Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-90A/05
z 10 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe media="all">
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-90A/05
Data
2008.04.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa
media
podmiot zarządzający (zarządca)
refakturowanie
wspólnota mieszkaniowa
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
Czy Zarządca, który w ramach sprawowania zarządu nieruchomością wspólną nabywa w imieniu własnym, ale na rachunek właścicieli lokali usługi dotyczące nieruchomości wspólnej (np. media, remont) może dokonać refakturowania kosztów nabycia tych usług bezpośrednio na właścicieli lokali?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po ponownym rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.08.2005r X sp. z o.o. , uzupełnionego pismem z dnia 14.11.2005r i z dnia 27.02.2008r, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie refakturowania przez zarządcę wspólnoty na właścicieli poszczególnych lokali kosztów związanych z nabyciem usług bieżącej konserwacji, napraw i remontów nieruchomości wspólnej oraz dostawą ciepłej wody i energii elektrycznej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31.08.2005r Podatnik wystąpił do tutejszego organu podatkowego o udzielenie interpretacji w zakresie następującego stanu faktycznego:

Pytająca spółka z o.o. jest zarządcą nieruchomości wspólnej. Na podstawie przepisów ustawy o własności lokali oraz postanowień umowy o sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną zarządca zobowiązany jest w szczególności do dokonywania bieżącej konserwacji, napraw i remontów nieruchomości wspólnej oraz do zapewnienia wspólnocie mieszkaniowej dostaw ciepłej wody i energii elektrycznej. Wymienione wyżej obowiązki realizowane są przez zarządcę w szczególności poprzez zawieranie odpowiednich umów z podmiotami zajmującymi się świadczeniem usług danego rodzaju. Zarządca zawiera w/w umowy w imieniu własnym, ale na rachunek właścicieli lokali. Na fakturach VAT wystawianych przez dostawców usług jako nabywca usługi wskazany jest zarządca, tj. spółka z o.o.

Według pytającego zarządca, który w ramach sprawowania zarządu nieruchomością wspólną nabył w imieniu własnym, ale na rachunek właścicieli lokali usługi dotyczące nieruchomości wspólnej, polegające na wykonywaniu bieżącej konserwacji, napraw i remontów nieruchomości wspólnej oraz na dostawie ciepłej wody i energii elektrycznej może dokonać refakturowania kosztów nabycia tych usług bezpośrednio na właścicieli lokali.

Postanowieniem Nr DV/443-90/05 z dnia 30.11.2005r Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku uznał, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe. Na powyższe postanowienie Pełnomocnik Strony pismem z dnia 07.12.2005r wniósł zażalenie. Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu wniesionego zażalenia w decyzji Nr PI/005-120/05/Z/03 z dnia 16.02.2006r odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku. Od powyższej decyzji strona wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który w wyroku z dnia 10.07.2007r sygn. Akt I SA/Gd 358/06 uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku. W następstwie wyroku Sądu Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w decyzji PI/443-66/07/Z/03 z dnia 30.01.2008r uchylił postanowienie Naczelnika tut. Urzędu i skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji.

Zgodnie z dyspozycją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego wezwał stronę do uzupełnienia braków we wniosku poprzez wyczerpujące przedstawienie stanu faktycznego w zakresie reprezentacji Wspólnoty przez Zarządcę oraz o przedłożenie umowy o powierzenie zarządu nieruchomością wspólną z dnia 30.05.2005r rep. A nr 1825/2005r.

W wyniku powyższego wezwania Pełnomocnik Strony pismem z 27.02.2008r dostarczył kserokopię w/w umowy oraz uzupełnił opis stanu faktycznego. Wynika z niego, że stosunki prawne łączące właścicieli lokali z Zarządcą zostały uregulowane w szczególności w „Umowie o powierzenie zarządu” oraz w „Umowie o sprawowanie zarządu”.

W „Umowie o powierzenie zarządu” właściciele lokali powierzyli Zarządcy zarząd nieruchomością wspólną, przy czym strony określiły, iż szczegółowe prawa i obowiązki Zarządcy unormowane zostały w „Umowie o sprawowanie zarządu” oraz w „Umowie o określenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej”.

Zgodnie z art. 4.1. „Umowy o sprawowanie zarządu” w ramach wykonywania czynności zarządu nieruchomością wspólną Zarządca prowadzi sprawy Wspólnoty Mieszkaniowej i reprezentuje Wspólnotę Mieszkaniową na zewnątrz oraz w stosunkach między Wspólnotą Mieszkaniową a Właścicielami lub Właścicielem Hotelu SPA na zasadach określonych w ustawie o własności lokali, a także zgodnie z „Umową o sprawowanie zarządu” oraz „Umową o określenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej”.

Zgodnie z „Umową o sprawowanie zarządu” Zarządca zobowiązany jest w szczególności do:

  • zawierania na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej umów z dostawcami mediów, w szczególności ciepłej i zimnej wody, gazu, energii elektrycznej i cieplnej (pkt. 4.2.1)
  • zawierania na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej umów dotyczących odprowadzania ścieków lub nieczystości bytowych, w tym wywozu śmieci i innych odpadów (pkt. 4.2.2)
  • zapewnienia prawidłowego funkcjonowania urządzeń oświetlenia powierzchni nieruchomości wspólnej oraz zawierania odpowiednich umów w tym zakresie na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.3)
  • zapewnienia prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej, elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej w nieruchomości wspólnej i w tym zakresie do zawierania odpowiednich umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.4)
  • zorganizowana i pielęgnacji małej architektury na terenie nieruchomości wspólnej i w tym zakresie do zawierania odpowiednich umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.5)
  • zawierania w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej umów ubezpieczenia budynku oraz wyposażenia tam umieszczonego lub urządzeń wspólnych od szkód będących następstwem zdarzeń losowych (pkt. 4.2.6)
  • eksploatacji, utrzymania i konserwacji hali garażowej i zawierania w tym zakresie umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.7)
  • eksploatacji, utrzymania i konserwacji dachu (...) i zawierania w tym zakresie umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.8)
  • sprzątania i utrzymywania nieruchomości wspólnej w stałym porządku i czystości i w tym zakresie zawierania odpowiednich umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.9)
  • przeprowadzania, konserwacji, napraw lub remontów nieruchomości wspólnej i w tym zakresie zawierania odpowiednich umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.10)
  • zapewnienia ochrony nieruchomości wspólnej przez podmiot świadczący profesjonalne usługi w tym zakresie na podstawie odrębnie zawartej umowy na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.11)
  • zapewnienia na terenie nieruchomości wspólnej odpowiednich warunków w zakresie ochrony przeciwpożarowej i w tym zakresie zawierania odpowiednich umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.12)
  • usuwania śniegu i utrzymania w należytym stanie wewnętrznych dróg dojazdowych oraz chodników na terenie nieruchomości i w tym zakresie zawierania odpowiednich umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.13)
  • zwalczania szkodników i gryzoni na terenie nieruchomości wspólnej i w tym zakresie zawierania odpowiednich umów na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej (pkt. 4.2.14).

Zgodnie z art. 3.15.9 „Umowy o sprawowanie zarządu” uprzedniej uchwały Współwłaścicieli wymaga zawarcie przez Zarządcę jakiejkolwiek umowy w imieniu i na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej, której skutkiem byłoby rozporządzanie prawem o wartości wyższej aniżeli 100.000 złotych lub powstanie zobowiązania do rozporządzania prawem o takiej wartości, za wyjątkiem przypadku gdy wydatek taki był przewidziany w Gospodarczym Planie Działalności lub też prognozie Zarządcy dokonanej zgodnie z art. 5.2. „Umowy o sprawowanie zarządu” .

Z opisanych wyżej zapisów „Umowy o sprawowanie zarządu” strona wyprowadza wniosek, iż Zarządca ma obowiązek zawarcia w charakterze strony (a zatem w imieniu własnym) stosownych umów z dostawcami usług dotyczących nieruchomości wspólnej, w tym usług polegających na wykonywaniu czynności w zakresie bieżącej konserwacji, napraw i remontów nieruchomości wspólnej oraz na dostawie ciepłej wody i energii elektrycznej. Wyjątek stanowi zawieranie umów ubezpieczenia budynku oraz umieszczonego tam wyposażenia lub urządzeń wspólnych od szkód będących następstwem zdarzeń losowych, o których mowa w pkt. 4.2.6., a które to umowy powinny być zawarte przez Zarządcę „w imieniu” Wspólnoty Mieszkaniowej.

Strona zwraca uwagę, iż spośród czynności wymienionych w art. 4.2. wyłącznie w punkcie 4.2.6. zostało zawarte sformułowanie wskazujące, iż umowy określone w tym postanowieniu powinny być zawarte przez Zarządcę „w imieniu” Wspólnoty Mieszkaniowej. W zakresie umów, których dotyczą pozostałe punkty art. 4.2. strony przewidziały działanie Zarządcy w sposób samodzielny, a jedynie na rachunek Wspólnoty Mieszkaniowej. Odmienna redakcja punktu 4.2.6. od pozostałych punktów zawartych w art.4.2. jednoznacznie wskazuje zdaniem strony, iż wolą stron było odmienne ukształtowanie relacji pomiędzy Zarządcą i Wspólnotą Mieszkaniową jeżeli chodzi o zawieranie umów, o których mowa w pkt. 4.2.6. oraz umów o których mowa w pozostałych punktach art. 4.2.

W przypadku umów, o których mowa w punktach od 4.2.1 do 4.2.6 i od 4.2.7 do 4.2.14 kontrahentem dostawców usług (nabywcą) powinien być Zarządca działający w imieniu własnym, ale na rachunek właścicieli lokali (Wspólnoty Mieszkaniowej).

Według Strony we wszystkich przypadkach, w których Zarządca zawiera umowy w imieniu własnym ale na rachunek właścicieli lokali Zarządca jest uprawniony i zobowiązany dokonać rozliczenia z właścicielami lokali poprzez tzw. refakturowanie. Strona zwraca przy tym uwagę, iż żaden z obowiązujących przepisów prawa nie uzależnia dopuszczalności refakturowania od tego, czy w umowie wprost wskazano taki sposób rozliczenia.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) organ podatkowy pierwszej instancji, na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 3 pkt.2 Ordynacji, ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

W świetle powołanego wyżej art. 14a §1 i art. 3 pkt.2 Ordynacji podatkowej organ podatkowy nie jest uprawniony do interpretowania przepisów wynikających z innych gałęzi prawa, stanowiących podstawę stosunku prawnego łączącego zarządcę i członków wspólnoty lokalowej. Powyższe zostało również podniesione przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 10 lipca 2007r syg. Akt I SA/Gd 358/06, który stwierdził, iż „nie jest rolą organów dokonywanie w tym postępowaniu interpretacji innych przepisów prawa”.

Na podstawie art. 14a §2 Ordynacji podatkowej składając wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ustalenie stanu faktycznego – co podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 10 lipca 2007r - nie jest przedmiotem postępowania w sprawie o wydanie urzędowej interpretacji.

W świetle powołanych wyżej przepisów interpretacji dokonano wyłącznie w zakresie przepisów prawa podatkowego odnosząc się do takiego stanu faktycznego sprawy, jaki został przedstawiony przez stronę we wniosku.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 8 ustawy o VAT w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Ustawa z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług oraz w przepisy wykonawcze do ustawy nie regulują zagadnienia refakturowania kosztu usług obcych. Stąd też do dnia 1 stycznia 2007r należy posiłkować się przepisem art. 6 ust.4 Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 roku w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG), a od 1 stycznia 2007r art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006r w sprawie wspólnego podatku od wartości dodanej, które stanowią iż: „w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi”.

Jeżeli zatem Zarządca w imieniu własnym, ale na rachunek właścicieli lokali (Wspólnoty Mieszkaniowej) zawiera umowy w zakresie usług bieżącej konserwacji, napraw i remontów nieruchomości wspólnej oraz dostawy ciepłej wody i energii elektrycznej, przez co jak twierdzi staje się stroną tych umów i kontrahentem dostawców, a w konsekwencji nabywcą towarów i usług, uprawniony jest do rozliczenia z właścicielami lokali kosztów zakupu mediów i w/w usług w drodze tzw. refakturowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj