Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-60/07/MT
z 22 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-60/07/MT
Data
2007.08.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
catering
integracja
opodatkowanie


Pytanie podatnika
obowiązek opodatkowania VAT zużycia artykułów nabytych przez spółkę oraz artykułów spożywczych nabytych w ramach usług cateringowych z okazji spotkania Zarządu Spółki z pracownikami z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zorganizowała dla pracowników z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych, spotkanie okolicznościowe. W tym celu Spółka zamówiła usługę cateringu oraz zakupiła artykuły spożywcze.

Zorganizowanie spotkania miało na celu wytworzenie dobrej atmosfery w pracy oraz miało wpłynąć na zacieśnienie więzi pracowników z firmą. Zakup usług cateringowych oraz artykułów spożywczych został udokumentowany fakturami VAT. Spółka odliczyła podatek naliczony z faktur VAT dotyczących usług cateringowych oraz artykułów spożywczych.

Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się z pytaniem o obowiązek opodatkowania VAT zużycia artykułów nabytych przez spółkę oraz artykułów spożywczych nabytych w ramach usług cateringowych z okazji spotkania Zarządu Spółki z pracownikami z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych.

Zdaniem Spółki, należy przede wszystkim wskazać, iż czynności zużycia artykułów spożywczych opisane w ww. stanie faktycznym mają charakter czynności nieodpłatnych.

W ocenie Spółki w art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług wskazano, iż nieodpłatne czynności podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas, jeżeli ich dokonanie nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów, które służyły tym czynnościom. Jak wynika z powyższego, ustawodawca uzależnił możliwość opodatkowania od celu przekazania. Spełnienie tego warunku, czyli przekazanie towarów i świadczenie usług na cele związane z prowadzoną działalnością, jest wystarczające do stwierdzenia, że czynność ta nie podlega VAT. W takich przypadkach nie ma potrzeby rozpatrywania pozostałych warunków zawartych w powołanych przepisach.

Zdaniem Spółki, zużycie artykułów spożywczych (nabytych jako towary oraz nabytych w ramach usług cateringowych) w trakcie spotkania świątecznego z pracownikami jest bez wątpienia związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Zużycie artykułów spożywczych nie następuje na cele osobiste pracowników, ponieważ zużycie następuje podczas spotkania służbowego.

Nieodpłatna czynność zużycia towarów i świadczenia usług cateringowych związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, znajduje się zatem poza zakresem czynności opodatkowanych na mocy art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowiznyjeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 2 cyt. ustawy jako odpłatne świadczenie usług traktuje się nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, zużycie artykułów spożywczych nabytych w ramach usługi cateringowej jak i zużycie artykułów spożywczych nabytych przez Spółkę w celu zorganizowania spotkania Zarządu Spółki z pracownikami z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych stanowi przekazanie tych artykułów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W związku z powyższym przekazanie artykułów spożywczych nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu VAT na mocy art. 7 ust. 2 oraz 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj