć się historycznym kursem nabycia wniesionych udziałów, którymi opłacano certyfikaty.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza, przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7c.

Certyfikaty inwestycyjne stanowią jeden z rodzajów papierów wartościowych. Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183 poz. 1538 ze zm.) papierami wartościowymi są akcje, prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne, inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego. W świetle powyższego, art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma także zastosowanie do certyfikatów inwestycyjnych, zgodnie z którymi koszt ich nabycia należy ustalić na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie lub objęcie udziałów wniesionych do funduszu, którymi opłacono certyfikaty.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj