Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-62/07/UK/SP
z 4 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-62/07/UK/SP
Data
2007.09.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
decyzja określająca
korekta
podatek od towarów i usług
postępowanie podatkowe


Pytanie podatnika
Uprawnienie do dokonywania korekty deklaracji VAT-7 wówczas, gdy Podatnikowi została doręczona decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W szczególności Spółka wnosi o potwierdzenie, iż powyższe uprawnienie przysługuje jej również w sytuacji, gdy w decyzji stwierdzono nieprawidłowości dotyczące opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art.4 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz.1590), w związku z wnioskiem Strony z dnia 13.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 13.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko Strony wyrażone we wniosku z dn. 13.06.2007r.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży mebli, płyty klejonej sosnowej oraz wyrobów tartacznych. Działalność gospodarcza Strony jest prowadzona w dwóch miejscowościach, w jednej znajduje się siedziba firmy, natomiast w drugiej zakład produkcyjny i magazyn. Znaczną część swoich wyrobów Spółka sprzedaje na rzecz podmiotów zagranicznych. Sprzedaż ta jest uznawana przez Spółkę za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ust.1 ustawy o VAT. Dostawa towarów do odbiorców odbywa sie za pośrednictwem przewoźników odpowiedzialnych za wywóz z terytorium kraju. Przewoźnicy ci wystawiają dla Strony Międzynarodowe Listy Przewozowe (dokumenty CMR). Dokumenty CMR dostarczane są najczęściej do miejscowości, gdzie znajduje się zakład produkcyjny. Z różnych względów zdarza się, że Spółka otrzymuje dokumenty CMR już po złożeniu deklaracji VAT-7 za dany miesiąc.

Spółka wnosi o udzielenie informacji, czy w przedstawionym stanie faktycznym jest uprawniona do dokonywania korekty deklaracji VAT-7, także wówczas, gdy została jej doręczona decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W szczególności Spółka wnosi o potwierdzenie, iż powyższe uprawnienie przysługuje jej również w sytuacji, gdy w decyzji stwierdzono nieprawidłowości dotyczące opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zdaniem Strony w opisanym powyżej stanie faktycznym, brak jest przeszkód do dokonania korekty deklaracji VAT-7. Przesłanką warunkującą dokonanie korekty nie jest również fakt, iż Spółka otrzymała decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu / przeniesienia na następny miesiąc. Zdaniem Podatnika bez znaczenia jest również, czy organ podatkowy wydając decyzję odniesie się do kwestii posiadania przez podatnika dokumentów CMR (np. kwestionując termin ich otrzymania lub fakt, iż potwierdzają one dostawę towarów od odbiorcy). Istnienie w obrocie decyzji, zdaniem Wnioskodawcy nie jest przesłanką warunkującą możliwość dokonania korekty deklaracji VAT-7 i pozostaje bez wpływu na uprawnienia podatnika w tym zakresie. Spółka uzasadniając swoje stanowisko powołuje się na art. 42 ust. 13 ustawy o VAT, mówiący o prawie podatnika do dokonania korekty deklaracji, jeśli po jej złożeniu otrzyma on dokumenty CMR. Ponadto jej zdaniem prawo do złożenia korekty w przedstawionej sytuacji powstaje zgodnie z przepisami art. 81 i art. 81b Ordynacji podatkowej.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 81b § 1 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Natomiast po zakończeniu postępowania podatkowego uprawnienie to przysługuje nadal – w zakresie nie objętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego (art. 81b § 1 pkt. 2). Ponadto zgodnie z art. 81b § 3 uprawnienie do skorygowania deklaracji z tytułu podatku VAT nie przysługuje po zakończeniu kontroli podatkowej.

Z powyższego wynika, iż w przypadku wydania przez organ podatkowy decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i stwierdzeniu w przedmiotowej decyzji uchybień w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy Podatnik traci prawo do dokonania korekty deklaracji.

Powyższe znajduje potwierdzenie w piśmie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 8 sierpnia 2005r. nr SP1/618/8012-110-2024/05/EB.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj