Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB1/4150-25/07/MŁ
z 6 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/4150-25/07/MŁ
Data
2007.07.06



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odszkodowania
przychód z działalności gospodarczej
składnik majątkowy


Pytanie podatnika
Czy otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest przychodem z działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Śródmieście działając na podstawieart. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 22.05.2007 r. (data wpływu: 06.06.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia z dnia 22.05.2007 r. (data wpływu: 06.06.2007 r.) Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że Firma X przyznała się do naruszenia praw majątkowych Podatnika poprzez użycie w swoich publikacjach zdjęć, które należą do firmy Podatnika i na użycie których Podatnik nie wyraził zgody. Na mocy ugody pozasądowej Firma X zobowiązała się w ramach odszkodowania do nieodpłatnego przygotowania i przekazania Podatkowi 30 pełnych dokumentacji projektowych.

Zdaniem podatnika odszkodowanie otrzymane za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą jest przychodem z działalności gospodarczej.

Podatnik prosi o potwierdzenie czy jego stanowisko w powyższej sprawie jest prawidłowe.

Na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktyczne otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W sytuacji, gdy przedmiot - zdjęcia mieści się w pojęciu składników majątku, odszkodowanie za szkody ich dotyczące zgodnie w art. 14 ust. 2 pkt. 12 ustawy stanowią w całości przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Termin „składnik majątku” ustawodawca zawarł w art. 5a pkt. 2 ustawy, który oznacza aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 22g ust. 3.

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) przez aktywa – rozumie się kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że przedmiot - zdjęcia są własnością Firmy Podatnika, zatem służą do uzyskania korzyści ekonomicznych i w tym sensie stanowią aktywa, które z definicji art. 5a w/w ustawy stanowią składniki majątku, wymienione w treści art. art. 14 ust. 2 pkt 12 tejże ustawy.

W świetle powołanych przepisów prawnych oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, stwierdzić należy, ze otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzona działalnością gospodarczą stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane przepisy prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosowanie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj