Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/423-32/07
z 2 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-32/07
Data
2007.08.02



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
akt notarialny
lokale
moment powstania przychodów
zaliczka


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania przychodu podatkowego ze sprzedaży przedmiotowych lokali mieszkalnych i użytkowych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12.06.2007 r. (data stempla pocztowego 28.06.2007 r.) w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Po analizie stanu faktycznego tut. organ uznał, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji, a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z wniosku wynika, że podatnik prowadzi działalność m.in. w zakresie budownictwa (PKD 45.21.A).

Obecnie spółka realizuje inwestycję polegającą na wzniesieniu budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na sprzedaż.

Spółka będzie zawierała z nabywcami przedmiotowych lokali przedwstępne umowy sprzedaży, a następnie pobierała zaliczki na poczet ceny. Każdorazowo otrzymaną zaliczkę spółka będzie dokumentować fakturą VAT zgodnie z art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Firma będzie zawierała z nabywcami umowy sprzedaży lokali w formie aktów notarialnych. Po ukończeniu inwestycji nastąpi protokolarne przekazanie nabywcom poszczególnych lokali.

Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania przychodu podatkowego ze sprzedaży przedmiotowych lokali mieszkalnych i użytkowych.

Zdaniem podatnika w przypadku umów sprzedaży, określonych w art. 535 Kodeksu cywilnego, przychód powstaje wówczas, gdy umowa ta dojdzie do skutku, to jest zostanie zawarta umowa na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać ją , zaś kupujący rzecz tę odebrać i zapłacić za nią umówioną cenę. Przy sprzedaży nieruchomości sprzedaż tę uważa się za dokonaną pod datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności przedmiotu umowy. Pod tą datą powstaje też przychód – należność ze sprzedaży.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1) wystawienia faktury albo
2) uregulowania należności.

Jednocześnie stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Przy ustalaniu daty powstania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych należy mieć na uwadze zapisy art. 155 § 1 i art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z w/w przepisami umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Przez wydanie rzeczy w przypadku lokali należy rozumieć ich sprzedaż. Przychód z tytułu sprzedaży przez spółkę lokalu mieszkalnego powstanie zatem w dniu przeniesienia własności wynikającym z aktu notarialnego dotyczącego sprzedaży tego lokalu, chyba że wcześniej nastąpi wystawienie faktury dot. całości sprzedanego lokalu lub uregulowanie należności.

Jeżeli jednak faktury będą dotyczyć jedynie zaliczek, wówczas ich wystawienie, jak i uregulowanie przez nabywców lokali kwot wynikających z tych faktur nie spowoduje powstania przychodu.

Stanowisko podatnika należy zatem uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj