Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR1/443-52/07/MA
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR1/443-52/07/MA
Data
2007.08.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy Strona ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu od podmiotów z Grupy usług pogwarancyjnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.05.2007 r. (data wpływu do Urzędu 30.05.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona pełni funkcję komisanta w odniesieniu do sprzedaży wyrobów Grupy w Polsce. Funkcje komitenta w ramach struktury pełnią zagraniczne spółki z Grupy zarejestrowane na potrzeby podatku od towarów i usług w Polsce (dalej „podmioty”). Dodatkowo, w odniesieniu do wyrobów sprzedawanych w Polsce, Strona wykonuje szereg usług takich jak: naprawy, usługi instalacyjne, udzielanie wsparcia technicznego, etc. na rzecz finalnych użytkowników wyrobów Grupy w Polsce (dalej „użytkownicy”). Usługi te można przyporządkować do dwóch kategorii:usługi objęte gwarancjąusługi pogwarancyjne.

Wszelkimi kosztami ponoszonymi w związku ze świadczeniem zarówno usług gwarancyjnych, jak i pogwarancyjnych Strona obciąża podmioty wystawiając odpowiednie faktury VAT. Wynagrodzenie Strony obejmuje koszty świadczenia ww. usług powiększone o 10% marżę. Z punktu widzenia finalnego użytkownika, usługi pogwarancyjne są odpłatne. W efekcie, podmioty przenoszą koszty związane z tymi usługami na poszczególnych użytkowników, dla których wykonane zostały usługi pogwarancyjne.Co istotne, zgodnie ze schematem biznesowym przyjętym przez Grupę, koszty usług pogwarancyjnych fakturowane są:1.przez podmioty na rzecz Strony,2.dopiero Strona dokonuje refakturowania tych usług na rzecz finalnych użytkowników (tj. poszczególnych jednostek, które zamówiły wykonane usługi pogwarancyjne).

Ad (1) Obciążenia Strony przez podmioty obejmują wyłącznie część kosztów usług pogwarancyjnych poniesionych przez podmioty na podstawie faktur wystawianych przez Stronę. Płatności z tego tytułu są dokonywane przez Stronę na podstawie odpowiednich faktur VAT wystawianych przez podmioty z zastosowaniem numerów identyfikacji podatkowej, pod jakimi podmioty te są zarejestrowane w Polsce. Kwoty wykazane na wspomnianych fakturach obejmują podatek od towarów i usług. Ad (2) Natomiast obciążenia użytkowników przez Stronę są dokonywane fakturami VAT wystawionymi przez Stronę na rzecz użytkowników. Każdy z użytkowników jest obciążany kosztami usług pogwarancyjnych, które zostały wykonane na jego rzecz. Stawki VAT zastosowane na powyższych fakturach VAT oraz odpowiednich fakturach VAT otrzymywanych przez Stronę od podmiotów są identyczne. Strona stoi na stanowisku, iż na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na przedmiotowych fakturach wystawionych przez podmioty w związku ze sprzedażą przez te ostatnie usług pogwarancyjnych na rzecz Strony.

Ustawa z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie reguluje problematyki refakturowania. Przyjęta praktyka organów podatkowych jak i orzecznictwo sądowe wydane na podstawie obowiązującego wcześniej stanu prawnego - tj. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) dopuszczają sytuację, w której koszty niektórych usług, których odbiorcą jest podmiot inny niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw: "refaktury". Istotą refakturowania jest zafakturowanie "odsprzedaży" usługi bez doliczenia jakiejkolwiek marży czy prowizji, celem natomiast jest przeniesienie kosztów przez podmiot "refakturujący" na podmiot, który faktycznie z danych usług korzysta, pomimo, że podmiot refakturujący - "fizycznie" danej usługi nie świadczy. Ceny netto, a także stawki podatku od towarów i usług w refakturach wystawionych dla faktycznego odbiorcy danych usług, winny być takie same, jak w fakturach wystawionych dla podmiotu dokonującego ich refakturowania.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) w/w artykułu ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jak wynika z cytowanych przepisów, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w odniesieniu do towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług. Nie ma natomiast zastosowania w przypadku nabycia towarów i usług, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. takich, z tytułu których nie powstaje podatek należny, a więc nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub zwolnionych z tego podatku. Odnosząc się do opisanego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż Strona ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu od podmiotów z Grupy usług pogwarancyjnych, musi jednak wziąć pod uwagę, iż uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego doznaje szeregu ograniczeń i wyłączeń przewidzianych w innych przepisach w/w ustawy, przede wszystkim zaś w art. 88 i 90.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj