Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-48/07/MK
z 31 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-48/07/MK
Data
2007.08.31



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
import usług
opodatkowanie
umowa pożyczki
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy zawarcie przez Spółkę umowy pożyczki, a w konsekwencji nabycie usług finansowych, wiąże się z koniecznością rozliczenia importu usług dla celów VAT ( przy czym momentem, w którym należy ująć import usług dla potrzeb VAT jest w tym przypadku moment fizycznej zapłaty przez Spółkę odsetek należnych Pożyczkodawcy, zaś podstawą opodatkowania jest kwota należnych odsetek )?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 29.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka w związku z prowadzoną przez siebie działalnością podjęła kroki mające na celu pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania i planuje zawarcie z podmiotem zagranicznym z siedzibą w Austrii ( lub innym podmiotem zagranicznym ( podmiotami zagranicznymi) z siedzibą w innej niż Austria jurysdykcji) odpowiedniej umowy pożyczki pieniężnej ( lub kilku umów pożyczek). Środki uzyskane w ten sposób przeznaczone zostaną na działalność inwestycyjną Spółki. Pożyczka płatna będzie jednorazowo lub w transzach na żądanie zgłoszone przez Spółkę. Ponadto Spółka planuje, iż odsetki naliczane będą raz w roku za okres od dnia pobrania pożyczki lub jej transzy do dnia spłaty. Przy obliczaniu odsetek przyjmować się będzie faktyczną liczbę dni kalendarzowych, a za datę pobrania pożyczki lub jej transzy uznawana będzie data zaksięgowania pożyczki lub jej transzy na koncie Spółki. Narosłe odsetki spłacone zostaną razem ze spłatą kwoty głównej pożyczki na koniec okresu, na który zostanie zawarta umowa pożyczki. Wszystkie koszty i opłaty związane z zawarciem i realizacją umowy ponosić będzie Pożyczkodawca. Niemniej jednak koszty przypadające do zapłaty w Polsce, w tym ewentualnie podatki, opłaty i inne płatności, jak również koszty transferu środków do Austrii, obciążać będą zaś Spółkę. Planuje się również, iż pożyczka podlegać będzie prawu polskiemu, a wszystkie spory wynikające z umowy rozstrzygane będą w drodze arbitrażu przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy zawarcie przez Spółkę umowy pożyczki, a w konsekwencji nabycie usług finansowych, wiąże się z koniecznością rozliczenia importu usług dla celów VAT ( przy czym momentem, w którym należy ująć import usług dla potrzeb VAT jest w tym przypadku moment fizycznej zapłaty przez Spółkę odsetek należnych Pożyczkodawcy, zaś podstawą opodatkowania jest kwota należnych odsetek )?

Spółka stoi na stanowisku, iż z tytułu nabycia usług finansowych polegających na zaciągnięciu pożyczki, zobowiązana będzie do rozliczenia importu usług zwolnionych z VAT w Polsce. Ponadto momentem ujęcia dla potrzeb podatku VAT importu usług finansowych ( do których zaliczają się również usługi polegające na udzielaniu pożyczek ) jest moment fizycznej zapłaty przez Spółkę odsetek należnych Pożyczkodawcy, a podstawą opodatkowania jest kwota należnych odsetek.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Przepis ten stanowi, że podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Natomiast zgodnie art. 17 ust. 2 w/w ustawy przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 4 w związku z ust. 3 w/w ustawy miejscem świadczenia usług finansowych - w przypadku osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca tej usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zatem w przypadku świadczenia usług finansowych wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podmiotem obowiązanym do rozliczenia i zapłaty podatku jest zawsze ich usługobiorca.

Biorąc pod uwagę przywołane powyżej przepisy, udzielenie Spółce, przez podmiot zagraniczny pożyczki, stanowi import usług, podlegający w kraju opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w zwalnia się od tego podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do powyższej ustawy. Z kolei w pozycji nr 3 wyżej wymienionego załącznika zawarto sekcję J ex (65 - 67) tj. usługi pośrednictwa finansowego, z wyłączeniem:1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,5) usług ściągania długów oraz faktoringu,6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, 9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości. W poz. 3 tego załącznika w zamkniętym katalogu usług wyłączonych ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie znajdują się wymienione przez Spółkę usługi.

Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 3 do ustawy o podatku od towarów i usług, usługi udzielania pożyczek poza systemem bankowym, czy też w systemie bankowym zostały przedmiotowo zwolnione z tego podatku.

W związku z powyższym udzielenie Spółce pożyczki, przez podatnika posiadającego siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, stanowi import usługi pośrednictwa finansowego, który jest zwolniony na terenie kraju z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zatem zgodnie z art. 106 ust.7 ustawy o VAT, Spółka obowiązana jest do wystawienia w miesiącu, w którym powstaje obowiązek podatkowy faktury wewnętrznej z tytułu importu usług. Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy o podatku VAT w przypadku importu usług finansowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, to zgodnie z art. 19 ust. 4 i 5 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Zatem obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury przez kontrahenta zagranicznego. Jeżeli zaś usługa nie zostanie poświadczona fakturą w terminie 7 dni, od dnia wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstanie siódmego dnia od jej wykonania. Zgodnie z art. 29 ust. 17 w/w ustawy podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi - na podstawie odrębnych przepisów - zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w opisanym stanie będą uiszczone odsetki i odsetki nieuiszczone, ale których termin płatności już upłynął. Reasumując, czynność powyższa winna być wykazana w deklaracji VAT-7 jako import usług, bez doliczania podatku, gdyż jest zwolniona od podatku od towarów i usług. W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj